Americká produkce během jednoho roku nabídne obrovský přehršel komedií, ale jen několik jich stojí za to. Co říkáme na pilotní díl One Mississippi?
One Mississippi jen novinkou streamovací služby Amazon. Seriál produkuje Tig Notaro, kterou můžete vidět i v hlavní roli seriálu.
@1Bobesh1
Amazon se snaží nabídnout netradiční seriálové kousky, aby se vyrovnal svému streamovacímu rivalovi Netflixu. Přichází tedy s hořkou komedií o ženě, které nikdo nerozumí, je nemocná a právě jí zemřela matka. Říkáte si teď, co je na tom vtipného?
Tuhle otázku si během pilotu řeknete víckrát, než máte prstů, a to je vzhledem k délce pilotu prostě moc. Nejedná se o klasickou americkou komedii, která se snaží přehánět, tady budete mít spíš pocit, že koukáte na drama s prvky hořké komedie, což vás moc bavit nebude.
Pokud se to tedy Amazon snaží prezentovat jako komedii, tak bohužel nejde hodnotit pozitivně. Komedie, u které se nezasmějete, není komedie, komedie, u které na vás jde deprese, je špatná komedie, a to je i případ One Mississippi.
15 %
@Remi91
Kdybych se s Ednou nevydal na letošní novinkové dobrodružství, s největší pravděpodobností bych nezaregistroval existenci tohoto projektu. Už po přečtení základního popisu děje jsem byl lehce překvapený. No posuďte sami. Jak máte přistupovat ke komedii, která začíná úmrtím a pohřbem matky hlavní postavy? Připravil jsem se na přísun černého a drsnějšího humoru, který by byl rozhodně čerstvým závanem na poli současných amerických seriálů, ale bohužel nic takového se nedostavilo. Již od první minuty víte, že nesledujete obyčejnou komedii z produkce velké pětky. Ne, podobný počin by se na jejich obrazovky nikdy nedostal. Zde totiž nepřijde naprosto nic pozitivního. Celá atmosféra se nese v depresi, ironii a lehkém pragmatismu. Tohle není sluníčkový seriál. Žádní motýlci ani jednorožci, spíše řádně nakrknutý nosorožec, který vás na místě rozdupe a navíc poplive. To by ale nebyl až takový problém, kdyby zde nechyběl jakýkoliv humor. Nedostanete ani jednu scénu pro zasmání. Nepřišel ani mnou očekávaný drsnější přístup. Prostě nic.
One Mississippi zkrátka nemůže být považovaná za komedii. Je to spíše niterný pohled jedné postavy na svět okolo ní a její interakce k němu. Řeší se zde mnoho osobních otázek. Od vyrovnání se s úmrtím blízké osoby, přes život s diagnostikovanou rakovinou, až po otázky sexuální orientace. Vše vidíme prostřednictvím hlavní představitelky jménem Tig. Během prvních dvaceti minut jsem si k ní nevytvořil vůbec žádné pouto. Její příběh mě nezajímal a atmosféra pilotu mě dokázala dokonale odradit. Tohle osloví nejspíš jenom jedince přejedené současnými populárními seriály toužících po něčem zcela alternativním. Zbytek by se měl seriálu raději vyhnout.
30 %
@TheDarkKnight
Přešlapování na prahu života a smrti je ve světě, kde se vyprávějí příběhy (ať už na papíře, plátně nebo na obrazovce), natolik ohraným tématem, že něčím zaujmou jen nová zpracování. Jako například kultovní Scrubs, kteří přišli v každém díle s něčím neotřelým. Nebo tematicky ucelenější filmové Garden State. To snově vypráví o návratu mladíka zpátky do svého rodiště po smrti jeho matky.
Příběh je značně podobný tomu ve One Mississippi. Tigy Notaro se vrací do svého rodiště, aby se naposledy rozloučila s matkou a dala si poté do kupy svůj život.
Problémem nicméně je, že zatímco příběhy obou děl se podobají, jejich samotné pojetí a zpracování je diametrálně odlišné. Zach Braff ve svém Garden State prezentuje snový svět a představuje divákovi své autorské filmové vyprávěcí metody, pomocí nichž nejen zaujme, ale úspěšně se tak vyhne i všudypřítomnému patosu.
Mezitím se One Mississippi noří jak v naprosto průměrném zpracování, tak i v bažinách patosu. Jedinou záchranou by tak mohly být zajímavá zamyšlení nad přechodem mezi životem a smrtí, které by od takovéhoto seriálu divák očekával. I zde však One Mississippi selhává.
