Recenze pilotu (70%)

Recenze pilotu (70%)

3.2.2013 22:39


Jekyll a Hyde v lékařském prostředí. Nové drama stanice NBC, které zlomilo žalostný rekord. Podle někoho povedený pilot, podle diváků a kritiků průšvih. Všechny tři věty charakterizují novinku, kterou nejspíše nečeká růžová budoucnost.


Dřív, než si povíme všechny špatné zprávy, povím vám jednu dobrou. Ačkoliv NBC rok od roku klesá a klesá ve kvalitě své tvorby čím dál níž, stále se snaží produkovat novinky, které mají působit dojmem, že budou skvělé – což se obvykle nestane. V případě Do No Harm je to ale naopak.

Po zhlédnutí pilotu mám jen několik, a převážně pozitivních komentářů. Vzhledem k tomu, co poslední dobou obvykle NBC vypouští do éteru (za všechny např. Animal PracticeAnimal Practice) na mě Do No Harm působilo trošku jako malý zázrak. Od loňské premiéry Awake jsem od této stanice neviděl nic podobně vydařeného.


Už jen děj zní vcelku zajímavě – neurochirurg Jason Cole (Dr. Jekyll) má své alterego Iana (pan Hyde), kvůli kterému se v noci mění z laskavého a skvělého lékaře na násilného maniaka. O jeho tajemství ví jen jeho kolega, který mu pomáhá vytvářet protilátku, a jeho bývalá známost, která se od něj snaží držet co nejvíce dál. Do toho samozřejmě musí Jason řešit i léčbu a operace svých pacientů, své nové potenciální známosti a také své více či méně přívětivé kolegy i nadřízené.

Ohledně hereckých výkonů se toho moc napsat nedá. Snad všechny postavy jsou zatím nezajímavé, až na samotného Jasona Colea, kterého hraje Steven Pasquale (Up All Night). Pasquale tak celý pilotní díl jako jediný táhne a opírá se o rychlý dějový spád a dobře volený soundtrack (ten, kdo vybral do podkresu Black Keys, u mě má zlatého bludišťáka).

Není to samozřejmě seriál, ze kterého bych sednul na zadek s otevřenými ústy, ale je to jistě seriál, za který by se NBC nemuselo stydět. Bohužel stydět se nejspíš bude. Premiéru seriálu totiž sledovalo 3,1 milionu diváků s finálním ratingem 0,9, čímž se stal nejméně sledovanou premiérou seriálu tzv. „Velké čtyřky“ (FOX, CBS, ABC, NBC) v historii. A když se podíváte na hodnocení např. na IMDb (5,3 z 10) anebo na Metacritic (38 ze 100), ani na tomto poli si seriál nevede příliš dobře.

Pokud tedy seriál nepřitáhne příštími epizodami více lidí, pravděpodobně můžeme očekávat jeho brzké zrušení. V tom lepším případě alespoň dokulhá jednu sérii. Tak či tak, pokud vás seriál potěšil podobně jako mě, raději se moc netěšte a držte si od něj přátelský odstup – o to méně pak budete smutní, kdyby bylo Do No Harm opravdu zrušeno.

Seriál se vysílá v USA každý čtvrtek na stanici NBC. Zde si můžete prohlédnout trailer s českými titulky.


Jít na Do No Harm | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!