Po dlouhé době jsme se vrátili k rubrice ohlédnutí a přinášíme vám ohlédnutí na díl The Cost of Doing Business. Dočkali jsme se masové vraždy a jejího vyšetřování. Přijměte tedy naše pozvání a ohlédněme se společně za šestou epizodu čtvrté série.
Jednoho obyčejného dne…
V New Yorku se odehraje nečekaná masová vražda, která otřese celým městem. Šílený střelec po sobě zanechá čtyři mrtvé a pět zraněných. Vypadá to ale, že ve vrahově střelbě je určitý vzorec. Znamená to, že nestřílel jen tak, ale šel si za určitým cílem? Za Sherlockem přichází jeho otec s tím, že ví, kdo je za newyorský masakr zodpovědný. Je to Pierre Gagnier, bývalý člen francouzské Speciální jednotky. Morland se s ním už před dvěma lety setkal v Bombaji, kde stejným způsobem zaútočil proto, aby zamaskoval vraždu jednoho byrokrata. Je pravděpodobné, že stejně jako v Indii se pokusí opustit zemi do šesti hodin po útoku. Sherlock má proto velmi omezené množství času na vyřešení případu.
Ach, ta moderní technika…
Sherlock s Morlandem se spolu vypraví do firmy, kde jedna z obětí, o které si myslí, že byla hlavním cílem, pracovala. Po rozhovoru s nimi si Sherlock myslí, že Ethana Parrise zabila konkureční firma, s kterou vyjednával dohodu o přehradě v Peru. Ukázalo se, že ale Ethan Parris nebyl cíl. Že jím byl Frank Bova, instalatér. Ten měl v mobilu skryté sledovací zařížení, podle kterého jeho vrah vytipoval nejvhodnější místo k útoku. Díky záznamům z kreditky Sherlock objeví hotel, ve kterém se vrah skrývá.
Švýcarská banka svoje klienty neudává… nebo ano?
V hotelu skutečně Pierra najdou a dojde na přestřelku. Na konci leží Pierre na chodníku mrtvý. Ale nebyl zastřelen. Vypadl z okna, jak se snažil utéct před policií. Díky Pierrově chybě objeví Joan číslo účtu, kam mu přes švýcarskou banku přišla odměna za jeho sniperský útok. Peníze ale poslala dceřinná společnost, která spadá pod firmu, která zaměstnávala Ethana Parrise.
Zahrajeme si golf?
Při prohledávání věcí mrtvého snipera Sherlock přizná, že ví, že to byl jeho otec, kdo ho vykoupil z vyhlídky na vězení. Také přizná, že se s tou myšlenkou smířil. Sherlock si také všimnul, jak neobvykle se Morland snaží pomáhat a být k ruce svému synovi. Vždyť nám ho čtyři roky vykresloval jako odpornou stvůru. Sherlock se tedy rozhodne, že zváží svůj vztah k otci. V poslední scéně se potom dočkáme zaměstnance Interpolu, který pomáhal Holmesovým a Joan v tomto případě. Pošetile zkouší Morlanda vydírat. Ten to ale celé otočí a v podstatě přizná, že jeho předchůdce u Interpolu nechal zavraždit. Asi tolik k hodnému Morlandovi…
@LadyAlex Nejdřív si ujasněme termíny. Masový vrah je člověk, které zabije určitý počet lidí během jednoho útoku. Sériový vrah je takový člověk, který zabije určité minimální množství lidí za sebou, během několika na sebe nenavazujících vražd. Tudíž se všichni shodneme, že v tomto díle jsme se dočkali masové vraždy. Myšlenka takového útoku uprostřed New Yorku mě v první chvíli velmi zaujala (ano, jsem naprosto zvrácená :D ). Bohužel, jak se případ vyvrbil, to už mě moc nebavilo. Každopádně byla velmi příjemná změna od „vraždy mnohých“ k vraždě „jeden na jednoho“. Kdyby skončili u toho, že sniper byl šílenec a pátrali po jeho úplně náhodném střílení po lidech a pátráním po jeho úmyslech a jeho životní historii, to by se mi líbilo opravdu moc. Protože co si budeme povídat, masové vraždy se v kriminálkách vyskytuje velmi vzácně.
@hermionablack Tento díl mě navzdory „masovosti“ řešeného případu moc nebavil. Skákali jsme z místa na místo a z podezřelého na dalšího a zase se vraceli… O to víc jsem ocenila spolupráci Sherlocka s Morlandem, společně tvoří velmi nebezpečné a sehrané duo, což je zajímavé.
#1 Liss93: Jo, mam stejnej problem :D musim u toho ten dil sledovat, abych to vubec dala dohromady :D
Dobře, že ste k postřehům vrátily, jen po takové době si ty díly asi už moc nebudu vybavovat :D
#2 LadyAlex