Ohlédnutí za epizodou The Survivors: Kdo je otcem Reginy?

Ohlédnutí za epizodou The Survivors: Kdo je otcem Reginy?

29.6.2020 12:33


V druhé epizodě třetí série s podtitulem The Survivors jsme se vrátili do Jonasova světa a poznali, jaké šrámy zanechal na svět výbuch jaderné elektrárny. Co dalšího zajímavého se v epizodě událo, si shrneme v našich postřezích.


Rok 1888 – továrna na stroje Tannhaus (Jonasův svět) 

Na začátku druhé epizody se Martha z druhého světa probouzí v roce 1888, kam odcestovala na konci předešlého dílu. U postele naproti ní sedí starší Jonas, u něhož se začínají probouzet Adamovy zvyky – pozoruje Marthu, dokud se neprobudí, a přinese jí oblečení na převlečení. Tenhle postřeh by se mohl zdát banální, avšak úplně stejné chování vykazoval i Adam v druhé sérii, když pod svá křídla vzal mladého Jonase, který uvízl v roce 1921. Jonas v ruce drží dopis věnovaný Jonasovi, jehož obsah je nám prozatím neznámý.

Proč byl starší Jonas překvapen z toho, že poprvé vidí Marthu z druhého světa, nevěří jí a nepamatuje si ji, je nám stále záhadou. Možná si ji Jonas nepamatuje, protože se mu v mládí něco stalo. Bohužel si budeme muset počkat na další epizody, které nám tento zádrhel uvedou na pravou míru.


Martha v roce 1888 vysvětluje Magnusovi, Bartoszovi a Franziscce, kdo doopravdy je a jak se přenesla do továrny starého Tannha. V tu chvíli se nám představí samotný Gustav Tannhaus, předek hodináře H.G. Tannha, který „vybudoval“ stroj času. Bartosz pak Martě objasní, kdo slepec ve skutečnosti je, a zavede ji do podzemí windenského kostela, kde jsou skryty prostory členů Sic Mundus Creatus Est, k nimž patří právě slepý Gustav Tannhaus, poslední žijící člen. Rodina Tannhausových žila v přesvědčení, že se jim podaří ovládnout pravidla časoprostoru. Při pokusu postavit stroj času bohužel neuspěli. Bartosz Martě dále odhalí, že Jonas se stroj času znovu pokouší vybudovat podle paměti, jak se mu to povedlo v budoucnosti roku 2053 podle nahrávek od Claudie. Skupince totiž došel radioaktivní materiál, a proto nemohou zaktivovat svůj ruční stroj času a přenést se do jiné doby, než ve které uvízli.

Povede se Jonasovi vybudovat Adamovu verzi stroje času?

22. září 2020/2053 (Jonasův svět)

Nacházíme se ve Windenu, tři měsíce po událostech apokalypsy, k níž došlo v roce 2020. Ti Windeňané, kteří nebyli schovaní v bunkru, navždy odešli ze světa. Z rádia na policejní stanici, přesněji z toho, co zbylo z policejní stanice, kam se usídlily mladá Claudie s dospělou Reginou, je nám odhaleno, jaký dopad měla na svět vlna uvolněné energie temné hmoty. Během výbuchu došlo na chvíli k zastavení času, což rozviklalo vlny všech moří, které zaplavily všechna pobřeží. Uvolněná energie dále zabila většinu zvířat v okolí a vyřadila z provozu nejen všechna letadla, která byla v tu chvíli ve vzduchu, ale také jaderné elektrárny po celém světě. Oblak radioaktivních částic z Windenu se tak rozrostl a zahalil celý svět.

Na druhé koleji sledujeme dějovou linku přeživších: Petera a malé Elisabeth, kteří pátrají po Francizce a Charlotte. Poutníci se dostanou do křížku s německou armádou, která má za úkol zajistit oblast, evakuovat všechny přeživší a kolem epicentra vybudovat zeď, kterou jsme mohli spatřit v budoucnosti s Jonasem. Elisabeth se zde poprvé setká se svým budoucím manželem Noem, jenž jí odhalí, kde se během apokalyptického bezčasí usídlil – v jeskyních. Jedná se tak o další důležitý postřeh, jelikož v jeskyních dojde k založení kolonie přeživších, které jsme mohli poznat v budoucnosti, kam zabloudil Jonas. Tuto kolonii pak vede dospělá Elisabeth, která zde zavede i svou matku/dceru Charlotte.

