American Gods vám ukáže, že Bohové žijí mezi námi

American Gods vám ukáže, že Bohové žijí mezi námi

4.6.2017 18:18


Připravte se na svět, ve kterém mezi lidmi nežijí žádní superhrdinové nebo mutanti, ale samotní Bohové. Jaké by to bylo žít s Bohy mezi námi?


American Gods je seriálovou novinkou stanice Starz, která pro první řadu objednala 8 epizod. Už teď víme, že seriál se dočká druhé řady. Pokud rádi čtete, tak si můžete přečíst knižní předlohu od Neila Gaimana.
Seriál nám představí postavu Stína Moona. Stín má před sebou poslední dny ve vězení a už se nemůže dočkat, až se opět shledá se svou ženou Laurou. Jenomže zasáhne osud a Stín je pozván do kanceláře ředitele věznice, kde se dozví dvě zprávy. Dobrou zprávou je, že bude propuštěn dříve, špatnou zprávou je, že je propuštěn proto, aby stihl pohřeb své ženy. Stín se při cestě domů potká s podivínem, který se mu představí jako pan Středa, pro kterého začne Stín později i pracovat.
V hlavních rolí se nám v seriálu představí Ricky Whittle (The 100), Ian McShane (Ray Donovan), Yetide Badaki (Sequestered) a Pablo Schreiber (Orange Is the New Black).

@1Bobesh1

Starz dává šanci velmi zajímavým seriálům, takže se na jejich tvorbu vždy těším a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Nakonec se mi však dostalo zcela něčeho jiného, než jsem očekával. Samotná tematika Bohů mezi námi zní složitě už sama od sebe, takže pilot jako takový je složitý od začátku do konce. Rozhodně nejde o jednoduchou podívanou, kterou si pustíte v pátek večer. Budete muset přemýšlet. Tempo seriálu je pomalé, utahané. Hlavní postavy se seznamují a vy se téměř celý pilot budete sami sebe ptát, o čem to vlastně je. Piilot vám vlastně ani nedá pořádnou odpověď.

Po zhlédnutí pilotu se vám dostane mírného zmatení a dlouze budete váhat, zda se pustit do dalšího dílu. Ale co by to bylo za mysteriózní seriál, kdybyste z něj nebyli zmatení, že? Jen napovím, že pokud se rozhodnete sledovat i další díly, rozhodně neprohloupíte.

Prostředí seriálu je proměnlivé, Starz se snaží, aby seriál vypadal dobře. Navštívíme vězení, hřbitov, pohřební ústav, letadlo, letiště a i přesto do sebe vše dobře zapadá. Postav nám pilotní díl moc nepředstaví. Celý se v podstatě točí jen okolo dvou – pana Středy a Stína, ale je tady velký potenciál tohle množství postav rozšířit.

Svou mysteriózní část tedy American Gods plní na jedničku, stejně tak i svou akční část, kdy Starz po delší době opět sází na zpomalené rozsekávání protivníků a hordu krve. Ve výsledku je pilot zmatenou směsicí čehosi, co možná už nebudete chtít vidět, ale možná budete chtít zjistit, jak to s těmi Bohy tvůrci zamýšleli.

65 %

@Zlatodeni

Jistě velká část z vás o této očekávané novince už někde slyšela, ale pokud patříte stejně jako já mezi sledující neznalé knižní předlohy, mohl by vám pilot dát trochu zabrat. Celkem jednoduše se v úvodu ztratíte, ale vyplatí se vytrvat alespoň do poloviny epizody, kde začnou drobečky konečně dávat smysl. Dobře, ne úplný smysl, ale bude to lepší.

Stín je hlavní postava, která se ale docela ztrácí v tom všem okolo. American Gods se po zhlédnutí jedné epizody nedají nikam zaškatulkovat, ale nepřipadala jsem si tak zmatená, jako když jsme sledovali novinku Legion. Směsice mnoha animovaných pasáží se tak nějak plete celým dílem. Moc mi to nesedí. Raději dám přednost dobře promyšlenému zpracování něčeho, co se dokáže udržet v realitě, než dlouhým záběrům, které se ve studiu počítačově dodělávaly dlouhé hodiny.

Těžko říct, jestli se mi to líbilo. Pilot jsem bez problému dokoukala až do konce, děj mě celkem zaujal, ale vše závisí na dalších epizodách, které se mohou jak absolutně zkazit, tak krásně rozjet v něco výjimečného. Od pokračování osobně upustím, protože mi nesedí velká dávka umělých efektů, ale jinak držím American Gods palce do budoucna.

