osmý Doktor

osmý Doktor

Paul McGann Sezóny 1 1996 - 1996


Romantický elegán, který měl Doctora Who vrátit na televizní obrazovky, nakonec ale zůstalo jen u nemastného poloamerického filmu. I přesto ale osmého Doktora Paula McGanna prostě musíte milovat.

Základní informace

Inkarnace: osmá
Věk*: kolem tisíce let
Společníci: Grace Holloway
Protivníci: Vládce
Poprvé se objevil v: Docctor Who (1996)
Představitel: Paul McGann

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)

Začátek konce

Osmička zregeneruje takřka za minutu dvanáct – v márnici. Při pokusu o jeho záchranu doktorka Grace Holloway poškodí regenerační cyklus, a proto tentokrát regenerace přijde tak pozdě. Dalším vedlejším efektem anestezie jsou pak časté záchvaty ztráty paměti, které Osmičce řádně komplikují život. A aby toho nebylo málo, zálusk na Doktorovy zbylé inkarnace dostal Vládce, který jeho amnézie ihned využije.

Společníci a osobnost

Ve filmu měl osmý Doktor jen jedinou společnici – doktorku Grace Holloway, která mu pomáhá v obraně proti Vládci. Osmý Doktor byl stejně jako jeho předchůdce dosti excentrický, ale o mnoho více nadšený pro věc. Díky traumatu před a při regeneraci nesnáší nemocnice a uzavřené prostory. Hodí se ještě dodat, že během filmu o sobě osmý Doktor tvrdí, že je napůl člověk „z matčiny strany“. Jelikož ale tenhle výrok nikdy nedával žádný smysl (a snažil se Doktora jen přiblížit americkému publiku), je v následujících audio příbězích vyvrácen.

Osmička se vrátil ke stylu z viktoriánské doby. Tak trochu omylem si vybral kostým Divokého Billa Hickoka, za kterého měl kdosi jít na silvestrovský večírek. Kostým se skládal z dlouhého hedvábného zeleného kabátu, vesty s kapesními hodinkami a kravaty.

Doktor mimo originální sérii

Osmý Doktor na televizních obrazovkách původně vystoupil pouze poprvé a zdánlivě naposledy, načež se objevil ve více než 70 audiodrama­tech, komiksech a dalších médiích. Velkým překvapením se proto stal jeho návrat v mini-epizodě z roku 2013 The Night of the Doctor uvedené v rámci 50. výročí seriálu Doctor Who. V této epizodě se setkáváme se starým a zoufalým osmým Doktorem uprostřed poslední Velké časové války mezi Pány času a Daleky. A aby mohl osmý Doktor tuto válku konečně nadobro ukončit, vypije lektvar sesterstva Karn, které u něj vyvolá regeneraci a změní ho ve válečného Doktora.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv