Ikonické duo Jantje Friese a Baran bo Odar se po německém úspěšném počinu, jehož bezútěšný tón zanechal ve světě velice výraznou stopu, vrací k tvůrčímu kormidlu vlajkové lodě na vodách evropské produkce Netflixu. Talentovaná dvojice připravuje teror na moři a minisérii po vzoru Daniela Kehlmanna.
Baran bo Odar a jeho partnerka Jantje Friese se museli před necelými dvěma měsíci rozloučit s obrovským komplexním příběhem, který dlouhé čtyři roky s vypětím všech sil skládali s německou důkladností. Mysteriózní drama, z jehož temného pozadí vystupuje pouze Jonasova žlutá pláštěnka, se uchytilo na Netflixu jako první německý seriál a jeho zakladatelé postoupili ze stínů na světlo mezi talenty na seriálové scéně, převážně té evropské. Kladné přijetí dvojici vyneslo možnost založit si svou vlastní produkční společnost Dark Ways, která bude mít na již zmíněné streamovací platformě stálý domov.
Baran bo Odar je zpátky ve svém živlu.
Tým, který stál za třemi sériemi chaotického, leč geniálního Darku se opět pustí do hry na temnou strunu. Nadcházejícímu projektu, který bude dostupný ke zhlédnutí ve videotéce Netflixu na počátku roku 2022, pro změnu dají do vínku hororový formát. Tento projekt s nevinným pracovním názvem 1899, který byl ohlášen na konci roku 2018, diváky zavede na nebezpečné otevřené moře.
Druhá netflixovka Barana bo Odara a Jantje Friese se soustředí na postavy ze všech koutů Evropy. Seriál tak podpoří mnohojazyčný formát, ovšem tentokráte vůdčí němčinu vystřídá angličtina. Příběh si posvítí na životní pouť skupiny migrantů, kteří se odhodlají utéct životu v bídě a vydají se za lepšími zítřky na půdu Nového světa. Na cestě do New Yorku narazí na prázdnou loď, s níž před nimi jiná skupina migrantů vyplula z Londýna. Opuštěná loď, kterou obestírá velké tajemství, změní slibné sny posádky na noční můry.
Jantje Friese, která má na starost scénář, nedávno prozradila, že nejen postavy, ale hlavně i diváci se na této plavbě opět dostanou do kontaktu s mysteriózními prvky. A jak se zrodil prvotní nápad na tento historický seriál? „Konec devatenáctého století byl nesmírně fascinující, myslím tím napětí mezi tradicí a inovací. Balancujete na tenké hranici, kde nic není nemožné, ale zároveň je všechno předurčeno k nezdaru,“ zmínil Baran bo Odar, když popisoval pozadí pomalu rýsujícího se titulu 1899.
Baran bo Odar se svou manželkou Jantje Friese.
První série se bude skládat z klasických osmi epizod a do režisérského křesla se opět posadí Baran bo Odar, který naváže spolupráci s kameramanem Nikolausem Summererem, kterému se povedlo vtisknout Darku chladný filmový obraz. Odar se Summererem spojili síly již na počátku tohoto týdne v ateliérech Shepperton Studios, kde se pokusili natočit zkušební záběry pro volbu náčiní, s nímž štáb bude během produkce pracovat (výsledky najdete v přiložené galerii).
Ač v čele scenáristické kuchyně nového seriálu bude figurovat Jantje Friese, tak kvůli vícejazyčného konceptu se dal dohromady tým scenáristů ze všech koutů Evropy, který kreativní šéfkuchařce pomůže doladit veškeré detaily. Na počátku srpnového měsíce začali nově příchozí v Berlíně dávat hlavy dohromady a ze spolupráce s kolektivem, který přišel s myšlenkou na komplikovaný Dark, a z příběhové linie jsou nováčci podle ohlasů na sociálních sítích naprosto unesení.
Za Dánsko se bude na scénáři podílet Emil Nygaard Albertsen (Joe Tech), francouzský podpis pokryje Coline Abert (The Returned (US)), na anglickou kontinuitu budou dohlížet Jerome Bucchan-Nelson (Bulletproof) s Emmou Ko (Hollyoaks) a pomocnou ruku nabídnou i Joshua Long (1983) a španělský rodák Darío Madrona, jenž si od svého rozdělaného díla Élite odskočí obstarat scénář pro celou jednu epizodu. Pilotní epizoda ponese název The Ship.
Writer‘s room: Den první. Tvůrci si na stěnu nechali zarámovat vzpomínku na Dark.
Děj 1899, ale i dalších budoucích projektů tvůrců, by měl být jednodušší na pochopení. Diváci by se neměli v připravovaném hororovém seriálu tolik ztrácet, přesto stále nepůjde o příběh, u kterého si můžete odskočit na toaletu a jednoduše navázat tam, kde jste přerušili. Tvůrci si zakládají na tom, že při sledování musíte příběh pozorně sledovat a především vnímat, abyste si z něj odnesli maximální zážitek. Friese dokonce odhalila, že si pro nás připravila několik zvratů, které jsou podobné stále těžko pochopitelnému paradoxu z Darku, kde je matka sobě dcerou a dcera sobě matkou (Elisabeth a Charlotte).
Pro seriálovou podobu historického hororu se ansámbl stále ještě nezačal dávat dohromady, což se v budoucích měsících zřejmě změní. Intenzivní přípravy na natáčení by měly začít letos v září, ostatně o tom vypovídá již proběhlé zkušební natáčení. Kamery se podle plánu rozjedou až v únoru nadcházejícího roku. Štáb by měl zavítat do Londýna, Berlína a do jiných velkých evropských měst, Praha proto není vyloučena. Zda se na seriálu budou podílet i tváře Darku, se nezdá příliš pravděpodobné.
Druhý projekt, pod nímž jsou také podepsáni Jantje Friese a Baran bo Odar, ponese název Tyll a bude se jednat o šestidílnou limitovanou sérii podle stejnojmenné knihy z pera německého spisovatele Daniela Kehlmanna. „Původně jsme připravovali celovečerní snímek, ale nakonec jsme dali přednost šestidílnému formátu, který bude fungovat lépe,“ nechal se slyšet Odar.
Tvůrci se Kelly Luegenbiehl, jež má pod palcem evropskou tvorbu Netflixu, příliš nedovolovali, seriálovou adaptaci jim navrhl právě spisovatel Daniel Kehlmann, který je jejich velkým fanouškem. Příběh se bude odehrávat během 14. století, kdy světem burcovala třicetiletá válka. Ani tentokráte tvůrci z temného elánu nevystřízliví. Série se zaměří na příběh o šaškovi Enšpíglovi s povahou gothamského Jokera, který si libuje ve vřavě a krveřeži třicetileté války, rád trýzní slabé a střílí si z dětí, ze zvířat, z nemocných a z žebráků. Friese měla díky nedávné koronavirové karanténě čas sepsat první nástřel scénáře.
Tvůrcům a celému týmu držíme palce, aby se oba připravované projekty vydařily. Budete s námi sledovat budoucí kroky talentů, kteří vám přinesli Dark?
Foto: Baran bo Odar, Netflix
Neskutečně se těším!