Po delší době se vážnější tematika objevuje i u Velké pětky. Překvapivě musíme uznat, že se s tím stanice ABC popasovala na výbornou a vy byste si měli tímhle seriálem trochu rozšířit obzory.
When We Rise je minisérií stanice ABC, která má celkově osm epizod. Během té doby nám Cleve Jones odvypráví svůj životní příběh o tom, jak se se svými přáteli pokusil změnit postavení gayů a lesbiček ve společnosti. Dospělého Clevea Jonese hraje Guy Pearce (Jack Irish), mladého pak Austin McKenzie, pro kterého to byla první větší role a zhostil se jí výborně. Dále pak v seriálu uvidíte Mary-Louise Parker (Weeds), Emily Skeggs (Salem), Fionu Dourif (Dirk Gently's Holistic Detective Agency) či třeba Michaela Williamse (Boardwalk Empire).
@Remi91
LGBT tématika se v poslední době objevuje stále častěji a častěji. Někdy zakomponování takové postavy do příběhu bohužel působí až moc násilně a nepřirozeně, přesto se to většinou tvůrcům podaří kombinovat celkem slušně. Za zmínku definitivně stojí seriály jako Orange Is the New Black, Looking či Grey's Anatomy, ty totiž zvládly ten úkol podat ve správném, uvěřitelném směru. When We Rise se ale od zmíněných seriálů liší svým tematickým zaměřením. Celou dobu totiž budeme sledovat boj za uznání a zrovnoprávnění této skupiny lidí. Připravte se na politické postoje, časté a emocionální proslovy a samozřejmě dojde i na velké množství milostných scén.
Pilot na mě téměř celou svou stopáž působil dost roztříštěně a neuhlazeně. Může za to fakt, že sledujeme poměrně výrazný počet postav, a i když je budete po chvilce celkem jednoznačně rozpoznávat, ony se nestihnou řádně vyprofilovat. Či spíše lépe řečeno, nedokážou vás natolik pohltit a urvat si váš zájem. Zatím na mě působí jaksi prvoplánově. Nějak jsem si nemohl najit někoho, kdo by mě výrazněji zaujal. Což v tomto množství postav nepůsobí dobře.
Příběh byl prozatím pouze nakousnut, ale je jasné, kam bude směřovat. Připravte se na boj za zrovnoprávnění a uznání. Bude trvat dlouho a mnohem častěji narazí na překážky, které dokážou vykolejit nejeden silný charakter. Ale slova jako prohra či kapitulace jen tak nezazní.
Pokud máte chuť na silné osobní příběhy, dejte When We Rise šanci. Mám pocit, že s přibývajícími díly bude drama pouze stoupat. Přesto to nezakryje fakt, že samotné postavy a jejich jednotlivé linky vás jen tak lehce nepohltí. Silněji vyzní celkový obraz národa a jeho postoje k menšinám. Ponižování, utlačování, bití, to vše se zde ukáže a není to pěkný pohled. Přesto je vhodné si takové chvíle připomenout. Tak asi nejlépe vyzní i úloha tohoto seriálu, jako připomínka ne zrovna světlých chvil historie. Přál bych si pouze, aby to bylo zpracováno v divácky přijatelnější formě.
50 %
@Zlatodeni
Feminismus není něco, co za posledních pár let slýchávám ráda. Je to ironické, ale bohužel. Vážím si všech žen a mužů, kteří nám umožnili žít v současném světe, alespoň v tom, kde žiji já. Nejedna žena se v životě setká s narážkami na její schopnosti nebo i hůř, ale přesto žijeme, na poměry posledních staletí, v relativně civilizované době. Ne vždy tomu tak ale bylo a dnešní samozřejmosti byly otázkou dlouhých let snah lidí, kteří se snažili o změny.
Přes krásu, kterou tato novinka vyprávěním o skutečných hrdinech ukazuje, necítím při sledování When We Rise úplně čisté záměry. Za posledních pár let nám toto téma lehce přerůstá přes hlavu. Mám pocit, jako by v každé novince musela být jedna homosexuální dvojice, člověk tmavé pleti nebo Asiat. Ne do každého seriálu to ale sedí, ne všude to vyjde, a tak se nám z těchto typů postav staly postavy vzorové, které už rovnoprávně patří hned vedle záporáků a dobráků – recept na řadový seriál jednadvacátého století je hotov.
Nemůžu ale zapírat fakt, že toto téma začíná ztrácet váhu, když se z něho stává trend, podobně jako z upírů kolem roku 2010. Nicméně nechci řešit politickou otázku věci celou recenzi, ale chtěla jsem se o to s vámi podělit, protože i ve svém blízkém okolí nabývám dojmu, že LGBT komunita je u většiny mladších lidí otázkou osobní krize nebo trendu, ale také znám pár lidí, kteří jsou v této věci k sobě i okolí upřímní. Tím bych shrnula momentální situaci, nechci urážet nikoho, protože vím, jak citlivé téma to pro někoho může být. Ale každý má osobní zkušenosti, ze kterých vychází.
Ty zkušenosti, se musím přiznat, mi přivodily počáteční odpor tuto novinku zhlédnout, neboť jsem se bála právě otázky momentálních trendů. Pokud zanedbám všechny svoje osobní preference a názory, musím říct, že přes všechny podobnosti se Sense8 je novinka When We Rise zcela jiná. Drží se skutečných osob, reálných lidí.
Vše se odehrává v sedmdesátých letech, v dobách, kdy homosexualitu většina lidí stále považovala za nemoc. Není divu, že se proti této diskriminaci lidé bránili. Ani politická situace nebyla této skupině nakloněna, rozhodli se to ale změnit. When We Rise vás vezme na cestu boje o rovnoprávnost žen, gayů a dalších utlačovaných menšin. O tom, jak to tvůrci provedli, je ale řeč druhá.
Na první pohled dokonalé zpracování zakrývá realitu, že první díl vám toho moc nenabídne. Setkáte se s větším množstvím osob najednou, každá v jiném prostředí. Předem upozorňuji, že pro některé diváky, kteří sledují bez titulků, to může být celkem matoucí a lehce se v ději můžete ztratit, než se vůbec rozkoukáte, že se jedná zase o jinou postavu, kterou vzápětí vystřídá další. Počet těchto postav se ale nakonec ustálí, takže po dokoukání pilotu máte konečně názor na to, co jste právě sledovali.
Musím vypíchnout nepochybně skvělé technické zpracování scén. Bez toho, aniž byste se zamýšleli nad logikou děje, jednotlivé scény byly zpracovány skvěle – od kostýmů až po režii.
Pilot ve mně zanechal rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem byla odrazena tématem, na druhou ocenila zpracování a historický podtext. Osobně jsem se rozhodla dát When We Rise ještě šanci na další díl, podle kterého se rozhodnu, zda má cenu sledovat zbylých šest částí, jedná se totiž o minisérii o osmi dílech. Čistě pro kvalitní zpracování dávám vysoké hodnocení. Jen doufám, že tak přispěji, aby se diváci podobných zájmů dívali na kvalitnější kousky, než jsou smyšlené přeumělkované parodie na LGBT.
75 %
@1Bobesh1
Většina našich návštěvníků to nejspíš označí za odpad už po 10 minutách, ale tahle unáhlená rozhodnutí tady opravdu nečekejte. Opravdu jsem od toho moc nečekal a předem jsem si říkal, že by to více sedělo nějaké kabelovce, která by si mohla dovolit pustit do seriálu více emocí. Jenomže na ABC předvedli, že jsou schopní přijít s něčím, co má silný příběh. Opět se nám tu potvrzuje pravidlo, že nejlepší příběhy píše sám život.
Tempo seriálu je pomalé, ale je to především tím, že se nám představují hlavní postavy celého seriálu. Postupně se vyvíjí a spojují. Práce s postavami je tady vidět hned od začátku a to je velice příjemná změna. Většinou se dočkáváme jen povrchního zpracování. Seriál se nás snaží vtáhnout do děje a pochopit pocity a hlavních postav, což je hlavní podstatou celého seriálu. Pokud nedokážete pochopit situaci a rovnou tuto skupinu lidí odsoudíte, nemusíte si seriál ani pouštět.