22. září 1987 (Jonasův svět)

Katharina

Katharině se povedlo na konci druhé série najít průchod a dostat se do roku 1987, v němž přes tři měsíce hledá svého syna Mikkela. Jelikož se Mikkel nenachází v domě Kahnwaldových, rozhodne se navštívit školu a získat nějaké informace od studentů. Od skupiny dětí, paradoxně od Ulricha, Hannah a sebe, se dozví, že v létě téhož roku utekl z nápravného ústavu šílenec, který chtěl Mikkela zatáhnout do jeskyně. Mikkelovi a Ines byl proto udělen azyl od úřadu pro ochranu dětí, proto Michael není ve svém domě a nechodí do školy.

Konečně známe Katharinin původ.

Katharina se proto rozhodne přijít na stopu bláznovi, kvůli kterému jsou Michael s Ines zařazeni do ochranného programu. Ten je držen v uzavřeném oddělení, kam se Katharina posléze vydá a shledá se se svou matkou. Konečně se tak dozvídáme, kdo jsou rodiče Kathariny – Helene Albersová, která pracuje v ústavu, a Hermann Albers, zemědělec, kterému loni zemřelo 33 ovcí. Manželé Nielsenovi se posléze opět sjednotí a Katharina Ulrichovi slíbí, že jej z ústavu zachrání.

Tronte a Claudie

Tronte a Jana Nielsenovi se v témže roce smíří s tím, že Mads nikdy nemusí být nalezen. Rozhodnou se uctít jeho památku a prázdnou rakev nechají spustit do země. Jana v podroušeném stavu nakonec všem odhalí, že ji Tronte podvádí a místo toho, aby hledal Madse, hledá svou druhou lásku Claudii. Diváci tak získávají další kousek do skládačky – Tronte měl poměr s Claudií, z něhož vzešla Regina. O to více nás pak zaskočil závěr epizody, kdy Tronte dostane takřka nesplnitelný úkol od staré Claudie. Musí zavraždit svou dceru v post-apokalyptickém světě, aby se Claudie mohla soustředit na svou cestu a prožít věci, jimiž si prošla její starší verze. Regina nakonec umírá v obou světech, akorát v jiný čas.

Claudie nikdy neprozradila Regině, kdo je její otec.

Bezejmenní

Bezejmenní, kteří se zmocnili univerzálního klíče od elektrárny, jej použijí, aby vnikli do Claudiiny pracovny, kde hledají dokumenty a podklady k provozu jaderné elektrárny. Naneštěstí do pracovny ve stejnou dobu vstoupí Claudiina sekretářka, v tu dobu těhotná, a Bezejmenní se tak musí zbavit nechtěných svědků.

4. listopad 2019 – Jonas a Eva (alternativní svět) 

Poslední důležitou scénou je grafické zobrazení rodokmenu, které Eva odhalí Jonasovi. Zde se připravte na masivní spoilery, které jsme z tabulky vyčetli. Nechceme vás ochudit o nějaké překvapení, proto následující odstavec otevírejte s opatrností.

Z rodokmenu se dozvídáme, že oba dva světy jsou propojeny přes jednoho člověka – manžela Agnes Nielsenové, s nímž měla Tronteho. Dále je nám odhaleno, že Hannah měla poměr s Egonem, s nímž zplodila Silju Tiedemannovou, záhadnou dívku z budoucnosti, která pomohla Jonasovi utéct z roku 2053. Silja má dále poměr s Bartoszem a tomuto páru se později narodí Noe a Agnes. Jak se všechny tyto postavy potkaly a dostaly do časových rovin, z nichž je známe, zatím nevíme.

Rodokmen navíc vysvětluje, proč Greta vychovávala Helgeho pevnou rukou a proč Helge nezdědil otcovu funkci ředitele elektrárny. Na konci druhé světové války během osvobozování Anatol Veliev, voják Rudé armády, znásilnil Gretu, které se posléze narodil nechtěný Helge. Z toho důvodu jím všichni v životě opovrhují, Bernd Doppler není jeho vlastní otec a Helge po něm nemůže přebrat klíč k elektrárně.

O epizodě můžete diskutovat v komentářích.

Foto: Netflix


Jít na Dark | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!