V první epizodě seriálu Dig jsme se setkali se slovy bar micva. Co to znamená a jaký význam mají tato slova v judaismu? To vám představíme v prvním z několika článků, v nichž vás budeme seznamovat s židovskými tradicemi, kulturou a zásadními body judaismu.
Co je bar micva?
Bar micva doslova znamená „syn přikázání“, jedná se o židovský náboženský obřad, kdy je chlapec ve věku třinácti let prohlášen za nábožensky dospělého. Aby však mohl podstoupit tento obřad, musí se nejméně rok učit hebrejsky, studovat TaNaCH a náboženské povinnosti, které bude muset po bar micva vykonávat.
Obřad bar micva se koná první Šabat poté, co chlapec dosáhne věku 13 let, kdy čte poprvé z Tóry. V tento den také po církevní stránce dospělý jedinec dostává modlitební šál nazývaný talit a takzvané modlitební řemínky na ruku a hlavu pojmenované tfilin. Často se při bar micva dávají chlapci dary, přesněji 18 darů podle hebrejského slova „chaj“ znamenající život.
Bat micva
Náboženská dospělost je stanovena také u dívek a to na věk dvanácti let, tedy o rok dříve než u chlapců. Nazývá se bat micva. Dívky však nebývají volány ke čtení Tóry a v ortodoxnějších komunitách nedostávají ani talit či tfilin, avšak bat micva se oslavuje ve všech židovských komunitách.
Pojmy
Talit:
Talit je modlitební šál. Na jeho krajích se nachází cicit, dalo by se říci třásně. Talit se ukládá po smrti s mužem do rakve, avšak cicit je ustřižen.
Talit. Foto: Yoav Nachtalier, commons.wikipedia.org
Tfilin:
Tfilin jsou zjednodušeně řečeno modlitební řemínky s krabičkou uprostřed, v níž je uložen kus pergamenu, na němž je napsaná pasáž z Tóry (na posílení). Jedna krabička se upevní na ruku a druhá na čelo (pro spojení mysli s Bohem). Na umístění tfilinu jsou přesně stanovené parametry.
Tfilin. Foto: Thomazzo, commons.wikipedia.org
Tóra:
Již jsme si uvedli, že Tóra (také nazývaná Pentateuch) je pět knih Mojžíšových a také první část TaNaChu. Mezi pět knih Mojžíšových patří Genesis (vypráví o stvoření světa), Exodus (vypráví o vyvedení židovského lidu z otroctví Mojžíšem), Leviticus (věnuje se především zákonům, které musí židé dodržovat – i toto se chlapec učí v průběhu příprav na bar micva), Numeri (vypráví o čtyřicetiletém putování židovského národa pouští a o ztrátě víry židů v Boha), Deuteronomium (v této knize se připomínají zákony, které Bůh předal Mojžíšovi, jde o jakousi závěrečnou promluvu Mojžíše, o jeho rozloučení, jelikož ten před vstupem do zaslíbené země Kanaánu umírá).
Tóra. Foto: Jitka Erbenová, commons.wikipedia.org
TaNaCh:
TaNaCH obsahuje části Tóra, Nevi'im (známé jako Spisy) a Ktuvim (známé jako Proroci). TaNaCh je definován jako (hebrejský akronym) v židovství posvátné spisy, které jsou součástí Bible. Označuje se také jako takzvaná „hebrejská Bible“.
Šabat:
Šabat je sedmým dnem, který je ve znamení klidu a odpuštění. V průběhu Šabatu, který začíná západem slunce v pátek večer a končí východem první hvězdy v sobotu večer, je zakázaných celkem 39 činností, mezi něž patří i rozdělávání ohně. Židé tak nesmí během Šabatu využívat ani elektřinu.
Pokud byste se chtěli o židovských tradicích dozvědět více, můžete si prolistovat například knihu od Michaela A. Fishbanea Judaismus: Zjevení a tradice.
Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se zeptat v diskuzi. A příští týden se můžete těšit na další článek, který vás uvede do judaismu.
Chlapec chystaný na bar micva v první epizodě. Foto: USA Network
Zajímavý článek. Chybí mi tam, ale „Áronův náprsník“. To je ta kovová destička co si jí ten klučina vybarvoval v tý učebnici. Mám doma knížku (TETRAGRAMMATON) a tam je mu věnována kapitola. Pro ty co by je to zajímalo jsem ji naskenoval (Tu kapitolu :) 11 stran). Slova „Tetragrammaton“ a „Nevýslovné jméno“ zmíněné v textu znamenají Boží jméno – JHVH což znamená tuším že Jahve. Jehovisty zkomolené na jehova. Nejde tu dát odkaz na ulož.to, ale stačí když si tam zadáte „TETRAGRAMMATON Tajemství“ bez uvozovek a vyskočí vám to. ;)
Moc veliká pochvala tomu kdo si s tím dal takovou práci. Shalom