Stručná historie regenerací Pánů času

Stručná historie regenerací Pánů času

20.11.2022 21:12


Mezi lety 1966 až 2022 Doktoři několikrát zregenerovali, a tak se počet jejich životů zvyšoval. Zažili jsme spoustu nových tváří a různých osobností. Pojďme si projít stručnou historii regenerací Pánů času.


Po čtyřech letech opustila Jodie Whittaker svůj post Doktorky ve třetím speciálu The Power of the Doctor. Místo nové tváře, Ncuti Gatwy, však fanoušky překvapil příchod starého známého a milovaného Desátého Doktora Davida Tennanta. Je to poprvé, co se Doktor proměnil v předchozí inkarnaci sebe sama. Když se však Doktor změní, nic kolem něj nezůstává stejné, a to se týká i samotného procesu regenerace. Každá regenerace je jiná. Kromě pravidelných estetických změn mají showrunneři vždy možnost přinést do seriálu něco zcela nového.

Chris Chibnall nás v díle The Power of the Doctor seznámil s konceptem nucené regenerace, která byla použitá k přeměně Doktora v jinou, již existující osobu. Bylo to také poprvé, kdy se během regenerace změnilo Doktorovo oblečení. Nicméně i přes všechny tyto nové prvky byla zachována kontinuita. Proces regenerace má hrdou historii, která sahá až do roku 1966, na kterou se nyní podíváme.

(

Počátek regenerace Pánů času

Úplně první regenerace byla odvysílána 29. října 1966 v epizodě The Tenth Planet. Ačkoli je tato epizoda jako celek považována za ztracenou, samotná scéna regenerace byla v roce 2017 sestříhána do vánočního speciálu Twice Upon a Time, v němž se Dvanáctý Doktor (Peter Capaldi) a První Doktor (David Bradley) spojili, aby vyřešili záhadu lodi Testimony. Williamu Hartnellovi, který hrál původního Prvního Doktora, se v průběhu tří let jeho působení v Doctor Who zhoršovalo zdraví, což se začalo podepisovat na jeho práci. Také konflikty mezi Hartnellem a produkcí začínaly být pravidelnější. Aby se seriál udržel v chodu i bez Hartnella, přišli producent Innes Lloyd a scénárista Gerry Davis s nápadem na jakýsi biologický proces obnovy Doktora. Samotné slovo regenerace se objevilo až v roce 1974, kdy se Třetí Doktor (Jon Pertwee) na konci epizody Planet of the Spiders proměnil ve Čtvrtého Doktora, Toma Bakera.

Z hlediska historie Pánů času je těžší určit původ jejich regenerace. Až do roku 2011 seriál nikdy nepodal vysvětlení, odkud se tento proces vzal – zda je zcela biologický, nebo vzniká pomocí nějaké nanotechnologie implantované do těla Pánů času. Oddanější fanoušci, kteří kromě sledování seriálu znají i knihy a audio dobrodružství Doctora Who, měli v rukávu několik teorií. Nejvíce přijímaná z nich byla, že regeneraci vytvořil Rassilon, jeden ze zakladatelů civilizace Pánů času na Gallifrey. Nicméně v epizodě 6. série A Good Man Goes to War Jedenáctý Doktor (Matt Smith) připisuje schopnost regenerace dlouhému působení Časového víru. Jedna verze příběhu není v rozporu s druhou: Rassilonovy nakonec úspěšné experimenty mohly mít něco společného s vystavením mladých Pánů času Víru. Nakonec se ale ukázalo, že ani jedna z verzí není správná.

Ve finále 12. série The Timeless Children se dozvídáme, že obyvatelka Gallifrey jménem Tecteun (Seylan Baxter) objevila regeneraci po opakovaných pokusech na cizím dítěti, které mělo schopnost obnovovat své vlastní tělo. Tecteun pak do sebe vpravila regenerační “kód” a použila ho k vytvoření základu společnosti Pánů času. Protože experimentování na bezbranném dítěti není zrovna nejlepší mýtus o jejich původu, přišli Páni času s něčím přijatelnějším, co by mohli vyprávět budoucím generacím.

Co způsobuje regeneraci a lze ji zastavit? 

To, co dělalo regeneraci pro Tecteun (nebo Rassilona, podle toho, ke kterému příběhu o původu se hlásíte) tak přitažlivou, bylo, že umožňovala tomu, kdo ji vlastnil, v podstatě obelstít smrt. Regenerace je proces buněčné obnovy, ke kterému dochází, když má Pán času zemřít. Smrt může mít jako obvykle mnoho příčin: První Doktor zemřel stářím, zatímco Devátý Doktor (Christopher Eccleston) se obětoval, aby zachránil Rose Tyler (Billie Piper). Druhý Doktor Patricka Troughtona byl odsouzen k nucené regeneraci za porušení zákona Pána času, zatímco Osmý Doktor (Paul McGann) odstartoval svou proměnu ve Válečného Doktora (John Hurt) vypitím speciálního lektvaru.

Ačkoli to v seriálu není přesně formulováno jako sebevražda, je možné říci, že si Osmý doktor vzal život. To proto, že v závislosti na úhlu pohledu lze regeneraci považovat za druh smrti, i když o něco mírnější, než na jakou jsou pozemšťané obecně zvyklí. Koneckonců, ačkoli si Páni času zachovávají vzpomínky na svá dřívější já, ztrácejí nejen svá těla, ale také osobnost. Nedávno zregenerovaný Pán času si musí nejen zvyknout na pohled do zrcadla, ale také zjistit, jaký je teď člověk. Tento proces je zároveň prý značně bolestivý, přičemž v poznámce od produkce z roku 1966 se regenerace přirovnává k užití LSD a zažití pekla a hrůzy.

