První světová válka v seriálové podobě

První světová válka v seriálové podobě

15.11.2018 21:41


Letos si připomínáme sto let od konce Velké války neboli první světové války. Konfliktu, který naprosto změnil mapu Evropy. V našem článku se zaměříme na seriály, jež o této smutné kapitole dějin pojednávají.


Letošní rok se nese v duchu oslav. Nedávno jsme si připomněli výročí vzniku samostatného Československého státu, a nyní přichází na řadu další milník, který se úzce pojí s tím předchozím – stoleté výročí ukončení první světové války. Čtyři roky trvající konflikt, při kterém se znepřátelené strany naučily zabíjet ve velkém počtu. Tato první skutečně moderní válka je však na poli seriálové produkce trestuhodně opomíjená. My vám zde nabízíme pár tipů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Crimson Field

Rok vzniku: 2014
Domovská stanice: BBC One
Počet epizod: 6
Hodnocení: ČSFD – 81 %, IMDB – 7,9

Britská BBC v posledních čtyřech letech jako jedna z mála nelenila a chopila se možnosti připomenout si události první světové války. Vzniklo několik zajímavých projektů a jedním z nich je The Crimson Field. Tento seriál nabízí příběh zdravotních sester, doktorů a jejich pacientů z polní nemocnice ve Francii. Jak už bývá dobrým zvykem seriálů z dílny BBC, můžete se připravit na výborné herecké výkony, kvalitně napsaný scénář a pěknou práci kostýmního oddělení. Atmosféra války na vás dýchne od prvních okamžiků a už vás nepustí. Nečekejte zde přímé válečné výjevy z bojů. Tady přijdou na řadu zážitky z toho, co se děje po opuštění frontové linie. Vojáci si nesou nejen fyzické jizvy, ale především ty psychické, a zdravotní personál se jim snaží pomoci jak to jen jde. Rozhodně se nejedná o snadnou práci. Za zmínku stojí i podobně laděný seriál z pohledu australských zdravotních sester, ANZAC Girls.

Gallipoli

Rok vzniku: 2015
Domovská stanice: Nine Network
Počet epizod: 7
Hodnocení: ČSFD – 88 %, IMDB – 8

Bitva o Gallipoli Spojencům hrubě nevyšla. Utržili zdrcující porážku a neúspěch celé operace stál Winstona Churchilla jeho místo ve vládě. Velení bylo arogantní, nepřipouštělo si své nedostatky a nepřipravenost, což vyústilo v další vleklé, zákopové boje bez konce či nějakého výsledku. Měsíce a měsíce se obě strany udržovaly v patové situaci až do chvíle, kdy se Spojenci rozhodli stáhnout. A to vše se zobrazuje i v tomto seriálu australské produkce.

Již od prvního záběru si uvědomíte, že se tvůrci rozhodli zobrazit válečně běsnění ve své drsné, kruté realitě – bez příkras či zbytečné glorifikace. Jedná se o komplexní vyobrazení vojenské kampaně, které se nebojí kritizovat. Tvůrci nám podávají neschopnost a nabubřelost vrchního velení i každodenní strasti obyčejného vojáka. Charaktery jsou dostatečně prokresleny, se všemi klady i zápory, jaké jen člověk může mít. Tento kousek byste rozhodně neměli minout. Stejnou událostí se zabývá i minisérie Deadline Gallipoli, v tomto případě z pohledu válečných korespondentů, a v neposlední řadě zmíníme i novozélandský kousek s názvem When We Go to War.

Tichý Don (Тихий Дон)

Rok vzniku: 2015
Domovská stanice: Russia 1
Počet epizod: 14
Hodnocení: IMDB – 8

Třetí tip není obvyklým „podezřelým“. Většina z vás se asi primárně zaměřuje na americkou a anglickou tvorbu a zbytek světa s klidným svědomím vynechává. Dost zajímavých projektů ale vzniká v poslední době i na východě a jedním takovým je Tichý Don z ruské produkce.

Jedná se o nejnovější zpracování známého díla spisovatele Michaila Šolochova. Příběh se zaměřuje na donské kozáky a především na muže jménem Grigorij Melechov. Děj popisuje divoká a krvavá léta ruské historie – bojiště první světové války, Říjnová revoluce, nadšení z bolševického převratu i pozdější vystřízlivění a začátek občanské války. Jedná se primárně o konverzační drama, jednotlivých bojů kavalerie je tady poskrovnu. Bojové řádění objevíte ve velkém spíše v již zmíněném Gallipoli. Tichý Don nabízí zejména kvalitní hereckou práci a panorama ruského venkova minulého století.



Za pozornost ještě stojí tyto seriály a minisérie: 37 Days, Birdsong, druhá řada Downton Abbey, Fall of Eagles, Our World War, Passing Bells, Rebellion.

Na závěr připojíme malý bonus. Pokud si chcete prohloubit vědomosti o první světové válce, doporučujeme Youtube projekt historika Indyho Neidella The Great War. Za poslední čtyři roky vytvořil se svým týmem 651 videí, které podrobně popisují všechny aspekty první světové války. Takto obsáhlý zdroj informací byste těžko jinde hledali.

Zdroj: IMDB, CSFD, Deadline, Wikipedia, Guardian



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!