Seriálem nás provází dospělý Cleve, který vypráví svůj životní příběh. Příběh o tom, jak se k němu všichni otočili zády a on musel odejít. Díky tomu se Cleve seznámí s Rome, která mu ukáže, že má důvod bojovat za svou věc. První protest sice skončí fiaskem, ale celé je to teprve začátek velké změny. Seriál má jen 8 epizod a každá má okolo 45 minut. Můžete ho tedy zhlédnout během víkendu a to bych vám vřele doporučoval.
80 %
@EvelinaCZ
When We Rise je dokumentární drama s velmi silným námětem boje za lidská práva. Především za práva homosexuálů, ale v seriálu se řeší i ostatní související témata osobní svobody. Nic jsem od tohohle pilotu nečekala. Upřímně jsem si myslela, že to bude laciná citová ždímačka. Jsem moc ráda, že jsem se spletla. Série je nabitá silnými a zajímavými charaktery. Takové já mám ráda. Tyhle jsou navíc napsané podle skutečných osobností, které ovlivnily a zasadily se o občanská práva v USA.
Možná je chyba nazývat tohle seriálem. When We Rise je mnohem více, je to příběh opravdových lidí, odvážných bojovat za správnou věc. Je to obraz toho, jak fungovala a stále funguje společnost. Připomíná nám, co je v životě důležité a většině z nás i to, jak privilegovaní jsme se narodili. Proto nehodnotím podle stejných kritériích, jako jiné seriálové novinky. When We Rise není napínavá zábavná jízda, na které obvykle slyším. Je to ale příběh, který si zaslouží být vyprávěn a neměl by být zapomenut. Proto hodnotím cifrou, po které sahám poprvé. Tady není příliš prostor pro něco mezi, buď pochopíte, co se snaží série říct, nebo to pro vás bude odpad.
100 %
Celkové hodnocení: 76 %
A jak nové dokumentární drama oslovilo vás?
Foto: ABC
Já bych se zamýšlel především otázkou, proč někomu přijde divné, že se LGTB lidé stávají běžnou součástí seriálového folklóru, když jsou běžnou součástí společnosti. V každé společnosti, každé třídě, každé továrně, každém pracovním prostředí, atp. je v průměru vždy alespoň jeden homosexuál, neexistuje člověk který by nějakého neznal a pokud nezná, tak je to z jeho vlastní ignorace, přestože ho pravděpodobně má ve své těsné blízkosti. Je to, jakoby se někdo divil, že je v každým seriálu někdo, kdo má černé vlasy.
Ještě před rokem, bych nesnesla seriál, ve kterým by bylo více než je třeba, GAY scének. Tolerovat sem dokázala 10 minut z celé jedné série :D . Ale od The 100 (Clexa) sem si to dost oblíbila a docela to vyhledávám, při čemž jsem ráda, že je na to stanice CW náchylná. Sleduju od ní asi 6 seriálů. Kde mi to asi zatím i docela vadí je v Black Sails (tam je toho fakt moc, a je to nechutný samo o sobě) ale tak hej, seriál dobrej. Sem tam se to objeví ve Van Helsingovi, a jednou v Riverdale (Bety a Veronica…OMG kdyby nebylo Jugheada, tak je Shippuju!!). Ale zatím kromě Black Sails (kde se ta buzy scéna celkem dala) jsem v žádným seriálu moc Gay kluků neviděla a sem za to asi i ráda. Podle mě si to postupem času oblíbí i lidé, co jsou proti. Má to své „kouzlo“ a co jako, patří o k životu :'DDDDD
#7 Percival: #11 Percival: Nebuď omezený trotl.
Realita těchto recenzí je opravdu jinde :-D. Musím se smát přehnaným konspiracim tady, protože ve skutečnosti jsme jen čtyři mladí lidé, převážně studenti, kteří si řekli, ze pro vás teda zhodnotíme všechny ty noviny, ikdyz většina z nich stojí za pendrek. Často na to není ani čas, ale když už jsme něco začali, tak to taky dokončime. Drtivou většinu bych si sama nikdy ani nepustila. Protože podobná témata, jako například tato novinka, mě osobně rozčilují, ale rozhodla jsem se hodnotit všechno stejně, jen podle kvality zpracování, protože snižovat hodnocení jen kvůli osobnímu vkusu a zájmům se při psaní objektivních recenzi nehodí.
