Co si budeme povídat, Elementary vzniklo z úspěchu Sherlocka. Přinášíme článek, který oba Holmese porovnává. Komu dáváte přednost si už musíte rozhodnout sami.
Vím, že pro mnoho současných fanoušků Sherlocka je to buď láska k seriálu Sherlock a nenávist k Elementary, nebo opačně. Já k těmto ztvárněním nicméně přistupuji jako někdo, kdo ví jak analyzovat text (a kdo zná knižního Sherlocka i pozpátku) a někdo znalý herectví, kdo ví jak analyzovat výkon a ví, co přesně sledovat, když sleduji výkon. Nevybírám si žádnou stranu, pouze předkládám svůj objektivní názor na tato dvě ztvárnění. Tak tedy, jdeme na to:
Za časů dvorních šašků, byly dva druhy „hlupáků“: takoví, kteří byli známí jako „rozený“ a ti, kteří byli „umělí“. Těm, kterým se říkali „hlupáci od narození“, byli ti, kteři měli nějaký genetický defekt: nanismus, vývojová vada nebo mentální nemoc. Ti, kteří se dostali do profese, coby „umělí hlupáci“ byli naopak lidé, kteří byli zdraví na těle i duchu ale tuto roli si vybrali: studovali několik témat do hloubky, zdokonalovali se v žonglování, akrobacii a umění improvizace, zapamatování si rodokmenů a drbů ze společnosti, zkrátka po všech směrech ze sebe snažili udělat šašky.
Ačkoliv Cumberbatchův Sherlock říká Watsonovi v Přízračné nevěstě: Nikdo mě nevytvořil, já se vytvořil sám,“ jeho ztvárnění je i tak více „rozený“ Sherlock než většina současných ztvárnění Holmese. Je hrubý na lidi kolem něj kvůli autismu (pouze se učí způsobům v průběhu epizod). Dostává se do stavu, kdy jeho myšlenkové pochody hraničí až s transem. Jak jsme měli možnost vidět, jeho „bojové schopnosti“ jsou rovněž slušné ale je to právě jeho mozek (a jeho vztah s na akci závislým Watsonem), který je středobodem Cumberbatchova ztvárnění postavy. I v knižní předloze je Holmes hrubý ke svým klientům nebo lidem od Scotland Yardu jen vzácně: byť může letmo vyjadřovat netrpělivost nebo se nenápadně „naveze“ do Lestrada, kterého dobře zná. Krom toho v ústraní s Watsonem prohodí, že inspektor ten-a-ten je sice imbecil, ale houževnatý jako rak, ale oproti vzezření inspektora toho-a-toho je zdvořilý a profesionální.
To ovšem pro Cumberbatchova Sherlocka neplatí. Klidně řekne Andersonovi, že dělá úžasný dojem idiota a práskne mu dveřmi před nosem. Štěká na klienty, kteří ho nudí a posmívá se Lestradovi, že naprosto „zazdil“ všechno důležité. Toto zdá se skvěle funguje v prostředí současného Londýna a Freemanův neobyčejně poctivý Watson tomu napomáhá. Cumberbatch je neuvěřitelně dobře stavěný mladý muž stejně jako jeho styl sex-symbolu je dobře sladěný s jeho ostrou lhostejností. To, že Cumberbatch má standardní vzdělání a také zkušenosti na jevišti, je zřejmé, stejně jako to, že je schopný se vypořádat i s masivními monology se sebejistotou a žádné množství náročnějšího textu pro něj není příliš. Také jeho způsoby ovládání hlasu a těla jsou vyladěné a skvěle vzájemně synchronizované, jako to herci z divadla mají.
Sherlock z Elementary, Miller, je spíše „umělý hlupák“ než „rozený“. Ačkoliv jsou zde i momenty nervózně výstředního držení těla a změn intonace hlasu. Tento Sherlock není ani zdaleka tak sociálně neohrabaný jako Cumberbatchův, i když sdílí stejné časové období (ale jiná města: New York namísto Londýna). Má sex se ženami, mluví s Watsonovou o jejích vztazích a jejich přátelství, ukazuje hloubku postavy prostřednictvím toho, jak se vypořádává se svou závislostí a také přáteli, které si vytvořil od svého příchodu do New Yorku. Millerův Sherlock úzce spolupracuje s NYPD jako konzultant: detektiv Bell a kapitán Gregson zůstávají v pozadí, když je Sherlock „na stopě“ ale vždy s nimi zachází s respektem, nechává je dělat jejich práci (většinou) a stejně jako Doylův Holmes, často přihodí hromady důkazů do rukou policie a nechá je postarat se o to hlavní.
Co odlišuje Millerova Sherlocka, zvláště od Cumberbatchova, je jeho zranitelnost, jeho lidskost. Nejen, že jsme měli možnost poznat jeho bratra Mycrofta, ale také jeho otce Morlanda. To vede ke spoustě odboček v příběhu a polidštění toho, koho Doylův Watson nazývá „lidskou kalkulačkou“. Jeho vztah s Adlerovou/Moriartyovou a zvláště pak Watsonovou poslal tuto postavu na jeho emoční cestu, která pokračuje už čtvrtou řadu. Dále pak tím, že si prošel od závislosti k abstinenci, prošel si léčebnou pro drogově závislé, což mu dodalo zranitelnost, která skvěle funguje s jeho super schopností logické dedukce. Stejně jako Doylův Holmes, vysvětluje Watsonové při každé příležitosti jednotlivé logické kroky, proč si vypěstoval zvláštní návyky atd. Watsonová Lucy Liu stejně jako Freemanův Watson je poctivá až na kost, což je možná až moc. Začínala jako Sherlockova pomocnice ve střízlivosti a tak tu máme Watsonovou, která je tou osobou, na niž se může Sherlock nejvíce spolehnout.