Seriál tak není ničím víc než dalším roztahaným kouskem bez špetky autorské invence, který omílá stokrát řečené stokrát viděným způsobem.
39 %
@Zlatodeni
Deprese, deprese a zase deprese. Dnes bylo venku opravdu nádherně, slunce svítilo, obloha se krásně modravě vznášela nad hlavou, jeden ptáček přelétával za druhým a venku bylo slyšet jen šplouchání vody ze sousedních bazénů doprovázené dětským smíchem. Pak jsem si pustila One Mississippi a ten kontrast byl do očí bijící. Přemýšlela jsem, proč na to mám vlastně koukat. Hlavní hrdinka vypadá bez zaváhání jako muž, to jsem si také celou dobu myslela, dokud nepromluvila. Jelikož jsem ani nečetla popis toho, co mě čeká, vůbec jsem to nečekala.
Vážně to má být komedie? Scenáristé očividně psali pod tlakem, nedostatkem spánku, jídla a pití. Jinak si to vysvětlit nedokážu. Vše korunuje dosti nezdravý vzhled hlavní postavy, který by s přehledem prošel jako líčení upírů v True Blood od HBO. Opravdu si nechci kazit dál náladu. Vám, kteří si podobné melancholické depresárničky užíváte, vřele doporučuji. Pokud vám právě umřela rybička, křeček či jiné zvířátko, usedněte k obrazovkám s kakaem a kapesníkem po ruce, zapněte si One Mississippi a zjistíte, že jste na tom stále lépe než hlavní postava Tigy. Málem bych zapomněla na otřesný country soundtrack. Prosím, už ne.
40 %
Celkové hodnocení: 31 %
Neztrácejte přehled o plánovaných novinkách a sledujte je s námi podle našeho přehledného seznamu. Co říkáte na One Mississppi?
Foto: Amazon
No… Na niektoré seriály treba proste vybrať aj recenzentov, inak to dopadne tak, že seriál dostane trochu neprávom predsa len príliš málo percent… Mne seriál vôbec nepripadal taký smutný a depresívny, a to som typ diváka, ktorý má absolútnu nechuť k typom kultúry, ktorá sa snaží profitovať ako alternatívna alebo menšinová… Určite by seriál mohol byť vtipnejší, ale inak je to brutálne úprimná, suchohumorná, sarkasticko-ironická nálož! Škoda, že tvorcovia skutočne neubrali trochu z depresie a nepridali viac „jednoduchej“ komédie, ale svojich fanúšikov si tento štýl určite nájde
Samotná Tig Notaro nie je tak prvoplánovo vtipná, ako by človek očakával od americkej známej komičky. To, že tento seriál odzrkadľuje jej skutočný život, mu asi tiež nepridáva na vtipnosti, (vzhľadom na to, čo sa jej v živote pritrafilo), aj keď sa o to snaží. Sama v interview s Conanom priznala, že tento seriál má veľa „dramatic moments“ a podľa mňa za vtipné na ňom považujú samotnú Tig a jej verziu jej príbehu (sťaby komičky). Zas až tak by som ten seriál nezatracovala, aj keď nie je až tak prvoplánovo vtipný, že by som si od smiechu trieskala po stehnách.
#1 suelin: se vším souhlasím, každý seriál na své divaky. O tom není pochyb. Jsem ráda, že jsi přidala i svou recenzi. Mezi nama se ten divák nenašel. A ani jako černá komedie to zkrátka nefunguje. Osobně jsem neměla poslední dobou nejlepší období. Takové seriály mi spíš náladu kazí, proto na seriály nekoukám.
No po těchhle recenzích bych se na to ani nekoukla. Jenže mně to připadá trochu jinak.
Amazon to sice prezentuje jako černou komedii, ale obávám se, že jen proto, že Tig Notaro je v USA známá jako komička. Připouštím, že komedie, kde se řežete hurónským smíchem to opravdu není, ale kdyby byla, tak bych se zas na ni nedívala já :)
Když se vám stane to, co hlavní hrdince, můžete se hroutit, štkát do kapesníku a dodat deprese celému okolí. Nebo se to celé pokoušíte přežít a používáte to, co je vám vám vlastní, suchý humor, sarkasmus a tichou resistenci, když už okolí šílí příliš.
Ta lesbická tématika tam sice je, ale není to hlavní nosná linie příběhu, žádné feministické tirády, či ublížené řeči o minoritách se nekonají. Je to tam prostě proto, že je to autobiografický příběh.
#2 zlatodeni