Pokud máte někdo potrebu řešit politiku a konspirace ohledně všech politických korektnosti, tak si o tom mužem popsat někde jinde, kde se ráda přidám, ale sem k seriálům to nepatří. Nejsme jejich tvůrci, ale obyčejní fanoušci seriálové tvorby. To platí pro seriály o LGBT i o kreslených seriálech pro děti.
Jestli není hlavní hrdinka lesbická handicapovaná britská afroameričanka (bacha, to je vtip na absurdní hyperkorektnost, jelikož se jako o afroameričanovi psalo o angličanovi Boyegovi ze Star Wars), tak to nemá cenu ani zapínat.
#11 Percival: Bych řek. Máme na to speciální programy ve speciálních výcvikových centrech. Jedno je v Oblasti 51 a druhé na odvrácené straně Měsíce. Přijď se někdy podívat, mámě Taco Tuesdays (kebab by přece byl moc průhledný, duh…). :)
#11 Percival: A máš i vlastní mozek, nebo ze sebe jen sypeš tupé repliky, které používají jiní příslušníci tvé nadřazené rasy? I když co vlastně chtít od někoho, kdo vidí i za recenzemi všech nových seriálů nějaké hrozivé spiknutí. Mozek bychom tu hledali marně.
#8 KevSpa: #9 téčko171: Dle reakcí sluníčka, dobře vás vychovali …
#12 KevSpa #13 téčko171 #16 Kafka Tamuratak toto má nějakou tu cenu jistou… ostatně je to jediný důvod proč podobné věci vznikají. Rádoby intelektuálové, přemnožení fylozofové a multikulti SJW/PC milovníci potečou blahem, vytáhnout to na metacritic do závratných výšin a normální divák to s radostí bude ignorovat… děcka na FFUK to asi budou mít za domácí úkol zkouknout, ale dobře jim tak, měli studovat něco normálního…
#7 Percival: I ty jeden kujóne, tak moc jsme se všichni snažili, až jsme zapomněli na tvůj výjimečný intelekt a tys na náš dokonale propracovaný plán nakonec přišel. Ke všemu se přiznávám, každý z nás vyfasoval modrý satelitní telefon s hvězdičkama a instrukce dostáváme přímo z Bruselu, ústředí Demokrativké strany, Akademie filmového umění a věd, Sorosových neziskovek, Vrahů z Wall Streetu, Iluminátů, Reptiliánů…you name it.
#11 Percival#7 Percival: A alobal na kebuli doufám máš.
#11 Percival#2 téčko171: My už sem diskutovat nechodíme, je nám jasné, že to máte nařízené od nového majitele. Jen otravuje, že takové články najdu na HP i když tyhle seriály nemám v telce a mám zapnutý filtr. Možná … doplnit filtr o položku „jen pro bílého heterosexuálního muže“? :)
#8 KevSpa #9 téčko171 #16 Kafka Tamuranie dakujem vyhodené prachy
někdy mám pocit že menšina jsou ti bílí .....jsem prostě z Mostu tak to mám z první ruky
#1 Jack333: Na titulkách se pomaličku pracuje, bohužel není příliš času a je to dost ukecané, takže kdyby chtěl kdokoli pomoci, ozvěte se mi do vzkazníku. :)
#2 téčko171: A já si zanadavat můžu, jakožto zástupce menšiny? Hm? Na tohle fakt zvědavý nejsem, když budu chtít silný příběh menšinově zaměřeného člověka tak vypnu serial a vrátím se zpátky do svého života. Takže tuto novinku sledovat nebudu, ostatně jako těch několik předchozích. Už by taky mohl přijít nějaký nový pecka seriál. Od O.A. jsem nic zajímavého neviděl.
Komentáře slušných bílých pracujících heterosexuálních daně poctivě platících mužů za 3…2…1…
#3 Angi #7 PercivalVypadá to zajímavě, škoda jen, že nejsou titulky :(
#4 valasek