Community (Zpátky do školy)
91/100 - 143×

Community(Zpátky do školy)

Vítejte na komunitní škole Greendale. Tak trochu nevšední vysoké, kde se sdružují všichni, které už život stihl pořádně nakopat do zadku.

USA | 2009 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | NBC, Yahoo Screen | 21 minut
žánr
Komedie
hrají
Gillian Jacobs (Britta Perry), Joel McHale (Jeff Winger), Jonathan Banks (Buzz Hickey), Keith David (Elroy Patashnik),

Popkulturní odkazy paintballové epizody

Popkulturní odkazy paintballové epizody

Kromě kvality prvních sérií Community nám přinesla paintballová epizoda i řadu popkulturních odkazů na filmy jako John Wick, Zodiac či Captain America: Winter Soldier. Pojďme si je všechny společně poodkrýt.

3 0
24.6.2015
TheDarkKnight

V šesté řadě jsme se dočkali paintballové epizody Modern Espionage. Jak již je z názvu patrné, seriál v tomto díle odkazoval na řadu popkulturních akčních špionážních thrillerů. V některých případech se jednalo o odkazy na obecně používané vyprávěcí prostředky a univerzální scény jednotlivých kultur zemí či období, jindy jsme mohli sledovat nezaměnitelnou podobnost s některými pojmenovatelnými popkulturními fil­my.

I znělka byla upravena do stylu špionážních thrillerů

Květy Johna Wicka

Hned první scéna nás přivedla do pomyslného „Community-Pekingu“. Přestřelka mezi Toddem a Kotleťákem (Hvězdičákem chcete-li) měla svou inspiraci v kultuře čínských a japonských akčních (ale i válečných) filmů a dále samozřejmě i v amerických, které mnohé vyprávěcí prvky z kultur těchto zemí přebraly.

Sledovali jsme zde přestřelku, která měla jeden výrazný faktor, jež přinesly čínské a japonské filmy, a to hudbou prokreslenou akci. Tento prvek se pro tyto akční filmy stal za řadu let již téměř ikonický a čím dál častěji ho můžeme sledovat i v amerických či americko-čínských filmech. Nedávno například ve válečném snímku s Christianem Balem The Flowers of War, kde je hudbou akce prokreslena dokonce opakovaně.

Samotná přestřelka se poté také inspiruje v americko-japonských snímcích. A jelikož ve zbytku epizody tvůrci odkazují především na nejnovější popkulturní filmy, lze předpokládat, že úvodní přestřelka má svůj předobraz například v akčním hitu John Wick, kde o podobné scény není nouze.

Úvodní scéna se vyrovnala dokonce i těm v Johnu Wickovi

Kriminálka Greendale Community

Školní ochranka zajišťující oblast? Uklízeči, kteří čistí barevné střely? A zaměstnanec kampusu vyšetřující viníky mající pistoli v izolovaném sáčku? Tvůrci ve scéně následující po znělce zabrousili do vod tuctových kriminálek jako NCIS či CSI: Crime Scene Investigation (již pomáhal nastartovat například i Quentin Tarantino). Pouze zde tvůrci nahradili pochůzkáře školní ochrankou, forenzní techniky uklízeči a drsného vyšetřovatele Frankie.

V této scéně jsme se však především setkali s hlavní postavou této epizody, Jeffem Wingerem, který zastává funkci lídra celé školy, jež je schopen vše držet pod kontrolou. Jeho inspiraci tak lze hledat v řadě policejních filmů a seriálů, a to právě například i v již jmenovaných seriálech NCIS či CSI.

Tvůrci nezapomněli ani na tuctové kriminálky

Mission Impossible: Studijní skupina

A z tuctové kriminálky se během dvou scén speciální díl Community transformoval do špionážního thrilleru, ve kterém zůstal až do konce (to se však nevylučuje s tím, že obsahovala epizoda odkazy i na řadu žánrově odlišných filmů, viz níže).

Nejvíce paralel jsme mohli sledovat mezi Community a dnes již kultovním akčním thrillerem Mission Impossible (především s prvním filmem série). Máme zde skupinu hlavních hrdinů, kteří zjišťují, že v jejich organizaci (škole) je „krysa“, tedy že se infiltroval někdo ze špatné strany barikády. Zde je mimo jiné inspirace i v thrillerech s dějem z období studené války, kde se dopadení špiónů ze špatné strany barikády věnovaly celé filmy. Na tuto tradici ostatně nenavazuje jenom Community, ale ve svém nejnovějším chystaném filmu například i Steven Spielberg.

