Ohlédnutí za epizodou Déjà vu: Jak druhý svět reflektuje Jonasův svět?

Ohlédnutí za epizodou Déjà vu: Jak druhý svět reflektuje Jonasův svět?

28.6.2020 15:37


V první epizodě s podtitulem Déjà vu nám byla představena druhá dimenze – svět, v němž se Jonas nikdy nenarodil. Shrňte si proto s námi všechny dosavadní události spojené s první částí, abyste se neztratili v komplexním příběhu třetí série.


Nová postava na scéně

Byť užíváme jednotné číslo pro mezititulek, ve skutečnosti máme na mysli tři nové tváře, které se na začátku první epizody objevily v roce 1987 v podzemí windenského kostela, kde jsou skryty prostory užívané Adamem a jeho skupinou cestovatelů ze Sic Mundus Creatus Est. Nové postavy, které si přezdívají Bezejmenní, se vyznačují tím, že nosí totožný oděv a jsou lehce zapamatovatelní pro svou charakteristickou jizvu pod nosem. Pozornému divákovi je proto okamžitě jasné, že sledujeme jednu postavu ze tří různých časových stádií.

Zajímavé je, že muže ve středním věku ztvárňuje herec Jakob Diehl a jeho starší verzi ztvárňuje jeho otec Hans Diehl, což jen podtrhuje povedenost castingu. Zatím nevíme, pro koho Bezejmenní pracují nebo jaké jsou jejich úmysly, přesto v roce 1987 vypálí interiéry Sic Mundus Creatus Est z Jonasova světa a ukradnou návrhy na sestavení stroje času.


A abychom se již ze začátku neztráceli, zůstaneme u této dějové linky, která se téměř jako jediná odehrává v Jonasově světě. Bezejmenní posléze opouští objekty windenské farnosti a vtrhnou do zámku rodiny Dopplerových, kde přepadnou bezbranného Bernda Dopplera na vozíku, bývalého ředitele jaderné elektrárny a nevlastního otce Helgeho, a požadují od něj univerzální klíč k elektrárně. Toho se Bezejmenní zmocní násilně, Bernda zabijí a zahladí své stopy.

Pro koho pracují Bezejmenní?

Jonas objevuje druhý svět

V nadcházející scéně se vracíme do stejné chvíle, kde jsme v druhé sérii skončili. Zlomený Jonas se rozhodne zůstat u mrtvého těla Marthy a nenásleduje Adama. V tu chvíli se k němu přenese záhadná dívka, která o sobě tvrdí, že je taky Martha a přišla Jonase zachránit před tlakovou vlnou z ničivého výbuchu elektrárny. Oba dva přenese časem a prostorem vylepšený stroj času, který připomíná zlaté jablko. Jonas se posléze ocitá v neznámém světě a jeho zachránkyně odcestuje do jiné doby a do jiného světa.

4. listopad 2019 (alternativní svět)

Jonas byl Marthou z druhého světa přenesen do alternativního světa, kde odkaz rodiny Kahnwaldových končí u Ines Kahnwaldové, o níž víme, že nemůže mít děti, a jelikož se nikdy neujala Mikkela, Jonas se v tomto světě nemohl ani narodit. Tvůrci nám tak představují alternativní svět, nyní zasazený do 4. listopadu 2019 – jako tomu bylo u první epizody první série (v tento den se v normálním světě ztratil Mikkel). Co musíme vyzdvihnout a pochválit, jsou úžasné detaily, na kterých si Baran bo Odar nechal při režírování záležet. Svět Marthy je ponořený do husté chladné mlhy a celý svět je zrcadlově nastaven Jonasově světu (například silnice, chladící věže, stromy, popínavá rostlina a okna na domě jsou obráceně orientovány).

Porovnání Jonasova světa (nahoře) a světa Marthy (dole).

