Tajné společnosti - 1. část

Tajné společnosti - 1. část

2.4.2015 13:04


Seriál Dig se věnuje konspiraci staré dva tisíce let. Pro fanoušky teorií spiknutí tedy uvádíme první část seznamu těch snad nejznámějších více či méně tajných společností, které by mohly mít co do činění s událostmi tohoto seriálu.


Templáři

Řád templářů, neboli Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu (Pauperes commilitones Christi templique Salomonici), byl založen ve dvacátých letech 12. století. Jeho prvořadým úkolem byla ochrana křesťanských poutníků procházejících městem. Brzy řád natolik zesílil, že se začal účastnit i bitev v rámci křížových výprav. Většina historiků věří, že templáři byli rozpuštěni v roce 1312, zatímco jiní se domnívají, že členové pouze přešli do ilegality a že tento řád stále existuje.


(Foto: hermes-press.com)

Svobodní zednáři

Svobodné zednářství je nejstarší bratrství na světě. Jeho členové se pravidelně scházejí v lóžích, aby na sobě pracovali a zlepšovali i svět kolem sebe. Věnují se veřejné charitativní činnosti, jejich ostatní činnosti jsou však tajné. Po více než dvě století se zednáři při přijímání nováčků spoléhali na doporučení svých členů, v současné době se k nim může přihlásit kdokoli s výjimkou žen nebo ateistů.

(Foto: USA Network)

Rosekruciáni

Původní rosekruciánství vzniklo v Německu na začátku 17. století na základě západní mystické a esoterické tradice. V současné době existuje mnoho skupin, které o sobě prohlašují, že jsou jediným pokračovatelem původního řádu, ale neexistuje pro to žádný důkaz. AMORC, jeden z předních řádů, který byl založen ve 20. století, vysvětluje, že rosekruciánství není o náboženství, ale je to cesta, která v sobě spojuje metafyziku a mystiku. Řád AMORC působí i v České republice. Dalším větším moderním řádem je Rosicrucian Fellowship, který se zaměřuje na křesťanskou mystiku a uzdravování nemocných.

(Foto: whewellsghost­.wordpress.com)

Ordo Templi Orientis

Podle americké Velké lóže OTO zasvětili členové tohoto řádu život „k zajištění svobody jednotlivce a svému rozvoji ve Světle, Moudrosti, Porozumění, Poznání a Moci prostřednictvím Krásy, Odvahy a Vtipu na základě Všeobecného bratrství". Tato citace pochází z Knihy zákona napsané nejslavnějším vůdcem OTO, tzv. Bestií, Aleisterem Crowleym. A o jaký zákon v knize jde? „Dělej, co ty chceš.“

(Foto: USA Network)

Hermetický řád Zlatého úsvitu

Tato společnost z 19. století byla vytvořena kolem teorie a praxe okultismu, metafyziky a paranormálních aktivit. V souladu s teosofií je Hermetický řád Zlatého úsvitu otevřen i ženám a považuje je za rovnocenné mužům. Členové se zabývají studiem metafyzického významu čtyř živlů, kabaly, tarotu, astrologie, geomantie, magie a některé skupiny praktikují i sexuální alchymii.

(Foto: USA Network)

Čtěte také: Tajné společnosti – 2. část


Jít na Dig | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!