Není tedy divu, že Doktor je z regenerace málokdy nadšený a často se snaží proces co nejvíce oddálit. Ve 4. sérii v díle Journey's End se Desátému Doktorovi dokonce podařilo zastavit již započatý proces regenerace tím, že vystříkl koncentrovanou energii do biologicky kompatibilní nádoby – vlastní useknuté ruky. Pán času může také vědomě odmítnout příliv regenerační energie jako celek, ale to je vnímáno jako forma sebevraždy. V seriálu je nejpamátnějším případem, kdy se Pán času zabil tím, že se nezregeneroval, smrt Sedmého Vládce (John Simm) na konci 3. série.

Mnoho podob procesu regenerace

Když si fanoušci seriálu Doctor Who představí regeneraci, vybaví se jim především tělo s končetinami a hlavou zahalené jasným žlutým světlem. Záře se zesiluje, až tvář, která tam kdysi byla, nahradí zcela nová. Estetika procesu regenerace má však stejně dlouhou a složitou historii jako vznik této technologie. V klasické éře měl každý Doktor svůj vlastní styl regenerace. Když Sedmý Doktor Sylvestera McCoye ustoupil McGannově Osmému Doktoru, jeho tvář se zkroutila, jako by se všechny jeho kosti lámaly a vracely na své místo, zatímco jeho tělo vysílalo blesky. Čtvrtý Doktor byl v podstatě posedlý duchem svého budoucího já a Druhý Doktor změnil svůj vzhled v trikové scéně, kdy byl vržen do prázdna a obklopen replikami své tváře. Ale jasné světlo se nikde neobjevuje.

Bez ohledu na to, jak tento proces vypadá pro ty, kteří se dívají zvenčí, panuje všeobecná shoda, že vnitřně všichni Doktoři procházejí stejnou zkouškou. Někteří to lépe skrývají pod motivačními proslovy, ale ve stejné výše zmíněné produkční poznámce z roku 1966 bylo uvedeno, že Doktor prožívá ty nejnesnesitelnější okamžiky svého dlouhého života. Naštěstí Doktor vzpomíná i na některé hezké chvíle. Nezřídka se stává, že se jejich nejdražší společníci objeví uprostřed regenerace, aby se s nimi rozloučili. Co je však vzácné, je to, že se mění i Doktorovo oblečení. Obvykle nový Doktor vždy začíná svůj život v oblečení svého předchůdce.

Kdo další v seriálu zregeneroval?

Nejen Doktor si po regeneraci musí vybrat nový vzhled a vyzkoušet více či méně cool doplňky, jako jsou 3D brýle a klobouky. Když ve 3. sérii v díle Utopia Šestý Vládce (Derek Jacobi) zregeneroval do Vládce Johna Simma, jeho outfit zůstal nedotčený.

Doktor a Vládce jsou jen někteří z Pánů času, u kterých jsme v průběhu téměř šedesátileté historie Doctora Who viděli změnu vzhledu. Také Tecteun se mnohokrát zregenerovala, přičemž v seriálu byly zobrazeny tři její inkarnace. První z nich byl Seylan Baxter, zatímco Tecteun č. 2 hrál Jake Nwogu. Ve 13. sérii v díle Once, Upon a Time se Doktorka setkává s novou verzí Pána času, kterou kdysi nazýval matkou, a kterou hraje Barbara Flynn. Rassilon také mnohokrát změnil podobu, v klasickém seriálu ho hrál Richard Matthews, následně Timothy Dalton nebo Donald Sumpter. Dalším důležitým Pánem času, který se během svého působení v seriálu zregeneroval, byla Doktorova společnice Romana, kterou hrála nejprve Mary Tamm a poté Lalla Ward.

Páni času však nejsou jediní, kdo se v seriálu Doctor Who zregeneroval. River Song (Alex Kingston), která byla počata v Tardis, kde byla vystavena víru ještě v děloze, zregenerovala jako dítě v 6. sérii Day of the Moon a poté jako mladá dospělá v Let´s Kill Hitler. Ve 4. sérii v díle The Doctor's Daughter Desátý Doktor nedobrovolně poskytne DNA pro vytvoření klonovaného vojáka jménem Jenny (Georgia Tennant), která následně zemře, ale díky DNA Pána času znovu ožije. Protože je však Jenny Pánem času jen zčásti (nebo protože nebyla vystavena Vírům), její regenerace není úplná a podaří se jí zachovat si svůj vzhled. Také useknutá ruka Desátého Doktora se po dotyku Donny Noble zregenerovala v úplně nového Desátého Doktora. K procesu, kterému se říká metakrize, dochází, když se smísí DNA obou druhů a vznikne hybrid Pána času a člověka.

Kolik má Doktor regenerací?

Není jasné, kolikrát se mohou Páni času zregenerovat. Původně měl Doktor k dispozici pouze dvanáct regenerací. V bitvě o Trenzalore však jedenáctý Doktor dostane od Pánů času novou sadu životů. Není řečeno, kolik regenerací má tento nový cyklus, ale naznačuje se, že je to další sada dvanácti životů.

A pak přišla epizoda The Timeless Children a všechno se znovu změnilo. Podle této epizody mělo The Timeless Children schopnost regenerovat se donekonečna, ale Tecteun se rozhodla počet regenerací Pánů času omezit, když se s nimi o dar dítě podělilo. Vzhledem k tomu, že se z The Timeless Children vyklubal Doktor, je dost těžké říct, kolik životů ještě má. V jedné epizodě spin-offu seriálu Doctor Who The Sarah Jane Adventures jedenáctý Doktor jednou zavtipkoval, že se může regenerovat 507krát. Kdo ví? Možná mluvil pravdu.

Foto: BBC One


Jít na Doctor Who | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!