I Miller má standardní vzdělání a má mnoho zkušeností z jeviště. I v jeho případě to je vidět v jeho nesmírné energičnosti a skvělé ovládání těla. Jak můžeme vidět, má řadu psychologických gest a zvyků, které jsou speciálně připravené právě pro tuto roli. Scénář pro Elementary není ani zdaleka tak komplexní jako ten pro Sherlocka, hlavně kvůli tomu, že Sherlock je britský seriál s třemi 90 minutovými „díly“ (čti filmy), zatímco Elementary je americká policejní kriminálka s minimálně 20 epizodami na řadu. Nezbytně tedy musí být postavy jiné už jen kvůli tomu, jak je vše psané. Ale i tak nabývám dojmu, že jsou velmi povedené.
Oba Sherlockové si také zahráli vedle sebe, a to v divadelní hře Frankenstein, kde se střídali v roli doktora Frankensteina a jeho monstra. Kéž by to tak udělali i se svými Sherlocky…
Tady si můžete přečíst původní článek.
Kterého Sherlocka máte radši? A proč? Viděli jste obě verze? Podělte se s námi v komentářích.
#9 markhatts: Já s tebou souhlasím a cítím to stejně. I když toho nemám ani zdaleko tolik načteného atd. Proto se i kolikrát divím, kolik fanoučků má BBC verzi skoro jako modlu. Oba seriály sleduju a sem za ně rád. I když mám radši Elementary.
Viděl jsem obě verze.A mohu o sobě říci že o Sherlocku Holmsovi vím první poslední.Přečetl jsem všechny Doylovy romány a povidkové knihy .Ačkoliv je BBC Sherlock velmi populárni mně se tolik nezamlouvá.Udělali z něj arogantního tupce bez jakýchkoli gentlemanských zásad který vypadá že má psychický problem.Ovšem role Watsona v podání Martina Freemana je brilantní.Opravdu mu sedla . Sherlock z Elementary je pojat trochu netradičně zato v něm spatřuji více z Doylova Holmse než u BBC.Z Watsona sice udělali ženu což mi nevadi.Jejich Holmes si zanechava ke všemu jistou profesionalitu počínaje vykánim s Watsonovou .Ke klientům se chová slušně ,nepoužíva tolik vulgarismu ,působí jako chladný logik,z nikoho se neposmiva jako to má ve zvyku Holmes z BBC a když má případ je skutečně na stopě jako lovecký pes a neustane dokud nepředá zločince spravedlnosti.Byl sice na drogach,ale to Doylův Holmes taky jak je psáno v Podpisu čtyř.Skoncoval s tím až po svém zmyrtvýchvstání kdy mu toulky Tibetem otevřely oči ale,zpět k Elementary.Holmes z Elementary míva sice sex ale to dokonale obhaji již v pilotní epizodě.Myslím si že tvůrci Elementary více ctí pamatku Sira Arthura C. Doyla než Britska BBC.Tohle je ovšem jen můj názor.
#10 matrix17Sleduji oba seriály, každý má něco do sebe, ale hlavně oba jsou skvělý!
Oba jsou mými prioritami a myslím ,že bych popsal rozdíly podobně,i když jinými termíny/profese/.Rozdíly jsou v několika rovinách,a je to pro mne přitažlivé,těším se na pokračování.
Když jsem se dozvěděl, že se točí seriál se Sherlockem v naší době, tak jsem si myslel, že to nebude fungovat. jako první jsem viděl Elementary a prostě vůbec mi to nesedělo, byl jsem lehce ovlivněný Downeyho Sherlockem a navíc, Lucy je moje oblíbená herečka, ale prostě ženská jako nejlepší přítel k Sherlockovi mi prostě nesedí vůbec. Pak jsem se dozvěděl o britském Sherlockovi, tak jsem se koukl na první epizodu, moc jsem od toho neočekával, ale když jsem to dokoukal, tak jsem nemohl uvěřit svým očím. Jak jsem říkal, nevěřil jsem Sherlockovi v dnešní době, ale Cumberbatch mi dal přesně to co jsem očekával. Navíc je mi mnohem milejší 1 díl délky filmu, než spousta dílů po 20 minutách, je to nuda a nejde tam vystihnout vše do podrobna což Cumberbatchův Sherlock může. Seriál byl tak skvělý, že jsem za den shlédl 2 série a musel jsem skončit, jen kvůli tomu, že jsem musel jít spát :D Možná že se to Elementary polepšilo, ale bohužel u seriálů hraje prim jedná věc a to první dojem a Cumberbatch na mě udělal takový dojem, že jsem na Elementary zapomněl :D
Ani autor článku se k žádnému nepřiklonil, což bylo napsáno už v úvodu a já to taky nedokážu.. Sice Elementary stále nemám dokoukané dokonce, prostě na to není čas. Tak má na každém z Sherlocků ráda něco jiného a klidně si pustím ráda oba, i když ten britský mi přijde na koukání náročnější. Přeci jen ta rychlost myšlenek je někdy až šílená :-D
Mě teda Elementary moc nenadchlo, zatímco Sherlock mě úplně pohltil
Elementary je fajn. Zato Sherlock je pre mňa strááááááášne nudný. Horko-ťažko som dokázal dopozerať jednu časť do konca. Ale to je väčšina britských seriálov.
Pozerávam oba seriály a oba sú skvelé!
Ja osobne som zatiaľ videla len Elementary, čo je podľa mňa skvelý seriál a budem ho pozerať až do jeho konca, ale chystám sa pozrieť si aj britského Sherlocka, u ktorého je podľa mňa veľká škoda, že vychádza len veľmi málo častí a aj to nie každý rok… :/