70 %

@EvelinaCZ

Fanoušci mysteriózna, zbystřete smysly. Kabelová televizní stanice Starz pro své diváky spustila ambiciózní projekt American Gods. Od samého úvodu prvního dílu je jasné, že tohle nebude žádné laciné béčko. Po rozjezdu, který vyrazí dech, se tempo sice zpomalí, ale ne na takovou úroveň, aby sledování začalo být nudné. Budování atmosféry a pozvolné odkrývání prostě k dobrým mysteriózním seriálům patří.

Nejslabším článek je pro mě hlavní postava Stína Moona. Ta je přímo klasické seriálové klišé. Věčně zamračený a tichý drsňák, který v životě udělal pár chyb, ale snaží se polepšit a chce jen žít na správné cestě se svou milovanou ženou. Nejsilněji na mě naopak zapůsobila postava pana Středy, který hrdinovi, právě propuštěnému z vězení, nabídne práci. Pan Středa je podivín, který ví věci, jaké by vědět neměl. Ale tichý Stín se ho na nic neptá, a tak si na odhalení, kým vlastně je musíme počkat i my.

Pilotní díl mě tak zanechává nejistou, zda bude seriál pokračovat jako geniální spletenec záhad, nebo se promění v pochybnou směs. To nám prozradí až další díly, ale prozatím bych si vsadila na možnost první. Pilotní díl mě i přes nedostatky dokázal upoutat a probudit ve mně velká očekávání od dalších epizod.

75 %

@Remi91

Američtí bohové jsou jednou z nejočekávanějších novinek letošní sezóny. Jak by také ne, když se jedná o adaptaci díla Neila Gaimana. Toto jméno je v literárních kruzích velmi uznávané. Ať už jde o knihy klasické s pouhými písmenky či o ty, co obsahují statické obrázky. Když se ještě na producentské pozici objevil Bryan Fuller, člověk stojící za bravurním Hannibalem, bylo zaděláno na okamžitou pecku. Očekávaní jsou vysoká, pojďme se tedy podívat, zda se naplnila.

Pilot vám rozhodně nepůjde lehce na ruku. Chce, abyste s ním strávili několik chvil. Nikdo vám nebude podrobně a polopaticky vysvětlovat každou scénu. Ne. Tady se hraje s vizuálním vyobrazením. Ke slovu se dostávají náznaky, jemné oťukávaní, symbolika a v neposlední řadě také víra. Často musíte hádat, o co konkrétního se ve scéně jedná. Působí to dojmem něčeho vyššího. Jako by vás tvůrci chtěli odměnit, ale cesta k trofeji vede přes překážky a úkoly. Když nepřistoupíte na jejich hru, nebude vás tento projekt bavit. Pokud jste si ale například libovali u již zmíněného nejslavnějšího kanibala, rozhodně si nenechte ujít i tuto novinku.

Příběh je v pravdě celkem jednoduchý. Stín Moon je vězeň, který být brzo propuštěn na svobodu. Těší se, až opustí život za mřížemi a znovu se shledá se svou manželkou. Při snaze dostat se domů, mu jeho cestu kříží podivný postarší chlap. Pečlivě vybranými slovy si získává Moonovu pozornost. Zdá se, že toho o něm ví až nepříjemně mnoho. Jak je to ale možné, když se nikdy nesetkali? Nejzvláštnější situace nastane v momentě, kdy je mu tajemným mužem nabídnuta pracovní pozice. Stín se noří do něčeho zcela odlišného a v jeho životě unikátního.

Začátek tady neslouží jako manuál, který vás pomalu, polehoučku provede celým procesem. Naopak si budete muset spoustu věcí domyslet, což oproti mainstreamovému proudu působí zcela blahodárně. Přibližně víte, o co se jedná. Bohové, a tím to myslím doslovně, se mezi sebou tak trochu hašteří. Někteří totiž ztrácejí své ovečky, a tím přichází o moc. Ke slovu se dostávají moderní vymoženosti, jež daly stvořit například boha technologie. Ve vzduchu je cítit pnutí, blíží se nevyhnutelný střet.

American Gods se mi trefili do chuti. Jsou jiní. Svůj příběh vám prezentují prioritně pomocí vizuálního zpracování. Slova někdy ustoupí do pozadí a raději dovolí vyznít barvě a pohybu. Například rudá je zastoupená ve velkém. Může to občas vyvolat dojem natahování, ale ten by měl rychle přejít. Děj toho neodhalil moc, ale dokázal nabudit na další části. Rozhodně se chci na tuto odyseu vydat. Mám pocit, že se seriál svému divákovi na konci odmění něčím výjimečným. Ta aura tam prostě je. Tohle stojí za vaši pozornost.

80 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 73 %

Sledujete American Gods? Jak se seriál líbí vám?

Foto: Starz



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!