10 nejsledovanějších seriálů historie

10 nejsledovanějších seriálů historie

15.2.2013 19:00


Počínaje dneškem startujeme nový tématický seriál. Podíváme se vždy na desítku seriálu televizní historie, které vám ve stručnosti představíme a umožníme vám, abyste mohi v naší nové seriálové databázi si ho přidat mezi oblíbené nebo jej ohodnotit. Jako první přicházejí na řadu seriály, které v posledních padesáti letech byly ty nejsledovanější.


Přátelé (Friends)
Šestice přátel z New Yorku a jejich příběhy plné lásky, důvěry, nadějí, zklamání a především humoru. Ross, Rachel, Monika, Chandler, Joey a Pheobe se na deset sezón stali fenoménem především mladých diváků, jejich sympatický humor měl však příznivce ve všech věkových skupinách. V seriálu se objevila spousta známých herců, z hlavní šestice udělal seriál hvězdy televize. Napínavé finále se zařadilo mezi nejsledovanější pořady začátku tisíciletí.

Pohotovost (ER)
Na první pohled to vypadá jako další lékařský seriál, Pohotovost však zaujala svým rychlým a dramatickým projevem. Doktoři zde pod velkým tlakem zažívají každý den příběhy plné emocí, dost často se to projevuje i na jejich osobním životě. Seriál vydržel úctyhodných patnáct sezón, kdy posbíral nespočet ocenění a odstartoval superhvězdnou kariéru sympaťáka George Clooneyho. Skončil sice za vrcholem své sledovanosti, během devadesátých let však neměl konkurenci.

Seinfeld
Devět veskrze rekordních sezón měřeno počtem diváků zažil dnes už klasický americký sitcom, kde si americký komik Jerry Senfield ve svém polobiografickém popisu své práce neštítil dělat legraci ze všeho, z čeho legrace dělat jde. Na rozdíl od jiných sitcomů nebyl Senfield laskavým sitcomem s poučením v každé epizodě, naopak často nechával své postavy bez špetky sympatií. Přesto (a nebo právě proto) ho diváci milovali.

Na zdraví (Cheers)
Vítejte v baru , kde je ta nejlepší parta barmanů, číšníků a potrhlých zákazníků. Zpočátku byly příběhy točící se okolo Sama, sukničkářského majitele baru, spíše na okraji zájmů, kritici a posléze i diváci si k němu našli cenu a brzy ho vytáhli na přední příčky sledovanosti. Celkem 11 sezón bodoval seriál, přežil dokonce i smrt jedné z hlavních postav. Hlavní písnička ze seriálu patří dnes mezi nejznámější úvodní znělky televizní historie.

Simpsonovi (The Simpsons)
Příběhy rodinky Simpsonů, coby parodie na americký středostavovský rodinný život, sice nikdy trvale neokupovaly ty nejvyšší příčky, přesto se díky své délce (24 sezón a stále trvá) staly jedním z rekordmanů. Homera, Marge, Barta, Lisu a Maggie znají diváci po celém světě a nekompromisní humor se brzy stal ideálem celé jedné generace. Pro americké celebrity jakéhokoliv typu se alespoň štěk v seriálu stal prestižní záležitostí, hlášky jako „doh“ či „meh“ jsou nedílnou součástí mluvy teenagerů a nejen hlavní postavy jsou dnes už nedílnou součástí americké popkultury.

Dallas
Říkejte si co chcete, ale Dallas je fenomén a pro mnohé fenomén amerických seriálů. Přestože od konce seriálu uplynulo více než třicet let, jsou hlavní postavy jako J.R., Sue Ellen, Bobby z dallaské rodiny ropných magnátů stále nespornými legendami. Seriál proslul několika slavnými a nečekanými obraty, odchody a návraty hlavních postav se staly i pro naše diváky v době svého vysílání po revoluce tématem číslo jedna u hovorů u kávy. O nesporném statusu seriálu svědčí i to, že seriál se loni dočkal dokonce svého pokračování.

Uprchlík (The Fugitive)
Pamatujete na film, ve kterém Harrison Ford honí vraha svého ženy, aby se očistil od obvinění, že jí nezabil on? Tak tento film byl natočen podle původního seriálu ze 60.let a na 4 roky přikoval každý týden diváky v obrazovkách. Zda bude nakonec Kimble v pátrání po skutečném vrahovi úspěšný a získá svobodu, to se diváci dozvěděli až v úplně poslední epizodě a její sledovanost suverénně strhala na dlouhou dobu všechny rekordy. V roce 2000 vznikl seriálový remake, ale byl po jedné sezóně kvůli neúspěchu zrušen.

Kořeny (Roots)
I z našich obrazovek je známá tato televizní minisérie natočená podle stejnojmenného bestselleru Alexe Haleyho. Příběhy Kunta Kinteho a dalších třech černých otroků v průběhu více než sto let svojí sugestivností a dramatičností uhranuly diváky a kritiky, každá z osmi originálních epizod měla sledovanost více než 30 miliónů domácností, dvojnásobek toho, co dnes obtížně dosahují ti nejlepší. Na původní sérii navázaly ještě dvě další, ty už ale neměly takový úspěch.

M.A.S.H.
„Večerníček pro dospělé“ jak byl tento seriál u nás láskyplně nazýván, zachycoval většinou vtipné příběhy doktorů působících v polní nemocnici během korejské války. Seriál vznikl na motivy ne až tak laskavě vtipného filmu z roku 1970, televizní verze už byla i přes své téma mnohem příjemnější a zábavnější, hlavní představitel Alan Alda byl během vysílání seriálu televizní hvězda číslo 1. Finále seriálu drží dodnes rekord nejsledovanějšího televizního pořadu v USA, když ho vidělo téměř 106 (ano, stošest) miliónů diváků.

The Cosby Show
Černošský komik Bill Cosby byl po osm sezón (1984–1992) králem americké televizní zábavy, když se svojí rodinkou žijící v Brooklynu díky bezprostřednímu humoru učaroval desítkám miliónů diváků. Odstartoval také novou vlnu amerických sitcomů zaměřených na rodinu a její příběhy, do té doby neobjevené pole, dnes samozřejmě rozmělněné už v mnoha variacích. Nejen sledovanost, ale i dědictví pro další řadí Cosby Show mezi nejdůležitější momenty televizní historie.

Jak se který seriál líbil vám? Můžete jej ohodnotit po kliknutí na titulek daného seriálu. A už brzy se můžete těšit na další díly. Máme připraveno 10 nejnapínavějších akčních seriálů, 10 nejoblíbenějších sitcomů, 10 nejkultovnějších sci-fi seriálů a další…



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře