V Americe byl spáchán největší teroristický útok všech dob, naštěstí mají Jacka Bauera, tedy promiňte, Toma Kirkmana, který je zachrání.
Designated Survivor je novinkou stanice ABC s politickou tematikou a v hlavní roli se nám představí Kiefer Sutherland (24) a jeho ženu hraje Natascha McElhone (Californication). Po úspěšném startu se stanice ABC rozhodla objednat pro první řadu 22 epizod.
@TheDarkKnight
Když má americký seriál na plakátech americkou vlajku, je čas se bát, že bude něco špatně. Když je první záběr tohoto seriálu na Kapitol – a scénář nepsal Aaron Sorkin – víte, že bude něco špatně. Když hned po pár minutách začnou vzduchem létat vlastenecké hlášky a patos, je něco špatně. A když se seběhne tohle všechno dohromady, je vám jasné, že se díváte na Designated Survivor.
Seriál podle svého pilotu působí jako agitka na „americký sen“, který někdo narušil, ale to nevadí, protože pořád je tu oddaný vlastenec, jenž se o to postará. Kromě toho tu máme samozřejmě i nejednoho truchlícího a zastrašování silou zbraní ze strany Spojených států.
To vše je ale bohužel podáváno bez jediného kritického pohledu na celou záležitost. Na příklad naprosto opomíjí fakt, že podobným způsobem truchlí jen v Americe a Evropě. Kdyby totiž podobné smuteční akce měli pořádat v zemích okupovaných americkou armádou, nečinili by tam tamní obyvatelé nic jiného. Ano, Designated Survivor je standardně zvládnutý seriál se zajímavým nápadem. Zároveň se ale jedná o nápad, na který je nahlíženo bez jakékoliv kritické perspektivy. V dnešním komplikovaném a globalizovaném světě nemá takovéto zjednodušování podobného tématu a vyhýbání se aktuálnímu dění ve světě místo. Alespoň pro mě ne.
Místo sledování dalších epizod Designated Survivor raději věnuji čas zhlédnutí nového dokumentu Michaela Moora Where to Invade Next? A vy byste měli udělat to samé.
39 %
@Remi91
Seriálů s politickou tematikou se za posledních pár let urodilo dost a dost. Někdo to táhne přes dusné drama, někdo to zkouší se špetkou satiry. Designated Survivor se vydal po té první stezce a představuje nám krizovou situaci po úspěšném teroristickém útoku na washingtonský Kapitol. Zabit je americký prezident a s ním i celá vláda. Hlavou státu se stává ministr pro místní rozvoj, Tom Kirkman. Začíná nekonečný kolotoč těžkých rozhodování, která můžou ovlivnit osudy nejen obyvatel Spojených Států, ale také ostatních zemí.
Pilotní epizoda odsýpala od začátku do konce přesně, jak měla. Nezastavila ani na okamžik. Byly představeny všechny důležité postavy a načrtnuté hlavní linky pro nadcházející příběh. Tom Kirkman není příliš populární politik. Nejspíš mu chybí ty správné tvrdé lokty, ale jedná s rozmyslem. Zrovna takový muž se bude hodit na té nejvyšší pozici v situaci, kdy k vypovězení válečného stavu stačí nesprávný úsudek a pouze jeden telefonát. Kiefer Sutherland dominuje každé scéně, ve které se objeví. Role mu padla dokonale. Je vidět, jak si ji dokáže naplno vychutnat. Je tím správným tahounem pro celý projekt. Naštěstí mu zdatně sekunduje i zbytek obsazení a po této stránce si mohou tvůrci mnout ruce.
Samotný příběh bude samozřejmě ze začátku řešit hlavně proběhnutý útok. Prozatím je viník zcela neznámý a jsem velice rád, že se nezobrazily ani náznaky toho, kdo by to mohl být. Na to je ještě spousta času. Začátek Designated Survivor tak dopadl velmi dobře. Měl výborné tempo, zajímavý děj a dokázal navnadit na další díly. Karty jsou rozdány, uvidíme, jak to dopadne.
80 %
@1Bobesh1
Kiefer Sutherland je zpět a znovu se pokusí zbavit se své dlouholeté nálepky Jacka Bauera ze seriálu 24. A ono se mu to možná opravdu podaří. Kiefer Sutherland hraje Toma Kirkmana, který se po útoku na amerického prezidenta a zbytek vlády stal novým americkým prezidentem. Tentokrát ale Sutherland nehraje žádného super agenta, který má všechno pod palcem. Jeho role je naprosto odlišná. Tom Kirkman je ministrem pro místní rozvoj, žije spořádaný život, má dvě děti a ráno ještě ke všemu dostal padáka, protože se prezidentovi nelíbil jeho postoj. Působí spíš jako takový ňouma.
Ale i to Sutherlandovi parádně jde. Celý pilotní díl si Sutherland sice ukradl sám pro sebe, ale to vlastně ničemu nevadí. Hlavní zápletka je zajímavě postavená, takže vám oněch 42 minut opravdu uteče a zcela určitě se budete těšit na další díly. Během pilotu Sutherland ukazuje, že Tom bude stejně dobrý řečník, jako byl Jack Bauer pistolník a Tomova nejistota a sžívání se se svou novou rolí prezidenta dodává na reálnosti. Závěr ukazuje, že to Tom Kirkman rozhodně nebude mít v roli prezidenta jednoduché, nejenže bude muset vyřešit prozatím největší teroristický útok v USA, ale bude si muset dávat pozor i mezi nejvyššími hlavouny, kteří si také pomýšlí na prezidentské křeslo.
