Předminulý týden se v Praze odehrála konference TVCon, která se soustředila na možnosti využití chytrých televizí, vývoje aplikací pro ně a také jak vypadá multimediální obsah napříč všemi platformami. Konference jsme se osobně účastnili jako návštěvníci i jako přednášející, přinášíme vám proto podrobný report z nejzajímavějších okamžiků dne.
Chytré televize jsou budoucnost obývacího pokoje
První blok přednášek otevřel Petr Mazanec ze společnosti Mautilus, která se soustředí na vývoj aplikací pro různé platformy a na trhu aplikací pro chytré televizory je již 2 roky. Petr Mazanec během své přednášky přirovnal chytrou televizi k chytrému telefonu a naznačil, že bychom se za pár let mohli dočkat vzniku určitého ekosystému domácnosti, který by byl soustředěn právě okolo chytré televize. V roce 2017 by prý mělo podle předpokladů mít chytrou televizi 80% domácností, ale ne všechny budou její funkce samozřejmě využívat.
V jeho přednášce došlo i na srovnání televizních a mobilních aplikací. Podle Mazance si tyto platformy nekonkurují, ale mají potenciál se doplňovat. Dále byla zmíněna celá škála možných aplikací, které by se daly v chytré televizi využít (videopůjčovny, rádia, zpravodajství, hry, sportovní aplikace, doprava, marketing, počasí, děti, průvodci, obchody…). Hlavním sdělením bylo pak to, že mobilní telefon, televize, přehrávač, konzole a další zařízení by měli tvořit, jak již bylo zmíněno, kompletní ekosystém a doplňovat se.
Budou televize jako počítače?
Ve druhé části prvního bloku zaměřenou na trendy ve SmartTV, naznačil pravděpodobnoý vývoj chytrých televizí Pavel Mizera, obsahový specialista ze společnosti Samsung. Zmínil několik možných variant, které v budoucnu budou sloužit k ovládání chytrých televizí – hlas, gesta, identifikace tváře. V televizích, které by se měli za pár let objevit na trhu, by se prý mohli běžně vyskytovat 6jádrové procesory a další součástky umožňující dostatečný výkon pro běh složitějších aplikací. V budoucnu by prý také měla být umožněna i aktualizace televizí, podobně jako je tomu dnes u počítačů. Do konektoru na zadní části televizoru by se přidala drobná krabička, která by zvýšila její výkon a oddálila tak nutnost nákupu výkonnější televize. Pavel Mizera představil několik dalších technologií, na kterých se v současné době pracuje. Jednou z nich je komunikace mezi TV a mobilním zařízením bez potřeby Wifi nebo Bluetooth. Z této první technologie by vycházeli i další zmíněné, mezi kterými je například ovládání TV mobilem nebo použití mobilu (tabletu) jako rozšířené plochy. To je ideální pro využití HbbTV.
V přednášce zaznělo i to, které aplikace jsou u nás nejvíce využívané v současné době. U českých diváků jsou to zejména aplikace v češtině a slovenštině. Co se jejich obsahu týče, mezi Čechy vedou převážně videopůjčovny (voyo.cz, topfun.cz), hudební aplikace (mixer.cz, evropa2, F1), zpravodajské aplikace (idnes.cz, sme.sk) a dále aplikace jako Autoškola, Milionář a nechybí ani ty zaměřené na nejmenší. Pavel Mizera také zmínil, že bude velmi obtížné a pravděpodobně nemožné nějak unifikovat vývojový kód pro veškeré televizory.
Jak Česká televize objevuje HbbTV
Další prezentaci vedla Pavlína Kvapilová z České televize z oblasti Nových médií. Hovořila především o HbbTV a jejím využití v budoucnu. Česká televize vidí v HbbTV velký potenciál a má v plánu vyvíjet pro tuto formu vysílání své vlastní aplikace, ale nejdříve až v druhé polovině roku 2013 – první polovinu chce totiž zaměřit na vlastní televizní tvorbu. HbbTV, které se zatím rozvíjí spíše ve větších zemích, má potenciál nabídnout divákům interaktivitu, dodatečné informace, archiv, integraci sociálních sítí, obchody a mnoho dalšího.
Jako příklad pokroku byl zmíněn web ČT o olympijských hrách v Londýně 2012, kdy ČT nabízela kromě svých standartních programů i několik programů na internetu a dávala tak divákům možnost sledovat, co největší počet sportovních aktivit, které se v Londýně odehrávali. Dalším plánem České televize je dostat do HbbTV své iVysílání, které momentálně obsahuje přes 6 let čistého času a jeho přesun bude proto značně obtížný a zdlouhavý. Kromě toho byla také zmíněna možnost vlastních aplikací pro jednotlivé pořady z tvorby ČT, kde byl konkrétně zmíněn pořad StarDance, jehož aplikace by mohla nabídnout divákům profily tanečníků a další dodatečné informace o pořadu.