Rodina Nielsenových

Jelikož v tomto světě Jonas neexistuje, jeho celkovou roli a zvyky (špatné sny, čichání k mléku) převzala Martha. Ta bydlí společně s Mikkelem, Magnusem a Katharinou v červeném domě, v němž v původním světě žije Jonas. Zajímavým odkazem je pokoj Mikkela, který se nachází v podkroví domu. Zde v Jonasově světě nejvíce času trávil i Jonasův otec Mikkel/Michael, jenž si zde rozhodl vzít život. Dalšími zajímavými perlami jsou elektřina, která v tomto domě taktéž vypadává, a fotografie rodiny Nielsenových, z níž byl odtržen, doslova i obrazně, Ulrich, který se rozhodl opustit rodinu a oženit se s Hannah, kterou Ulrich od dětství přitahoval a která nyní hrdě nosí příjmení Nielsenová.

Katharina se v tomto světě živí opět jako ředitelka, ale na druhou stranu je rozvedená a nosí brýle. Magnus si v tomto světě neudržel pozitivní pohled na život a schovává se za slupkou cynismu, což se odráží v jeho vizáži. Pro Magnuse zůstává stejné jedině to, že nadále udržuje vztah s Franziskou, která v jedné ze scén tajně opouští jeho pokoj stejným způsobem, jako když Ulrich tajně odcházel od Hannah v první sérii. Další zajímavostí je píseň If I Could Turn Back Time, kterou slyšíme hrát z rádia, když se seznamujeme s rodinou Nielsenových.

Ulrich a Hannah

V druhém světě Ulrich dal přednost Hanně před Katharinou, s níž nadále vychovává Marthu, Magnuse a Mikkela ve střídavé péči. Nyní i s Hannah čeká dalšího Nielsenovic potomka, jenže těhotná Hannah přestává být pro Ulricha atraktivní, a ten proto zahýbá i své druhé ženě, kterou vyměňuje za svou kolegyni Charlotte. Ulrich i nadále pracuje na policejní stanici, které dělá ředitele (převzal roli Charlotte z Jonasova světa). Hannah pak stejně jako Katharina nalezne na Ulrichově mikině cizí vlas, a proto se vydá za Katharinou, aby zjistila, jestli Ulrich nedostal nutkání se ke své bývalé manželce vrátit. Katharina však její lež prohlédne a vysměje se jí do tváře.

Zmizení Erika Obendorfa

22. října 2019 se po studentovi Erikovi Obendorfovi slehla zem. Ten má ve zvyku utíkat od rodiny, která žije v příšerných podmínkách, avšak tentokrát se nevrátil domů. Erik je Kilianův bratr, který doplňuje partu za Jonase a který je zamilovaný do Marthy. Kilian je duší i tělem zapálený pro divadlo a setkat jsme se s ním mohli i v první sérii, kde se objevil v epizodní roli, opět na parketu vedle Marthy během hry Ariadne.

Jonase v partě nahradil Kilian Obendorf.

Po nezvěstném Erikovi intenzivně pátrá celý policejní okrsek. Zde se setkáváme s naším oblíbeným policistou Wöllerem, kterému místo oka chybí ruka. Jedná se tak o dokonalou malou záhadu, která nikdy nebude vysvětlena. Představitel Wöllera při přípravě na natáčení první série utrpěl malou nehodu, při které si poranil oko. Toho se tvůrci chytli a Wöllera z Jonasova světa nám představili jen s jedním okem a nikdy nám nevysvětlí, jak o něj přišel. To samé můžeme očekávat v případě jeho chybějící ruky.

Rodina Dopplerových

Rodina Dopplerových má v druhém světě stále stejné složení. PeterCharlotte vychovávají dvě děti – Franzisku a Elisabeth. Další skvělou změnou je skutečnost, že poprvé uslyšíme Elisabethin hlas, zato Franziska je němá. Peter, který je nyní páterem, pečuje o svého otce Helgeho, jenž není zavřený v pečovatelském domě, jak tomu bylo v Jonasově světě, a jenž nyní nemá jizvu na levém uchu po Ulrichově činu, ale po celé levé straně obličeje. Podle Helgeho chování můžeme dále usuzovat, že i on v tomto světě uměl cestovat časem a unášel nezletilé chlapce.

Rodina Tiedemannových

V alternativním světě dochází ke stejným událostem jako ve světě Jonasově, jenže tyto události se odehrávají v jiný čas. To například vysvětluje, že Regina Tiedemannová prohrála svůj boj s rakovinou dříve než v Jonasově světě, kde je stále naživu. Dále se dozvídáme, že Aleksander je stále ředitelem jaderné elektrárny, v níž v létě 1987 došlo k incidentu, kdy uniklo jen nepatrné množství radioaktivního materiálu. Ten byl odstraněn a uložen v jeskyních na území elektrárny a svědci obdrželi tučnou sumu, aby zamlčeli onu skutečnost. Jelikož při pátrání po nezvěstném Erikovi Charlotte chce prohledat i okolí elektrárny, musel být uniklý radioaktivní materiál z jeskyní vyzvednut a přemístěn na bezpečnější místo. Člověkem, který pomáhá Aleksanderovi zamést stopy, nyní není Wöller, ale Erikův otec Jürgen Obendorf.

Regina v alternativním světě již nežije.

Průzkum jeskyní

Bartosz, Martha, Franziska, Magnus a Kilian mají pocit, že policie při hledání Erika neodvádí dobrou práci, a proto se jej pokusí na vlastní pěst najít. Kilian vychází z Erikova zvyku přespávat u jeskyní, které se proto rozhodnou prohledat. Během toho, co parta postává před jeskyní, všem mladistvým zničehonic začnou blikat baterky a z jeskyně se ozve hrůzostrašný zvuk, kvůli kterému se všichni dají na útěk.

Martha se drží u Kiliana, jenže najednou zakopne a Kiliana ztratí z dohledu. Když se postaví na nohy, uslyší hlas, který volá její jméno. Hlas patří jí samotné, neboť před ní stojí ona sama, pokrytá černou tekutinou. Zajímavé je, že Martha, která se jí zjeví, má na sobě stejné šaty, které měla na sobě, když se jevila Adamovi v druhé sérii. Tentokrát se nikdo neztratí. Všichni se opět shledají a ze strachu před apokalypsou, o které žertovali, se ukryjí v bunkru, kam spadne dětské tělo. To patří Madsovi, který se pohřešuje od roku 1986. Úplně to samé jsme sledovali v první sérii, kde v Jonasově světě Madse v bunkru naleznou Peter s Trontem, kteří následují rozkazy Claudie a mrtvé tělíčko odtáhnou do lesa.

Nová parta se také tajně schází pod mostem.

Eva

Jonas se v jemu neznámém světě seznámí s ženou, která si přezdívá Eva. Ta v alternativním světě zastupuje Adama a vede skupinu cestovatelů. Jonasovi je vysvětleno, v jakém světě se nachází, a on sám odhalí i pravou identitu Evy – ve skutečnosti jde o Marthu.

Rok 1888 – továrna na stroje Tannhaus (Jonasův svět) 

Na konci epizody se vrátíme do Jonasova světa, konkrétně do ještě vzdálenější minulosti, než v jaké jsme kdy byli, do roku 1888 (33letý cyklus stále platí, když si 1888 odpočítáte od roku 2020, kdy Jonasův svět zasáhla apokalypsa a kdy starší verze Jonase zachránila Magnuse, Bartosze a Franzisku a přenesla je do roku 1888). Do tohoto samého roku odcestovala i Martha na začátku epizody, když vysadila Jonase ve svém světě. Proč je starší Jonas překvapen, že vidí živou Marthu, je nám zatím neznámé.

O epizodě můžete diskutovat v komentářích.

Foto: Netflix


Jít na Dark | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!