Když psal Bram Stoker svůj bestseller Dracula (1897), zřejmě netušil, jaký poprask tím způsobí. Dozajista očekával úspěch, vždyť tajemno lidi přitahuje. Drákula se však stal fenoménem…
Legenda o upírovi proslavila Rumunsko. Bram Stoker sice vytvořil fiktivní postavu, ale čerpal z reálné historie rumunských dějin. Drákula je připodobněn skutečnému vládci, kterému se přezdívalo Vlad Napichovač kvůli jeho zálibě napichovat nepřátele na kůly. Dějiště v knize představují skutečná místa z oblasti Transylvánie, v těchto místech ovšem skutečný „Drákula“ příliš nepobýval.
Vlad III., valašský kníže, proslul svou krutostí. Ta mu pomohla obstát v mnoha bojích proti nájezdům Turků. Mimoto trestal zvěř i osoby, které se mu jakkoli znelíbily. Vlad Tepeš (Napichovač) si získal již za svého života přezdívku Drákula. Jeho otec nechával razit mince s napodobeninou draka, a proto ho přezdívali Drac, syn pak byl Dracula (četla jsem několik verzí, jak k přezdívce přišel, tato se mi líbila nejvíce a zní i věrohodně). Za svého života nebyl považován za upíra, pověsti tohoto typu začaly vznikat až po jeho smrti.
Rumunsko se stalo oblíbenou destinací fanoušků Drákuly. Skutečné sídlo Poienari je dnes již pouhou zříceninou. Proslulejší památkou je hrad Bran (na fotce), mnohem atraktivnější pro turistický průmysl, avšak s Drákulou nemá nic společného…
Román Dracula je psán formou dopisů a zápisků z deníků. Popisuje příběh Jonathana Harkera, který odjíždí do Transylvánie k hraběti Drákulovi, a jeho snoubenky Miny. S těmito postavami se setkáme i v připravovaném seriálu, ale neočekávejte velkou shodu s původním příběhem.
Velice zajímavá kniha o Vladovi je od C. C. Humphreyse, jmenuje se Vlad: poslední zpověď a je psána formou románu, rovněž na základě historických faktů. Patří mezi mé nejoblíbenější knihy.
Přesně tak, Zikmund Lucemburský (syn Karla IV.) založil (dračí) řád křesťanských rytířů, kteří se zavázali chránit Evropu před invazí tureckým nebezpečím. Zajímavostí je, že Draculův otec jakožto člen družiny Zikmunda, která ho často doprovázela při jeho cestách velmi pravděpodobně navštívil i české země a dá se spekulovat o krátkodobém pobytu na českém dvoře. Každopádně, právě díky tomuto řádu získal Vlad II. přídomek Dracul, tedy drak. Jeho syn, náš známý „upír“, pak byl častován zdrobnělinou Drăculea, což znamená syn draka, tedy Vlad III. Dracula. Pro další zajímavosti (třeba, že Dracula povolal pro svůj boj s turky české husitské bojovníky na bojových vozech) lze čerpat ze zatím nepřekonané knihy: Dracula, život a doba knížete vlada III. řečeného Naražeč od R. P. Märtina.
Co se týče knížek Jenny Nowak, jedná se o velmi čtivé, zábavné historické fantasy, které má velmi dobrou atmosféru. Snaha zakomponovat do (musím podotknout, že dobře) nastudovaných historických reálií duch nadpřirozena je velmi zdařilá, no na druhou stranu, pokud člověk přečte všechny knihy, nemůže se trošku oprostit od pocitu, že se velmi často píše o tom samém a knížky si jsou v rámci sérií značně podobné. Což v zásadě nemusí být špatně, vzhledem k cílovému publiku, do kterého chlap úplně nepatří (i když, zde by sdružení čarodějek mohlo namítat, že tomu tak není). Aspoň já se nemohu ubránit pocitu, že autorka píše tak trochu pro sebe a pro své kamarádky. :)
Já si myslím, že koho to opravdu zajímá, měl by si přečíst sérii knih od Jenny Nowak. Je to sice psáno jako román, ale autorka (mimochodem Češka) čerpá z historických pramenů..
Já se teda přikláním k teorii, že se mu říkalo Dracula, protože jak on, tak i jeho otec byli členy Dračího řádu (Drac).