Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

18.3.2015 9:08
TheDarkKnight


Máme za sebou druhou epizodu konspiračního seriálu Dig. Pojďme si zrekapitulovat a probrat některé zarážející faktory, které se v epizodě objevily.


Veleben buď Ježíš

Ze všeho nejdříve se zaměřme na obřad bar micva, o němž jsme podrobněji psali v článku Židovská kultura a tradice: bar micva. Třináctiletý chlapec během obřadu v uzavřené budově, jak je zvykem, předčítá z Tóry, má na hlavě kipu (taktéž jarmulku), modlitební šál i řemínky. První nesrovnalost se objevuje hned při čtení úryvku z Pěti knih Mojžíšových, při němž bylo přítomno mnoho lidí z komunity uzavřené budovy. Zaprvé zde nebyli odděleni muži a ženy, jako tomu bývá v židovských synagogách a zadruhé a především neměl kromě Joshuy nikdo z přítomných pokrývku hlavy (ideálně kipu), která je i pro nevěřící povinností při vstupu do synagogy. Nejednalo se tedy o synagogu? Jak potom tedy mohl proběhnout obřad bar micva? To jsou otázky, které pomohla osvětlit věta pronesená na závěru obřadu: „Veleben buď Ježíš“. Tato věta má divákovi nejspíše odhalit, že se nejedná o židovskou komunitu, nýbrž nejspíše o sektu. Judaismus totiž neuznává Nový zákon, tedy ani Ježíše Krista jako Spasitele, přijímá ho jen jako dalšího proroka a na skutečného Spasitele teprve čeká. Není tak možné, aby zmíněná věta zazněla během významného židovského obřadu.


Čtení z Tóry při bar micva.


Enigma

Tvůrci v epizodě s naznačováním rozhodně nešetřili. Když byl rabín hlídající Červeňáka (červenou jalovici) po mnohých útrapách cesty poslán na bezpečnou loď, jeho ochránce mu řekl, že loď nese název Enigma. Jak jistě mnozí z vás vědí (ať už z hodin dějepisu či z filmu The Imitation Game), Enigma byl (zjednodušeně řečeno) název pro tajný nacistický šifrovací přístroj, který v průběhu druhé světové války rozluštil společně se svým týmem matematik A. Turing. Jaký význam má tedy tento název v seriálu? Na to si zřejmě musíme ještě chvíli počkat, již nyní však můžete v diskuzi psát své teorie a diskutovat o tom, zda se jedná o náznak toho, že se možná blíží jistá forma války.


Loď Enigma odplouvá před pronásledovateli.

Červená jalovice z Mišny

Na červenou jalovici, která bude zřejmě významnou postavou seriálu, se brzy zaměříme podrobněji. Prozatím vás seznámíme alespoň s nejdůležitějšími informacemi. O červené jalovici se píše v Mišně v Knize čistoty ve 12. kapitole, kde jsou k nalezení informace o vlastnostech jalovice a o přípravě popela k očištění. V seriálu půjde zřejmě o popel k očištění Joshuy.


Z červené jalovice se možná nakonec stane hlavní postava.

Pojmy

Mišna

Mišna je první částí Talmudu, ten dále obsahuje ještě Gemaru. Talmud je soubor komentářů rabínů k židovské Bibli. Nalezneme v něm mimo jiné také popisy židovských obřadů a zákonů.

Foto: USA Network


Jít na Dig | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře