Co stálo za zrušením seriálu?

Co stálo za zrušením seriálu?

3.9.2017 19:07


Jak se ukázalo, i sám tvůrce seriálu Joseph Mallozzi byl z rozhodnutí o ukončení seriálu rozčarovaný, a tak se rozhodl celou situaci o pozadí zrušení Dark Matter osvětlit. Samotná stanice odmítla ukončení seriálu komentovat.

Pokud se vám nechce číst opravdu sáhodlouhý text níže, zde máte shrnutí: Za zrušením stály finance, ale ne tak jak byste mysleli. Šlo o manažerské rozhodnutí. Seriál asi nebyl až tak drahý, ale nové „slibnější“ projekty stanice Syfy byly natolik nákladné, že už pro Dark Matter zkrátka nezbylo místo. Jako vždy ale bude teď nejvíce záležet na síle fanouškovské komunity.

A teď k celé zprávě Josepha Mallozziho fanouškům:

Text z Mallozziho osobního blogu je uváděn v celém znění, kromě části kdy se Mallozzi omlouvá za únavu z cestování.

Rád bych poděkoval všem, kteří se za posledních dvacet čtyři hodin snažili vyjádřit svůj hněv, smutek a vděčnost poté, co se dozvěděli o zrušení seriálu. Jak jsem psal na Twitteru: „Jsem dojat a ohromen vaší vášní, vaší věrnosti a vaší nelítostnou zlostí.“ Teď bych chtěl vnést trochu světla na okolnosti ohledně náhlého zrušení Dark Matter a dát vám vědět, co bude dál.

Během vysílání třetí řady jsem se ohledně prodloužení cítil obezřetně optimistický. Přestože se ratingy propadly, nebyl to tak obrovský pokles, zhruba 10 % oproti minulé sérii. V porovnání s běžným průměrem (poslední statistiky, které jsem viděl, se pohybovaly kolem 25 %!). Myslel jsem, že jsme na tom dobře – obzvláště když se podíváte na DVR diváky (lidé, kteří si pořad pouští zpětně ze záznamu třeba až týden po premiéře). Seriál byl dlouhodobě na vrcholu procentuálních zisků kabelovky v celkových divácích a klíčových skupinách. A asi nejpovzbudivější byla skutečnost, že jsme v roce 2017 byli jedním z nejsledovanějších pořadů stanice Syfy.

Dark Matter si mezi fanoušky nevedlo vůbec špatně. Foto: Syfy

Proti nám ale stála skutečnost, že nejsme původní seriál stanice Syfy. Jsme akvizice. Původní seriál znamená, že stanice pořad vyrábí, ale co je důležitější, sama ho vlastní. Má tak možnost dosáhnout dalších zisků z pořadu pomocí prodejů práv do zahraničí, online přehrávání, atd. Stanici to sice stojí víc, ale vynahradí si to jinak. Optimálně. Na druhou stranu, akvizice je pořad, který stojí stanici výrazně méně, ale nenabízí žádné další zdroje zisků, protože nevlastní práva k šíření. Vzhledem k nákladům původních seriálů vytvářejí stanice také akvizice, aby naplnily svou programovou nabídku.

A diváci se nerozhodují sledovat televizi podle toho, jestli jde o původní seriál či akvizici. Sledují, co se jim líbí. A čím víc se dívají, tím vyšší jsou ratingy. A čím vyšší jsou ratingy, tím víc se platí za inzerci. Má to své výhody a nevýhody, rizika a přednosti. Dark Matter bylo akvizicí a nemělo tedy takový objem peněz jako obvyklý původní seriál. Takže jsme se museli uskromnit a pracovat velmi efektivně. Tak jsme se také mohli ujistit, že vložené finance poznáte přímo na obrazovce:

Závěrečná vesmírná bitva skutečně stála za to. Zdroj: Syfy

Navzdory skutečnosti, že jsme byli akvizicí, se naše ratingy držely (a jak jsem zdůraznil, také tu byla DVR zhlédnutí). Z tvůrčího hlediska jsme zakončili sérii ve velkém stylu: vesmírnou bitvou a invazí mimozemšťanů. Čtvrtá řada tak slibovala příběh obrovské mimozemské armády a počátek povstání androidů. Androidi a mimozemšťané! Tím chci říct, co víc sci-fi ještě Syfy chce?!