LG představilo ULTRA HD
První blok uzavřel specialista odpovědný za lokální obsah – Tomáš Vilímek ze společnosti LG, který hovořil o zábavě v chytrých televizích. Nejdříve zmínil novou technologii společnosti LG – tzv. RGBW, technologii, kde je ke standartním třem kanálům RGB přidán i vlastní kanál pro bílou (W) barvu. Televize s touto technologií by neměly potřebovat podsvícení a měly by disponovat dokonalým kontrastem a pozorovacím úhlem 178°. Tomáš Vilímek dále zmínil i možnost ovládat televizi datovým kreslením na obrazovku pomocí magického ovladače společnosti LG, která ho již několik let vyvíjí a inovuje. Poté byla představena první televize společnosti LG s ULTRA HD rozlišením (3840×2160px) a úhlopříčkou 213cm. Tato televize má ve své výbavě již zmíněný magický ovladač, jehož letošní model obsahuje navíc scroll button.
Dalšími technologiemi, o kterých byla řeč, bylo podobně jako v přechozích přednáškách ovládání hlasem, využití na více zařízeních, možnost televizorů využívat time-shift a možnost nahrávat na HDD. Televizory společnosti LG je možné díky Skype kameře ovládat i pohybem v prostředí LG TV Remote App, ve kterém se vyskytují (zatím jen neplacené) aplikace. V poslední části své přednášky zmínil Tomáš Vilímek i možnosti chytrého sdílení mezi zařízeními, které je nyní dostupné díky HDMI-mHDMI kabelům. Na úplném konci byla díky dotazů jednoho z diváků zmíněna i vznikající aliance, která má prý za cíl unifikovat vývojový kód a do které nebyl Samsung přizván. Nic podrobnějšího ale řečeno nebylo.
Chytrý obsah pro chytré televize
Filip Rožánek z Českého rozhlasu měl nelehkou úlohu – na konferenci zaměřené na chytré televize a multimediální obsah musel obhájit, proč zde veřejnoprávní rozhlas vůbec je. Měl však po ruce pádné argumenty, protože Český rozhlas je podobně jako Česká televize v oblasti nových technologií hodně inovativní. Už dávno se nebavíme pouze o samotném vysílání, které si i přes nástup internetu či dlouhotrvající konkurenci televizi, stále drží svůj podíl. Český rozhlas má například speciální Youtube kanál, kde přenáší nejzajímavější debaty, jako byl například prezidentský duel. Samozřejmostí je pro Čro bohatý archiv audiozáznamů, videí a fotografií. Veřejnoprávní rozhlas se také může chlubit slušnou nabídkou pro chytré přístroje, kde nechybí telefony, tablety a právě nově také chytré televize.
Martin Kunčický se Seznamu se věnoval ve své přednášce hlavně zkušenostem s Mixer.cz, který patří mezi nejpopulárnější nové služby české internetové jedničky. Jednoduchá videoplatforma pro videoklipy nedávno dostala i svojí aplikaci pro chytré televize, takže si můžete naladit osmičku televizních videoklipových stanic jen díky jedné aplikaci. V přednášce nakonec nedošlo na informace o chystaném vstupu Seznamu na pole streamovaných televizních stanic, spekulace okolo plnoformátové „pasivní“ televizní službě Seznamu se zatím nepotvrdily. Dá se však očekávat, že se Seznam.cz myšlenky na to zřídit první službu tohoto typu jen tak nevzdá.
Internetové předplatné a sociální TV
V přednášce o Voyo hovořil Petr Horák z CET 21 (Nova) o tom, jaké to je provozovat internetovou videotéku napříč několika zeměmi. Voyo dnes nabízí 1500 filmů, seriálů a dalších pořadů, přístup do archivu je zpoplatněn měsíčním předplatným. Jaké byly zkušenosti Novy poté co přešla z klasického modelu platby za kus na měsíční předplatné a co udělá s úspěšností služby změna platebního modelu, to všechno neopomněl Petr Horák zmínit. Voyo patří mezi první vlaštovky v oblasti chytrých televizí a z přednášek bylo jasně patrné, že zde cítí Nova největší šanci.
Naposledy zmíníme ještě panelovou diskuzi , které se účastnili zástupci z předchozího bloku a také my jako zástupci druhé strany v tématu Sociální TV. Diskuze se však velmi brzo stočila na to, že největším problémem u chytrých televizí bude získat do nich kvalitní obsah, došlo i na oblíbená témata pirátských kopií a amatérských překladů. Jako Edna.cz jsme se snažili prezentovat především nestranný pohled na tuto tématiku a zdůraznit tak naší komunitní pověst. V diskuzi padlo nejvíce dotazů na Voyo a další rozšiřování obsahu, k diskuzi o zkušenostech s praktickými věcmi přispěli i zástupci Českého Rozhlasu a Seznam.cz
Fotogalerii z konference najdete na stránkách www.tvcon.tv