Se kterými telenovelami jde čas, které nestárnou? To se dozvíte v tomto žebříčku, který jsme pro vás nachystali.
Máme tu léto, tak si trošku oddychneme, a proto tu pro vás máme žebříček z jiného soudku. Řeč je o soap operách, telenovelách, říkejte jim jak chcete. Jsou tu stále s námi a na důchod se rozhodně nechystají.
Co to vlastně je, taková soap opera? Epizodní seriál, který se vysílá v rádiu anebo v televizi. Název soap podchází od výrobců mýdla jako například Procter & Gamble, Colgate-Palmolive a další, které často sponzorují a produkují tyto pořady. Většinou se s telenovelami setkáváme každý všední den, jejich tvůrci mají prostor pro nekonečné množství dějových linek a postav, samozřejmě ale i klasických cliffhangerů, které jsou však na pořadu dne snad každou druhou epizodu.
Při tvorbě žebříčku se dalo vycházet z počtu odvysílaných dílů anebo z počet let na obrazovce. Rozhodli jsme pro druhé kritérium, vzhledem k tomu, že v některých zemích mají dost rozdílné standardy počtu epizod na jednu sérii. Pojďme se tedy podívat, kdo se do naší desítky dostal.
10. The Young and the Restless – 39 sezón (1973 – doteď), počet dílů k 1.6.: 9 918
- za první americkou telenovelou v žebříčku stojí CBS, která tak dosáhla mezinárodního úspěchu. Osudy obyvatel fiktivního města Genoa City přitahují diváky na hodinu k obrazovkám už více než 40 let. Momentálně jde o nejsledovanější denní tele-drama na amerických obrazovkách. Ke spánku se navíc tento seriál nechystá, vzhledem k tomu, že bych obnoven až do roku 2014.
9. Emmerdale – 40 sezón (1972 – doteď), počet dílů k 1.6.: 6 253
- britská soap opera, která se odehrává v dalším fiktivním městě Yorkshire Dales. Vysílá ji stanice ITV a má pouze 30 minut. O čem se v souvislosti s tímto seriálem mluví, je počet usmrcených postav (momentálně více než 45).
8. All My Children – 41 sezón (1970 – 2011), počet dílů: 10 712
- vracíme se opět za oceán, konkrétně na stanici ABC, kde tento seriál loni svoje působení ukončil. Jsme opět v dalším fiktivním městě, tentokrát je jím Pine Valley. Od 80. let do začátku 21. století šlo o druhú najsledovanejšiu soap operu. V roku 2010 už bola All My Children nejméně sledovanou telenovelu obrazovek. Zajímavostí je však například 250 nominací na Daily Emmy.
7. One Life to Live – 44 sezón (1968 – 2012), počet dílů: 11 096
- první seriál, který se věnoval různým ekonomickým a sociálním skupinám a problémům. Konec této telenovely znamenal i ukončení 62leté historie telenovel, odehrávajících se v v New Yorku. Osudy rodiny Lord přivedly na obrazovky taková esa, jako jsou například Tommy Lee Jones a Laurecne Fishburne a mnohé další. 6 postav odsud přešlo do jiného seriálu, o kterém ještě bude řeč, a samotný seriál dokázal fungovat jako crossover v určitých epizodách pro další dva jiné seriály.
6. Days of Our Lives – 47 sezón (1965 – doteď), počet dílů k 1.6.: 11 855
- Tak jde čas, to bude zatím asi nejznámější jméno celého žebříčku, protože to s ním již kdysi dávno zkoušela i televize Nova. Šedesátiminutové osudy Hortonů a Bradyů na stanici NBC nezmizí z obrazovky minimálně do roku 2014. Jde o nejdistribuovanejší a nejprodávanější telenovelu historie.
5. General Hospital – 49 sezón (1963 – doteď), počet dílů k 1.6.: 12 575
- momentálně nejdéle vysílaná americká telenovela. Drží rekord v počtu vítězství za Nejlepší dramatický seriál v Daily Emmy – konkrétně jich je deset. Seriál se dočkal i spin-offů: The Young Marrieds (2 roky na obrazovkách), své britské verze (7 let), Port Charles (6 let) a General Hospital: Night Shift (1 rok). Časopis TVGuide nazval seriál v roce 2003 „Nejlepší soap operou všech dob“. V roce 2007 se dokonce pořad umístil v žebříčku časopisu Time mezi 100 nejlepšími seriály všech dob. Seriál se také objevil jako parodie v dalším nemocničním seriálu – Dr. Houseovi.
4. Coronation Street – 52 sezón (1960 – doteď), počet dílů k 25.5.: 7 7845
- momentálně nejdéle vysílaná telenovela světa vznikla na britských ostrovech na stanici Granada a ITV. Fiktivní město Greater Manchester vydá stále za jeden z nejlukrativnějších pořadů v Británii. Jako čas plynul, diváci se dočkali z 2 epizod týdně dokonce až pěti. V Německu si tento seriál adaptovali pod názvem Lindenstraße a momentálně tam funguje už jeho 27. sezóna. Seriál se dočkal několika spin-offov a 7 filmových dobrodružství.
3. As The World Turns – 54 sezón (1956 – 2010), počet dílů: 13 858
- nejdéle vysílaná soap opera americké historie, sesterská show seriálu Guilding Light (naše číslo 1). Opět fiktivní město, tentokrát Oakdale, a 20 let nejsledovanější telenovela (1958 – 1978). Navíc také poslední seriál, který sponzorovala firma Procter and Gamble. Za jeho koncem stála nízká sledovanost. Momentálně je seriál vysílaný v 11 zemích a je držitelem 43 cen Daily Emmy.
2. The Archers – 61 sezón (1951 – doteď), počet dílů k 10.6.: 16 750
- první zástupce rádiového formátu, který se vysílá už více jak půl století na BBC Radio 4. Tato soap opera se dočkala 24 knižních publikací a zajímavostí je např. že se v pořadu objevila Vévodkyně z Cornwallu Camilia, která tvoří pár s princem Charlesem.
1. Guiding Light – 72 sezón (1937 – 2009), počet dílů: 18 262
- Jasný rekord všech telenovel, který bude ještě dlouho sedět na trůně. Prvních 15 let byla vysílána v rádiu, od roku 1952 byla stálicí stanice CBS. Zajímavé je, že každých 10 let jsme se dočkali jiné dějové linie. Tvůrci se dokonce snažili o co nejreálnější vzhled svého seriálu. Seriál získal po dobu svého vysílání 70 cen Daily Emmy.
A jak to vypadá v našich končinách? Zde se vysílají tři stálice – Ulice, Ordinace v růžové zahradě a Panelák. Novácký seriál Ulice je jednoznačným lídrem – od roku 2005 do 5.6. letošního roku má na svém kontě 2 212 (leč pochybných) epizod.
Česká verze Ordinace má momentálně 537 epizod, ale nevysílá se každý pracovní den. Na Slovensku je u jejich Ordinace ohlášený konec na letošní červen, do toho času se seriál dožil neurčitého počtu dílů, ale po pěti letech na obrazovkách jich určitě nebude málo.
Na Slovensku je jednoznačným a neohroženým lídrem denní seriál Panelák, který má k 5.6. už 812 dílů. Co je to však oproti našim výše jmenovaným? ;)
ne asi :D Když už mám takovou smůlu a zrovna na jeden z těhle „seriálů“ přepnu, tak většinou během 1. věty co někdo řekne si řeknu, že to je píč...... a jak na to může někdo koukat :D
Pěkný článek. Jen bych chtěl říct, že nechápu popularitu těchto seriálů. Jestli u toho sedí důchodci, tak by měli radši jet na dovolenou a ne čumět na tyto hovadiny. A jestli na to koukají normální lidé, tak asi tak normální ve skutečnosti nebudou. Tyto seriály jsou jednoznačnou vymývárnou mozků…Můj názor. ;)