Vraťme se ale k Mission Impossible, kde se ostatně infiltrace špióny a zrádci také řeší. Ovšem mnohem větší podobnost můžeme sledovat především při scéně na oslavě, kde studijní skupina funguje na večeru jako tajná organizace, která má za úkol bránit čestného hosta a zároveň najít zrádce. V Mission Impossible má obdobnou úlohu Cruiseův tým, taktéž na večírku, avšak zde je primární pozornost upřena na zrádce a nikoliv na osobu v nebezpečí. Avšak styl vyprávění jak slovy, tak obrazem si nezaměnitelně Community vypůjčuje, stejně jako fakt, že přežije pouze Tom Cruise studijní skupiny, tedy Jeff Winger, a jeho nadřízený (stejně jako nadřízený v Mission Impossible), děkan Craig Pelton.

Thumbnail Play icon

Zodiac a Wick (na druhou)

Zde inspirace Misson Impossible končí. Avšak vraťme se k odkazům, které jsme přeskočili.

Jako první se zaměříme (opět) na Johna Wicka, tedy na akční hit minulého podzimu. Podobnost s tímto snímkem jsme mohli sledovat, když šel Abed pro munici do Club Clubu, kde se scházeli všichni hráči, ale byl zde zákaz střílení. Abed si sem, stejně jako John Wick do „klubu vrahů“, kde bylo zakázáno střílet, šel pro informace.

Vzápětí jsme se dočkali i Zodiaca. Na scénu totiž přiběhl maskovaný vrah zahalený do hnědého baloňáku a klobouku, stejně jako Fincherův Zodiac. Ostatně z tohoto filmu čerpalo Community už dříve, a to v epizodě Basic Intergluteal Numismatics, kdy nestydatý bandita házel všem minci za kalhoty, po čemž následovala „zodiacovská“ linka s dopisy.

Thumbnail Play icon

Čtyři generace Batmanů a Kapitán ve výtahu

Dočkali jsme se i viditelných odkazů jako například pojmenování jednotlivých členů podle jednotlivých herců ve filmech s Batmanem. S tím, že byla jednotlivá pojmenování vybírána podle schopností daných členů skupiny. A tak byla například Britta nazývána jako „Clooney“, herec z nejméně oblíbeného Batman & Robin, jímž byl Temný rytíř pohřben až do příchodu Christophera Nolana. A právě Jeff byl očekávaně označován za „Balea“, tedy Batmana z nejúspěšnějších filmů s temným strážcem Gothamu.

Ovšem nečerpalo se pouze z DC filmů, ale i z těch od konkurenčního Marvelu. Výtahová scéna s děkanem Peltonem byla totiž inspirována tou z druhého Captaina Americy, kde, stejně jako zde, přicházeli do výtahu lidé a zdravili kapitána (v případě Community děkana), až nakonec došlo k zastavení výtahu a souboji mezi kladnou postavou a všemi ostatními ve výtahu.

Nechyběl ani odkaz na Captaina Americu

Zdroj: NBC, Yahoo Screen

Diskuze /3

Ermak

Nechci být hnidopich ale „Clooney“ byl v Batman & Robin, v Batman: Forever hrál Batmana Val Kilmer, vcelku je to zbytečná informace pač oba filmy byli hrozný ale na zasmání dobrý. :)

#3 TheDarkKnight
24.6.2015 | 22:09:05
Lefty

Mě teda scéna ve výtahu připomněla spíš smrtonosnou past 3, a to nejen podobností McClaneova a Peltonova účesu :D … (kapitána Ameriku jsem neviděl)…

#3 TheDarkKnight
24.6.2015 | 22:30:31
TheDarkKnight

#1 Ermak: No jo, záměna názvů, díky za upozornění, upraveno. ;)

#2 Lefty: Tohle je jasnej Kapitán, ale může tam bejt i vliv tý Pasti, to nepopírám, ale není to tak do očí bijící. :)

TheDarkKnight
24.6.2015 | 22:44:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů








Reklama