Temná hmota vs. Nájemňáci

Temná hmota vs. Nájemňáci

25.6.2015 16:05


Stanice Syfy si pro letošní letní sezónu připravila dva nové vesmírné přírůstky, jen každý z trochu jiných vajec. Jak dopadl start Dark Matter a Killjoys?


Předně je třeba zdůraznit, že nelze očekávat nějaká hlubokomyslná a vážná vesmírná dramata. Stanice Syfy se v poslední době snaží zaměřit spíše na odlehčenou podívanou pro běžné diváky nežli klenoty pro kritiky. Nemůžete mít přehnaná očekávání, ale jinak se parádně pobavíte. Někteří možná dokonce zavzpomínají na laciné kousky ze svého mládí. Článek pracuje s příběhy odvysílaných epizod obou seriálů. Pokud jste některé z nich dosud neviděli, můžete si vyzradit některé události.

Hrozivě nebezpečná posádka.


Jako první odstartoval předminulou sobotu Dark Matter a následující víkend svou pilotní etapu zdárně zakončil. Seriál má být novou space operou, příběhem zaměřujícím se na meziplanetární konflikt, osobní dramata, vesmírné bitvy a mezihvězdné cestování. Jelikož aktuálně žádná jiná space opera neběží, vyhrává tak bez vyzyvatelů na plné čáře. Název seriálu má také odkazovat na jeho hlavní myšlenku, tedy zda lze ovlivnit lidskou osobnost. Jaký vliv mohou mít jisté události na rozvoj lidské povahy? Skutečně se rodíme s předurčením být ti špatní nebo nás k tomu dohánějí okolnosti a prostředí? Toho bychom právě měli být svědky.

Šestice různorodých postav se probouzí na palubě kolabující lodi. Nikdo si nic nepamatuje, ale postupem času každý odhaluje své jedinečné speciální schopnosti. Ať už vůdcovství a řízení celé lodi i posádky, umění zacházet se samurajskými meči či střelnými zbraněmi a v neposlední řadě řízení letounu a znalosti techniky. V závěru první části se navzdory svému nově nabytému přesvědčení dozvídají, že jsou velmi nebezpečnými, hledanými zločinci s úkolem vyhladit poklidnou těžařskou kolonii. Hne se v nich však svědomí a rozhodnou se pro dobrý skutek. Jenže… tohle ještě není konec.

Skutečně stačí tak málo, aby odčinili své údajné zlé činy? Navíc je tak trochu škoda, že jejich skutečné identity byly ihned potvrzeny. Tvůrci nás mohli chvíli nechat v napětí, zda je to skutečně pravda či pouze test jejich reakcí na takovéto podněty. Ale to pak zavání Ascension a to by nemuselo dopadnout dobře.

Borci od Killjoyů.

Na druhou stranu, Killjoys je akčně-dobrodružnou podívanou. V úvodu se podíváme na velmi zajímavé prostředí světa ovládaného korporacemi. A jedné společnosti nabízející možnost nájemných lovců lidí lomeno zabijáků. Ještě že ti naši hrdinové budou na straně dobra, doufejme. Příběh pilotní epizody nám naznačil, že tady se půjde hlavně za akcí a dobrodružstvím, dramata postav budou hrát až druhé housle. A možná je to tak dobře. Někdy vás prostě propletenec vztahů tolik nezajímá a chcete si jen užít vesmírnou jízdu. Pak pro vás budou Killjoyové nejspíše to pravé. Tedy pokud nakonec nedostojí svému jménu a nestanou se skutečnými zabijáky veškeré zábavy. Ale tomu se mi nechce věřit.

Dark Matter vs.Killjoys.

Syfy nám dává rozumně na výběr. Buď se můžete koupat v lidském/mezi­planetárním konfliktu nebo prozkoumávat vzdálené fantaskní končiny z pohledu našich hrdinů. To vše v hábitu ryzí „béčkovitosti“. Tak nebo tak, komu bude tento žánr sci-fi blízký, měl by se přidat alespoň do jednoho z táborů. Sledovanost zatím není nijak závratná, ale Syfy obnovovala i s horšími výsledky.

Oba seriály navíc vznikaly v kanadské koprodukci. V Dark Matter je snad i víc kanadských herců než amerických. K tomu připočtěte nasazení na dalších vysílacích trzích, kde stanice Syfy působí, včetně online přenosů, a šance se razantně zvýší. Co se mě osobně týče, jsem spokojený s oběma a věřím v jejich velkou budoucnost. Ale stále je dost předčasné dělat unáhlené závěry. Je dobře známo, že většina seriálů nabírá na síle až s přibývajícími epizodami. Oba nás tak můžou ještě překvapit či naopak zklamat.

Jak jste na tom vy? Dali jste šanci alespoň jednomu z nových scifátek, oběma či žádnému? A žádný fňukání, Firefly, SGU nebo BSG vám prostě nikdo nevrátí. ;-)

Foto: SyFy & Space


Jít na Dark Matter | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!