Mýtus jménem Drákula

Mýtus jménem Drákula

24.8.2013 17:18


Když psal Bram Stoker svůj bestseller Dracula (1897), zřejmě netušil, jaký poprask tím způsobí. Dozajista očekával úspěch, vždyť tajemno lidi přitahuje. Drákula se však stal fenoménem…


Legenda o upírovi proslavila Rumunsko. Bram Stoker sice vytvořil fiktivní postavu, ale čerpal z reálné historie rumunských dějin. Drákula je připodobněn skutečnému vládci, kterému se přezdívalo Vlad Napichovač kvůli jeho zálibě napichovat nepřátele na kůly. Dějiště v knize představují skutečná místa z oblasti Transylvánie, v těchto místech ovšem skutečný „Drákula“ příliš nepobýval.

Vlad III., valašský kníže, proslul svou krutostí. Ta mu pomohla obstát v mnoha bojích proti nájezdům Turků. Mimoto trestal zvěř i osoby, které se mu jakkoli znelíbily. Vlad Tepeš (Napichovač) si získal již za svého života přezdívku Drákula. Jeho otec nechával razit mince s napodobeninou draka, a proto ho přezdívali Drac, syn pak byl Dracula (četla jsem několik verzí, jak k přezdívce přišel, tato se mi líbila nejvíce a zní i věrohodně). Za svého života nebyl považován za upíra, pověsti tohoto typu začaly vznikat až po jeho smrti.

Rumunsko se stalo oblíbenou destinací fanoušků Drákuly. Skutečné sídlo Poienari je dnes již pouhou zříceninou. Proslulejší památkou je hrad Bran (na fotce), mnohem atraktivnější pro turistický průmysl, avšak s Drákulou nemá nic společného…

Román Dracula je psán formou dopisů a zápisků z deníků. Popisuje příběh Jonathana Harkera, který odjíždí do Transylvánie k hraběti Drákulovi, a jeho snoubenky Miny. S těmito postavami se setkáme i v připravovaném seriálu, ale neočekávejte velkou shodu s původním příběhem.


Jít na Dracula | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!