Amazon své seriálové projekty vybírá opravdu pečlivě a než dá něčemu zelenou, tak na to nejprve nechá podívat své diváky a následně vybere to nejlepší. Amazon tomuto projektu tak věřil, že si tímto procházet nemusel. Bylo Crisis in Six Scenes dobrou volbou?
V Crisis in Six Scenes spojí své síly Amazon a Woody Allen, který nejenže seriál napsal, natočil, ale hraje v něm i hlavní roli. Hned od začátku bylo jasně uvedeno, že se jedná o minisérii, která bude čítat šest epizod. Kromě Woodyho Allena v seriálu uvidíte Miley Cyrus (Hannah Montana) nebo třeba Elaine May.
@TheDarkKnight
Už je to nějaký ten pátek, co na televizní obrazovky dezertovali uznávaní filmaři velkého plátna, kteří s sebou přinesli kvalitní hity vysílající se nebo přetrvávající v paměti diváků dodnes. Ať už mluvíme o Fincherově House of Cards, Scorseseho Boardwalk Empire nebo třeba Fargu bratří Coenů. Zkrátka televize se pro režiséry stala v mnohém lukrativnější a zajímavější než velké plátno. Za poskytnutí výhod pro svou tvorbu v televizi dali na oplátku tvůrci televizním stanicím ohromná lákadla jak pro diváky, tak pro další tvůrce.
Na lep se jako jeden z dalších chytil tento rok i Woody Allen. Ten pro Amazon stvořil Crisis in Six Scenes. Seriál je šestidílnou hořkou komedií o vztazích, bouřlivých šedesátých letech a vlastně i o samotném Woodym Allenovi. Právě o něm vypráví možná víc, než by sám tvůrce chtěl.
Allenova tvorba v současnosti zažívá skutečnou krizi, ostatně stejně jako samotný režisér. Tvůrce netradičních – dnes již v podstatě – klasik vyprávějících milostné příběhy s řádnou dávkou osobitého vtipu, melancholie a s absencí jakéhokoliv patosu je, zdá se, u konce s dechem.
Začalo to před dvěma lety Kouzlem měsíčního svitu a pokračuje letos na plátně s Café Society a na televizních obrazovkách právě s Crisis in Six Scenes.
Samozřejmě Allen nezažil tak hluboký propad z vrcholu na dno jako třeba M. Night Shyamalan, přesto propadl. Alespoň tedy ve své vlastní kategorii. Allenovy filmy totiž vždy vynikaly výše zmíněnými faktory, které vyvyšovaly jeho torbu nad všechnu ostatní v daném žánru. To bylo osvěžující zvláště v dnešním světě hollywoodských romanťáren ve stylu „Romeo a Julie stokrát jinak a stokrát špatně“. Woody svou tvorbou nepadl na takovéto dno, zároveň už ale ani „americké romantické sny“ nijak nepřevyšuje.
V životě jsou traumata, která nás oslabují. Tato traumata oslabila nejen Allena, ale i jeho tvorbu. Na Crisis in Six Scenes je totiž patrná drahná dávka nostalgie na minulé časy, kterou Allen do seriálu vtiskává. Bohužel ale bez jakékoliv zásadnější invence, tedy naprosto odlišně, než jak to dělal dříve.
Stačí se podívat na Zahraj to znovu, Same. Zde vyznává lásku Casablance nejen samotným námětem, ale i zpracováním plným odkazů na starou klasiku. Míchá do nich ale zároveň i svůj osobitý rukopis spojený s odstupem a rozumným nahlížením na svou „filmovou lásku“.
U Crisis in Six Scenes vidíme ale jen vyznání lásky minulosti bez zásahu současnosti. Allenova seriálová prvotina se nejen v šedesátých letech odehrává, ona vypadá, jako by byla v šedesátých letech i natočena. A jako by v šedesátých letech vymýšlel i vtipy.
Woody Allen je zkrátka a bohužel nyní u konce s dechem. To nicméně neznamená, že se třeba jako právě Shyamalan nemůže postavit zpátky na nohy. Jak totiž dokázal ve Vlkovi z Wall Street Martin Scorsese, režisérova tvorba může s jeho stárnutím naopak mládnout.
Takže nezbývá než říct jasnou vybídku: „Natoč to znovu, Woody.“
45 %
@Zlatodeni
Těžko se píše, když vlastně nevíte, o čem psát. Tento seriálový počin ve mě zanechal pusto, prázdno. Začala bych možná tím, jaký na mě seriál zanechal dojem. Téma mi není ani trochu blízké, nedařilo se mi udržet pozornost natolik, abych odhalila, co je vlastně hlavní zápletka. I když mám své prarodiče ráda, celé pojetí seriálu by nebavilo ani mou babičku, která si v nezajímavých seriálech libuje téměř každé odpoledne.