90 %
@Zlatodeni
Nejeden seriál z americké produkce se věnuje právě vlasteneckému tématu, Designated Survivor patří mezi ně. Nikdy jsem nebyla fanoušek těchto témat, proto jsem dopředu nic neočekávala. Jen při pohledu na hlavní plakát jsem si říkala, že to nějak překousnu a dál se k tomu vracet nebudu. Prvním plusem pro mě byl nesporně Kiefer Sutherland, který byl obsazen rovnou do hlavní role. Znát ho můžete například z 24 nebo z Touch. Designated Survivor se zabývá poměrně žhavým tématem, a tím je terorismus.
Obavy z bombových útoků momentálně sužují téměř celý svět. Jedná se tedy o docela citlivé téma, které se alespoň částečně dotýká nás všech. V bezpečí není nikdo a ze dne na den se může i ten nejobyčejnější život proměnit v chaos. Tom Kirkman se, i přes všechny pochybnosti okolí, stal vlivem nemilých událostí prezidentem Spojených států amerických. Navzdory tomu, že jde o pilotní díl seriálu, nemá Designated Survivor nouzi o hustou atmosféru a napětí. Snad ne na úkor dalších dílů. Z očekávaného propadáku se stala pecka. Ani jsem nemusela přemýšlet nad tím, jestli budu v seriálu pokračovat. Konec první epizody rozhodl za mě. Designated Survivor se řadí mezi těch pár povedených novinek, kterých je v závalu konkurence jako šafránu – bídně málo.
98 %
Celkové hodnocení: 77 %
Jak se Designated Survivor líbil vám? Dali jste už seriálu šanci?
Foto: ABC
Bohužel seriál opravdu problém má, ale trochu jinej, než popsal TDK. Scénář je moc jednoduchej, průhlednej a plenj klišé. Pár příkladů: Dospívající syn a jeho problémy, Kirkman čistej jak lilie (s touhle povahou se dá dělat politika?), Zodpovědnost za útok – všichni viní Al-Šakár až na jednu osvícenou agentku a prezidenta, v očích diváků jsou pak ostatní postavy debilové, protože už teď je jasné, že za útok může někdo jinej, atd.
V podstatě stejné problémy mělo i 24 hodin a byl to hit (na začátku), jenže to byla jiná doba, dneska bych čekal seriál s trochu větší hloubkou.
#9 barahir: Bohužel to vypadá, že už se ani nedozvíme, co je s námi špatně. :-/
#9 barahir: Na konci uličky doleva. Ale pospěš si, rychle dochází. :D
To jsem zvědav, co tu z toho vyleze. Bude se podávat popcorn?
#10 Packa #11 KevSpaDíky všem za podněty , inspirovali jste mě k sepsání řádnýho komentáře pojednávajícího o tom, co je špatně s tím seriálem a lidma, co ho hájí.
Nemám nic proti americké vlajce, mám ráda Kiefra Sutherlanda, téměř nikdy nesdílím názor mistra DarkKnighta, ale tohle je bez pardonu děsná sra_ka. Plná hloupých patetických keců, pro mě nekoukatelná. A je to bohužel škoda. Na Kiefra jsem se těšila:(
#4 téčko171: (y) Pěkně sepsáno.
Zatím je na soudy brzo, ovšem první díly naznačily, že se vedle obvyklých dějových linek dostane i na aktuální témata, která celý zážitek náležitě zpestří. Základní premisa je neotřelá, casting se povedl, tempo příkladné, stačí „jen“ vydržet a budu spokojený až až.
#2 Bastiendj: Ako sa chceš pozerať apoliticky na politický seriál? Ale inak máš pravdu, ak niekto napíše, že Sorkin priniesol aj nejaký iný pohľad ako pohľad DS… Čisto môj názor, ktorý nikomu nevnucujem. Pozerám iba preto aby som zistil kto to spravil. Môj tajný favorit RF. Tak ako vždy. Ps. Jediný skvelý film od Moora je Kanadská slanina. Nič viac.
Myslím, že recenzent s hodnocením 39% (proč ne 38?) úplně ignoruje primární sdělení seriálu, tedy příbeh poctivého slepce, kterým může být každý z nás, jenž ze dne na den přišel k houslím a má ihned zahrát Španělskou symfonii a poněkud zbytečně se zaměřuje na zasazení do amerického prostředí, které, aniž bych snižoval jeho význam, ale slouží jako pouhé pozadí. Pakliže bychom se ale přesto měli bavit i o tom pozadí, ten seriál jasně ukazuje velkou a hluboko usazenou špínu právě na americké straně a poměrně otevřeně skrz hlavní postavu kritizuje velmi citlivé a aktuální společenské i politické problémy současné Ameriky, rasismus a oportunismus nevyjímaje – což autor recenze opět z nějakého důvodu ignoruje. Možná by to chtělo se nejdřív trochu vydýchat. a přestat vnímat americkou vlajku jako rudou plachtu na býka.
#6 Historicmne sa ten seriál páči
Příspěvek od @darkKnighta je jako co za úlet? :D Místo recenze pilotu, zaujatej levičáckej blábol s odkazem na Moora… Co se na to dívat apoliticky a tyhle svoje názory si nechat do diskuzí na novinky.cz protože tady na to zvědavý fakt nejsem ;)
#5 KendalKdyž recenzent nabude mylného dojmu, že „vše je podáváno bez jediného kritického pohledu na celou záležitost“, je něco špatně. Například je jasné, že má při sledování velmi vážný problém se soustředěností. Pokud je předem předpojatý, „když má americký seriál na plakátech americkou vlajku“, opravdu by neměl sledovat nic jiného, než levičácké manipulativní dokumenty Michaela Moorea.