Komentář: Pustina světa a ráj seriálů

Komentář: Pustina světa a ráj seriálů

12.10.2016 21:54
TheDarkKnight


České HBO přichází s novým seriálem Pustina. Ta se na první pohled jeví „jen“ jako dobrá fikční severská krimi. Když budeme ale dolovat hlouběji, zjistíme, že jde o přelomový seriálový počin se sociálním a společenským kontextem.


Pustina v nás

Sledování Pustina je jak těžba zeminy. Má mnoho vrstev a čím hlouběji kopete, tím je temnější a kvalitnější. A o co více se v ní nimráte, tím větší máte možnost nahlédnout do jejího původu.

Původ lokací nového seriálu české HBO se nachází na česko-polských hranicích. Jeho příběh má přesto mnohem hlubší sdělení než jen to o pravítkem načrtnutých přechodech. „Hranice už nejsou. Hranice jsou v nás,“ píše ve svém románu Jan Těsnohlídek mladší. Stejně tak Štěpán Hulík v Pustině pojednává o hranicích mezi námi.

Ty vykresluje pomocí příběhu mísícího zmizení 14leté dívky, spor s důlní společností – která chce za směšnou kompenzaci dostat starousedlíky z jejich domovů – a příběh delikventů z pasťáku. Vše reálně, věcně a kriticky.

Pravda, nebo fikce?

Pustiny můžeme přesto sledovat řadu jak seriálových, tak filmových fikčních předloh, s nimiž má (možná i neúmyslně) mnoho společného. Samotnou myšlenku o hranicích, jak reálných, tak abstraktních můžeme hledat v dánském Mostu, který pracuje s obdobnou myšlenkou.  Prezentaci základní linky o pátrání po zmizelé dívce zas jako by Hulík okoukal ve Zmizení. V něm je taktéž možné sledovat chování lidí na malém městě (v tomto případě vesnici) při vyhrocené osobní tragédii. Věrné vyobrazení lidí a vztahů mezi nimi pro změnu připomíná to, s nímž sklidil „lvový úspěch“ Jan Prušinovský u Kober a užovek, kde věrně a ambivalentně vyobrazil dva bratry tak odlišné a zároveň až neuvěřitelně stejné.

Ano, Pustina má řadu předchůdců a vzorů. Využívá je ale jen jako inspiraci. Ani zdaleka je nekopíruje. Ve skutečnosti totiž převádí „pouhou“ severskou krimi do audiovizuálního díla se sociálním kontextem.

Vydolovaná krajina i duše

To, co mnozí kritici Pustině vyčítají, se v důsledku ze střízlivého úhlu pohledu jeví její nejsilnější stránkou. Takovou, díky níž by neměla zůstat zapomenuta. Čeští recenzenti se obávají, že podle Pustiny si v zahraničí vytvoří o České republice nepravdivý obraz.

Oprýskané domy. Zničená krajina, stejně jako její obyvatelé. Lhostejnost. Zkaženost. Tak by mohl začínat výčet toho, jak je v seriálu prezentovaná vesnice Pustina. Taková Česká republika není?

Pravda, domy s opadanou omítkou nejsou všude. Zatím. Brzy ale nejspíš budou. Těžební společnosti totiž překračují těžební limity, jako by to byl chodník se semafory, na nichž v jednom kuse svítí zelená. Pokud nám nespadnou domy na hlavu, nebojte, není proč zoufat. Pořád se ještě můžeme na dluhy odrovnat už ve třiceti. A když se dožijeme důstojného věku, budeme si přát, aby nám ten barák dřív na hlavu spadl, protože se nám bude někdo snažit zacpat pusu koblihou a sliby „Ano, bude líp“, zatímco to bude dvou třetinám lidí okolo jedno.

Novinářům pohlížejícím na svět z oken činžovních pražských domů se může zdát, že planeta a společnost nejsou o nic víc vydolované než loni. Já ale sedím a za zády se mi ozývají otřesy lomu tyčícího se za kopcem. Sedím a kolem mě procházejí lidé, kterým to je jedno, členové sdružení, které se nechalo uplatit a přestalo bojovat za zastavení vytěžení kopce.  Pro mě je tedy Pustina více než jen smyšleným příběhem. Pro mě je to aktuální a osobní sonda společnosti.

Lepší zítřky televize i společnosti

Stejný by měl být seriál i pro ostatní diváky, ať už jim za zády duní lom, nebo ne, ať už je jejich okolí prohnilé, nebo zdravé. Při sledování Pustiny je totiž nutné pochopit její přesah a symbolismus.

Pokud na ni bude divák pohlížet jako na pouhou severskou krimi, zalíbí se mu, ale po zhlédnutí ji zahodí a půjde dál. Nicméně když se rozhodneme nemyslet prvoplánově a nahlédneme i za oponu, zjistíme, že se jedná o skutečný přelom české seriálové tvorby. Takový, který má co říct o nás o všech.

O tom, že hranice už nejsou reálné, ale abstraktní. Hranice jsou v nás.

Foto: © 2016 HBO Europe s.r.o. All rights reserved 



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!