Když jsme se dozvěděli, že je to s námi špatné, nabídl jsem se, že poletím do pobočky Syfy v L.A. s plány pro čtvrtou sérii: „Androidi! Mimozemšťani! Doktorka Shawová! Sarah! Kryden! Wexler! Dcera Dvojky! Sestra Pětky!“ Poděkovali mi, ale informovali mě, že rozhodnutí nebude založeno na tvůrčím hledisku, takže to nemělo smysl.

Pokud nešlo o tvůrčí hledisko, tak jsem usoudil, že jde o finance. Doslechl jsem se, že Syfy pro období 2017–2018 investovalo hodně do původní tvorby a nedávné oznámení o jejich nadpřirozeném pořadu to jen potvrzuje. Produkce se pokusila zjistit, zda by nebyla jiná cesta jak to rozhodnutí zvrátit, ale ani tohle nebylo úspěšné.

Co teď? Inu, věděl jsem, že fanoušci Wynonny Earp byli nápomocní v prodloužení seriálu, takže jsem zburcoval i fanoušky Dark Matter, aby udělali nějaký rozruch. A udělali ho pořádný. Přesto to s námi bylo špatné.

Fanouškové Wynonny si pokračování vystříleli. Foto: Syfy

Podstata seriálu, kterou jsem vytvářel a rozvíjel několik let, mi neumožňovala přijít s rozumným závěrem. Seriál byl zamýšlen jako série plná zvratů, vývojů a shledáních s několika paralelními příběhy na pozadí, které se nakonec překříží a spojí dohromady.

První řada začíná tím, když posádka zjistí, že jsou zločinci a končí tím, že jsou odvezeni do vězení. Druhá řada začne pobytem v galaktickém vězení Hyperion-8 a končí tím, že se jim nepodaří odvrátit válku korporací a odmítnout bývalého spojence. Třetí řada začíná tím, že posádka čelí tomuto bývalému spojenci na pozadí války korporací a končí mimozemskou invazí. Čtvrtá řada začne tím, že posádka a lidstvo obecně zareagují na mimozemskou hrozbu…

Seriál hned od začátku nabídl akci a odhalená tajemství. Foto: Syfy

To, že mám pětiletý plán (spíš než abych si vše vymýšlel za pochodu) znamená, že přesně vím, kam různé příběhy směřují. Znám všechny odpovědi na všechny otázky. A to mi umožňuje mnohem uspokojivější vyprávění, až nakonec všechny části hádanky do sebe zapadnou. Taky to znamená to, že i kdybych se pokusil o dobré zakončení, stejně by spousta otázek zůstala nezodpovězená. Jako poslední možnost jsem se rozhodl bojovat a zajistit fanouškům alespoň zkrácenou šestidílnou sérii od Syfy, která by to vše zakončila. Bohužel, ani toto neprošlo.

My jsme se snažili, vy jste se snažili, my všichni jsme se snažili. A přesto byl seriál zrušen. Takže kam tohle všechno vedlo? Kromě toho že nás zrušili? Jak mnozí z vás zdůraznili, existují i další možnosti jak bychom mohli pokračovat, ale nalézt někoho, kdo by zastoupil Syfy není jen tak (což si nechám do dalšího příspěvku).

Prozatím vězte, že děláme vše, co je možné, abychom seriál zachránili. Může to trvat několik týdnů, než budeme znát konečnou odpověď. Ale slibuji, že vám ihned oznámím, jakmile se něco dozvím. Mezitím pokračujte a udržujete Dark Matter naživu. Tweetujte, retweetujte, pište a reagujte! Dejte jim vědět, o co přichází!

Jdete do toho?

Jsme posádka Razy. To si pište, že jdeme do toho. Zdroj: Syfy

Rozhodnutí o zrušení stále budí velké vášně i mezi našimi fanoušky. Jak na tento krok hledíte nyní?


Jít na Dark Matter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!