Dear White People aneb komedie o rasismu

Dear White People aneb komedie o rasismu

19.5.2017 18:18


Tradiční tematika v novém pojetí. V nové komedii se Netflix strefuje přímo do rasismu. Jak se mu to daří?


Dear White People je novinkou streamovací služby Netflix, který pro první řadu objednal deset epizod. V těch se nám představí Sam s řadou svých přátel, kteří navštěvují univerzitu. Jejich problémem je, že jsou černí, ale hlavu si z toho rozhodně nedělají. I když bojují za svá práva, nevadí jim dělat si z toho srandu. Tedy alespoň Sam to nevadí. V hlavní roli se nám představí Logan Browning (Hit the Floor), Brandon P Bell (Switched at Birth) a John Patrick Amedori (Aquarius).

@1Bobesh1

Netlifx prezentuje Dear White People jako sarkastickou komedii o rasismu na univerzitě, jenomže v tomhle případě tu chybí opravdu úplně všechno a seriál nemá moc čím zaujmout. Vágní pojetí tohohle tématu těžko někdo ocení. Černoška, která se cítí být utlačovaná, neustále hláškuje proti své rase, aby se tomu jiná rasa smála. Přitom když se chce běloch jejich rase přiblížit, je zavrhnut a odsouzen i se Sam.

Netflix se již prezentoval velkým množství čehokoliv a málokdy jsme řekli, že to bylo špatné, ale tohle rozhodně špatné je. Hlavní postavou je Samantha. Ta je velmi aktivní ve všech směrech. Černá žena, která chce dosáhnout vzdělání, stará se o školní rádio a ještě jí jde i o práva své rasy. Problém je v tom, že chodí s bělochem, což se nikomu nelíbí.

Netflix se sice snaží o netradiční pojetí už mnohokrát vysílané tematiky a možná jsou další epizody lepší, ale pilot vás ničím nezaujme. Ocením i složitější komedie, kdy se člověk nesměje, ale baví se příběhem, ale v tomhle případě se Netflix trefuje pouze a jen do rasismu.

20 %

@Remi91

Americký univerzitní život vypadá ve většině zámořské produkce velmi lákavě. Potkáte ohromně pestrou směsici lidí a na každém kroku na vás čeká něco nového, něco vzrušujícího. Co se stane, když se tvůrci rozhodnout prezentovat svůj produkt pouze skrz jeden zásadní faktor? Odpovím. Zrodí se věc, která po několika minutách začíná konzumovat sama sebe.

Každá minuta pilotu se zabývá pouze barvou pleti zdejších studentů. Mělo se ukázat zrcadlo současné americké společnosti a místo toho se stvořil jakýsi paskvil, připomínající nepovedenou parodii. Často se budete cítit naštvaně kvůli striktnímu, černobílému pohledu na dnešní společnost. Šedivou (a ani jiné barvy) nehledejte. Když nejsi s námi, jsi proti nám, přestože se chováš jako zcela normální člověk/občan.

Dear White People mi nejvíce vyzní jako hlasité děcko, vřískající na každého kolem sebe, že jsou na něj zlí a protivní. Přitom se chová úplně stejně. Celou stopáž se kritizuje chování bílých a špatné postavení černých. Dostanete hromadu důvodů, proč tomu tak je a že se s tím musí něco dělat.

Když se však někdo snaží proniknout do té hlasité skupiny, bojující za svá práva, dostane se mu okamžitého předsudku. Je zaškatulkován a rovnou odsouzen. Pokud se neblížíte nějakému ideálu, předobraz perfektního bojovníka za rovné postavení, jste promptně ocejchován jako rasista.

To pokrytectví je vážně nepříjemné, otravné a do očí bijící. Navíc vás ten příběh ani nezajímá, neboť se stále točí v kruhu, ze kterého není úniku, a vy prožíváte znovu a znovu tu samou situaci. Na Hromnice o den více hadr, ale více iritující.

Seriál se pohřbívá hned na úvodu, nebaví mě sledovat zatvrzelé tvůrce. Nebaví mě plytké postavy a nudný, opakující se děj. Pochvalu ode mě dostane technické zpracování, to totiž vypadá fantasticky. Obraz je perfektní a o to více zamrzí, že je použitý na takovou podprůměrnou věc. Plusové body si ještě zaslouží též vyprávěč ze začátku epizody. Zbytek bych nejraději zapomněl a posunul se o dům dál.

30 %

@EvelinaCZ

Poslední dobou se rozmnožily seriály zaměřené na život černošské komunity. Do této vlny se nyní přidal i Netflix se svou poslední novinkou. Jenže tento pilot není další politickým dramatem. Na problematiku se dívá odlehčeným způsobem a komediální nádech láká k označení sociální satira. Na tu já obvykle slyším, ale množství nových seriálů, které upozorňují na nerovnoprávnost mezi lidmi různé barvy pleti se mi již poněkud zajedlo.

Příběh je situován na jedné z amerických prestižních vysokých škol, kde míšenka Samantha White bojuje proti tomu, co považuje a rasismus. V univerzitním rádiu vysílá pořad s názvem Dear White People (Drazí běloši), ve kterém kritizuje školu a bílé spolužáky. Děj začíná ve chvíli, kdy redakce školního magazínu uspořádá kostýmovou párty s černošským tématem, kterou Samantha považuje za urážlivou.

Dear White People je bezpochyby natočen kvalitně. Úvodní vypravěč zaujme a rychle vtáhne do děje. Skvělou vizuální stránku bohužel přebíjí až téměř neuvěřitelná přecitlivělost hlavních charakterů. Většinu děje si nevyspělé postavy stěžují na drobné až směšné věci a přehnaně se pouští do lidí, kteří se k nim vlastně špatně nezachovali.

Seriál tak stereotypizuje obě skupiny a sklouzl do rasismu naruby. To by mohlo být zajímavé téma, pokud by se do něj tvůrci pustili záměrně. V této podobě si zbytek série raději nechám ujít.

35 %

@Zlatodeni

Proč mi novinka Dear White People připadá jako fňukání? Tvůrci to asi myslí dobře, rasismus je aktuální téma, které je třeba v některých případech řešit, ale Netflix je tentokrát úplně mimo dění tohoto problému. Zvrhlo se to v pomyslnou nesmyslnou bitvu mezi studenty jedné univerzity, kde se obě skupiny lidí hádají jako malé děti. Jeden není schopný tolerovat druhého a dělají si naschvály. To mě omrzelo skoro okamžitě. Nudila jsem se, a to má pilot jenom půl hodiny. Líbil se mi ale úvod, který vyzněl celkem originálně a výstižně. Vizuálně je to taky celkem obstojná podívaná, ale děj stojí na jednom bodě jako zaseklá deska, co se přehrává znova a znova.

40 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 31 %

Jak se nový seriál z dílny Netflixu líbí vám?

Foto: Netflix



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!