HBO dobývá Černobylem televizní průmysl

HBO dobývá Černobylem televizní průmysl

11.6.2019 22:46


Seriály můžeme členit na dobré, průměrné a ty špatné. Pak tu máme novou skupinu. Černobyl. Pětidílnou podívanou, která vás přiková k obrazovkám. Bude se vám po ní špatně usínat, ale stejně budete chtít vidět další epizodu.


Chvalozpěv ze všech stran se nese za letošní novinkou stanice HBO. Z minisérie Černobyl se stal nejdiskutovanější seriál letošního roku. Na vlně Černobylu se pokusil svézt každý. Dokonce i bulvár si našel svou špetku úspěchu. Zaslouženě. Díky tomu se na seriál chce podívat opravdu každý. Mediální haló, jaký seriál vyvolal, se dá přirovnat maximálně jen Hře o trůny. Tahle minisérie to stihla jen během pěti týdnů a ještě se vyšvihla na prví místa všech seriálových databází.

Stanice HBO to s propagací své nové minisérie nikterak nepřeháněla. U nového seriálu se většinou dočkáme několika upoutávek, sneak peeků, teaserů, plakátů, bannerů. Tentokrát nám stačil jeden motiv, dvě upoutávky a příběh se zvládl prodat sám. Příběh, o kterém každý něco ví, něco o něm slyšel, ale podstatné je, že se opravdu stal, což v nás vždy dokáže vzbudit nemalou zvědavost.

První fáze problému – popírání

Seriál začíná jadernou katastrofou, která v Sovětském svazu odstartuje první fázi řešení problému. Popírání. Připustit si problém je totiž v běžném životě to nejtěžší a Černobyl to zachycuje v plném světle. I když máte místo jaderné elektrárny kráter, tak tvrdíte, že k žádnému výbuchu nedošlo.

Hned na úvod tak můžeme pochválit atmosféru celého seriálu. Z každého záběru totiž čiší emoce. Ze začátku je to strach, následuje nejistota a dojde i na scény nadšení a hlavně odhodlání. Nikdo totiž neví, co se může stát a fázi popírání střídá velké odhodlání vyřešit celou situaci, co možná nejlépe a nejdříve.

Atmosféru provází i vhodné dialogy. Scénáristé tentokrát projevili velký cit pro dialog. Mluví se střídmě a k věci. Ne složitě a když už zazní něco komplikovaného, tak se vše podrobně vysvětlí. Divák se tak nemusí být sáhodlouhých dialogů o jaderné katastrofě, kterou se nám velmi komplikovaně někdo pokusí popsat. Řada tichých záběrů tak jen umocňuje beznaděj a svízelnost situace.

Autenticita je gró seriálu

I když se nejedná o dokument, tak se seriál snaží být co nejvíce autentický. Na tom pravděpodobně stojí celý úspěch seriálu. Přece jenom když se nad tím zamyslíte. Američané točící seriál o sovětském neštěstí.Tohle mohlo dopadnout i dost špatně. Steven Seagal už nejednou zachránil celý svět, tak proč ho neposlat zachránit i Černobyl? Naštěstí se projektu ujalo HBO a opak je pravdou.

Samozřejmě se v seriálu dočkáte větší míry dramatizace. Záření postupuje mnohem rychleji, než je v reálném světě běžné, ale to rozhodně není na škodu. S malým počtem epizod se věci musí dít prostě o něco rychleji. Radiace se sice díky seriálu dostala i do států, kde skutečně nebyla a pád helikoptéry budou vybraní jedinci tvůrcům vyčítat ještě hodně dlouho, to ale nemění nic na tom, že právě tyto dramatické prvky seriálu v dobrém přispívají.

Co bychom tak seriálu mohli vytknout?

Najít na seriálu něco špatného je těžké. Co se obsazení týče, tak zde odvedli tvůrci seriálu skvělou práci. Jared Harris se do své role Valeryho Legasova vžil vskutku bravurně. Stejně tak i Stellan Skarsgård do role Boris Shcherbiny a Emily Watson je jako vědkyně Ulana Khomyuk taktéž výborná. Že by tak největší výtkou byla stížnost britské scénáristky Karly Marie Sweet, která tvůrcům vyčítá, že se v seriálu neobjevil žádný černoch, ač ve skutečnosti jeden v Černobylu byl?

Ačkoliv šlo o výborný počin, tak bychom se mohli pozastavit nad počtem epizod. HBO celý projekt ukončilo zbytečně rychle. Časový posun v poslední epizodě byl zcela zbytečný a celý seriál nás mohl bavit ještě o jednu či několik epizod déle. To však nejde brát jako výtku, nýbrž povzdech, že něco tak zdařilého si vysloužilo tak málo epizod.

Verdikt

Na seriál se vám nebude dívat snadno. Není to rozhodně jednoduché téma na strávení, ale rozhodně by to měl podstoupit každý. Atmosféra seriálu je ukázková. Myšlenka, že to, co právě sledujete se vlastně odehrálo ještě více umocňuje pocit napětí. Při sledování seriálu tak nesčetněkrát řeknete zaklínadlo: To snad není možné. Je a jenom tím, že si podobné příběhy budeme připomínat na ně nezapomeneme. Doufejme, že nás HBO bude i nadále zásobovat podobnou seriálovou tvorbou.

Hodnocení seriálu: 100 %

Foto: HBO


Jít na Chernobyl | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!