Clara Oswald

Clara Oswald

Jenna Coleman Sezóny 1 2012 - 2014


Záhadná nová Doktorova společnice, které jakoby bylo souzeno se s posledním Pánem času stále setkávat. A to i přes překážku vlastní opakované smrti.

Clara Oswin Oswald je jméno minimálně tří prakticky identických žen žijících ve třech různých obdobích lidské historie, se kterými se setkal jedenáctý Doktor. Vyznačují se ráznou povahou, ctižádostí, neodbytností a fascinací samotným Doktorem (rády také dělají suflé). Doktor však zatím nedokáže vysvětlit, jak je možné, aby se stále setkával s jednou a týž ženou, když je to vždy zároveň někdo jiný.

Dalecké sanatorium – období neznámé

Oswin Oswald (jméno Clara zde není zmíněno) byla členkou lidské posádky vesmírné lodi Alaska, která ztroskotala na Daleckém sanatoriu. Zatímco zbytek posádky zahynul, Oswin žila v domnění, že se jí daří v Sanatoriu přežívat a odrážet útoky Daleků a že, když se na planetu dostali jedenáctý Doktor a jeho společníci Amy Pond a Rory Williams, pomohou jí se ze Sanatoria dostat.

Když se však Doktor s Oswin poprvé setkává, zjišťuje, že ve skutečnosti byla celou dobu konvertovaným Dalekem, který si stále myslel, že je člověk. Když ale Dalek-Oswin přijme tento svůj osud, sníží planetární silové pole, aby mohl Doktor se svými společníky uniknout a Dalekové mohli Sanatorium zničit. Přitom také vymaže jakékoliv vzpomínky na Doktora z paměti všech Daleků. Následně při zničení celé planety umírá.

Země – 19. století

Clara Oswin Oswald se narodila v Anglii 23. listopadu 1866. V roce 1892 pracovala v restauraci Růže a koruna a současně, s hraným přízvukem maskujícím její chudý původ, jako guvernantka v domě kapitána Latimera, kde se starala o jeho dvě děti.

S Doktorem se poprvé setkala, když objevila Sněhuláka, který během vteřiny „vyrostl“ na ulici. Doktor chtěl celou záležitost ignorovat, Claru však tento záhadný muž velmi zaujal a začala ho sledovat, díky čemuž se setkala i s jeho spojenci Straxem, Jenny a madam Vastrou a objevila Doktorovu TARDIS skrytou na oblaku nad Londýnem.

Doktor se nakonec rozhodne pokusit se s Clarou přijít oné záhadě se Sněhuláky na kloub, na své dřívější setkání s Oswin si však nevzpomene, protože Oswin ve skutečnosti nikdy neviděl, pouze slyšel její hlas přes vysílačku. První podezření však nabude při zjištění, že Clara, stejně jako Oswin, ráda dělá suflé.

V konfliktu s ledovým stvořením, z části vzniklým z DNA bývalé Latimerovy guvernantky, jež umrzla v jezírku, Clara padá z oblaku, na kterém je umístěna Doktorova TARDIS, a posléze, tedy 24. prosince 1892, umírá. Až po přečtení celého jejího jména na náhrobním kameni si však Doktor konečně uvědomuje spojitost Clary s Oswin v Daleckém sanatoriu a rozhodne se zjistit, jak je existence dvou verzí stejné ženy vůbec možná.

Země – 21. století

Clara si prohlíží náhrobek své jmenovkyně z 19. století. Neuvědomuje si však, že se nejednalo o pouhou jmenovkyni a co všechno jí kvůli tomuto faktu v budoucnu také čeká.
loading…