Drtivá většina postav se věkem pohybuje okolo šedesáti let, jejich charaktery jsou tedy napsány úměrně danému věku. To ale nemění nic na tom, že pro diváka je nudné sledovat příběh seniorů. Možná se najdou nějaké výjimky, které toto téma shledávají dostatečně poutavým, mezi ně se ale rozhodně neřadím. Spadám spíše do skupiny lidí, která v průběhu seriálu pochrupuje u obrazovky.
45 %
@1Bobesh1
Tahle komedie se jen těžko hodnotí podle pilotní epizody. Hned na úvod je důležité si ujasnit, že tohle dílo je rozhodně dělané pro náročnější publikum. Rozhodně vás nebude bavit, pokud máte v hledáčku klasické komedie s jednoduchým humorem. Jde o velmi rozvážný kousek, který se pomalu, velmi pomalu rozehřívá a dostává do tempa. V pilotní epizodě nenarazíte ani na moc humoru, každopádně povedený je příběh. Pokud dáte seriálu šanci, užijete si neobyčejnou podívanou, kterou si v dnešní době super rychlých seriálů plných překvapujících zvratů budete užívat. Možná vás to nechytne hned od první minuty a možná ani od desáté, ale ke konci budete mít chuť pustit si pokračování.
A to je právě to kouzlo, kterým je Crisis is Six Scenes originální. Je to prostě zajímavý kousek, lišící se od ostatních. Ještě ke všemu jde o minisérii, která čítá jen šest epizod, takže to zvládnete pěkně rychle.
50 %
@Remi91
Tvorbu Woodyho Allena jsem nikdy zvlášť nevyhledával. Ukecané dialogy mě baví více v podání Quentina Tarantina, kdy se na konci vždy přihodí něco dramatického. Oba jsou ale ve svém řemeslu uznávané persony. Projekt je zajímavý spíše faktem, že se jedná o první seriálový počin kompletně pod taktovkou Allena. Vytvořil k němu scénář, režíroval všechny epizody, zahrál si titulní postavu, a tak víte s naprostou jistotou, že se jedná o osobitý výtvor protkaný všemi známými znaky tohoto filmaře.
Již od úvodu se nastavuje duch celého provedení. Stále se zde mluví a mluví, nikdo se nezastaví ani na okamžik. Díky tomu úvodní díl uteče neskutečně rychle, až mě to vytrhlo z pozornosti, když naskočily závěrečné titulky, protože mi to připadalo takové rychlé a násilně ukončené. Děj sleduje postarší manželský pár, jejich každodenní život a co je středobodem příběhu, jejich neustálé komentáře ke všem událostem. Působí to přirozeně. Dokážu si živě představit podobné okamžiky někde v domácnosti životem znavených intelektuálů. Někdy vás to zajímá, někdy ty řečičky jen tak vypouštíte a čekáte na další scénu.
Největší klad pak vidím v zasazení děje do neklidných šedesátých let minulého století. Probíhá válka ve Vietnamu a americká společnost to velmi prožívá. Sleduje se každý krok jejich vojáků, neustále probíhají demonstrace. Není den, aby nedošlo k nějakým nepokojům. Tak máme šanci vidět také komentáře postav i k těmto událostem. Působí to uvěřitelným dojmem.
Seriálu si ale nedaří udržet divákovu pozornost po celou dobu. Hlavní charaktery nejsou natolik poutavé, abyste cítili nutkání ihned si pouštět další epizodu. Je vám jedno, co se stane dál, a to je zkrátka problém. Crisis in Six Scenes je celkem obyčejnou konverzačkou. Neurazí vás, ale ani nijak nenadchne.
50 %
Celkové hodnocení: 48 %
Pobavila tahle novinka i vás?
Foto: Amazon
Nevím, kde vyhrabali to koště v podobě Jeannie Berlin. Všiml jsem si ji prvně v The Night of a už tam mě ta odporná ženská hodně iritovala, ale hrála postavu na druhé straně barikády, takže jistá dávka antipatie nebyla na škodu. Ale v CISS už ji nevydržím a musel jsem pilot díky ní vypnout po pár minutách. To by mě zajímalo, s kým drbe, že někoho s tak odporným projevem je teď vidět všude.
Me se to libilo uplne hodne, ale jako levicak a fanda woodyho allena asi nejsem objektivni :D
Na úvod – jsem hrozně ráda, že tenhle testovací projekt na piloty vznikl a že je způsob, jak si nové seriály vytřídit na „dej tomu šanci“ a „ani omylem“. Jenomže abych si to právě takhle mohla vytřídit, je nutné, aby se recenze týkaly daného seriálu. Pokud @TheDarkKnight sepíše slohovku o filmové tvorbě W. Allena a jeho úpadku a pak napíše jeden kratinký odstaveček o samotném seriálu, je mi to slušně k prdu.