Stala se vražda, kterou zaslechla policie ve vysílačce, nebo se nestala? Kdo je oběť? Kdo vrah? A kde je místo činu? To vše se stalo v sedmnáctém dílu a odpovědi na tyto otázky najdete uvnitř článku.
Postřehy z epizody
Co oči nevidí, to srdce nebolí?
Po ohlášení střelby technikem z BulletPointu (program starající se o monitoring občanů) se rozbíhá vyšetřování za účelem nalezení vraha muže, a zároveň pohřešované ženy, Frances. Z informací, které** Sherlock** získal, vydedukuje, že místo činu je nejspíš nákladní auto a obětí bude řemeslník. I díky tomu se mu podaří zúžit seznam pohřešovaných osob. Čímž** Marcusovi** usnadní pátrání po zmizelém autě a osobě. Marcusovi se opravdu podaří nalézt oběť. Je jí Darren Azoff.
Bohužel pro jeho ženu i milenku je mrtev. V domě jeho milenky se ovšem podaří najít i skrýš kradených věcí. Azzof totiž při své práci kradl vzácné předměty a prodával je. Byl si tím schopný přijít na nemalé finanční prostředky. Jedním z kradených předmětů byla lady Frances. Nejednalo se tedy o slečnu v nesnázích, jak se domnívala policie z audio nahrávky ale o velmi vzácnou kytaru, kterou Azzof ukradl jejímu předchozímu majiteli. Majitel je ovšem tak trochu tajemství. Nebyl by to ale Sherlock aby se mu nepodařilo ho vypátrat majitele, který poslal nájemného vraha, aby kytaru získal zpět.
Ačkoliv se ji nepodařilo získat zpět, vražda Azzofa je stále nevyřešena. Majitel kytary tedy předhodí policii nájemného vraha, který ji měl získat. Oním nájemným vrahem je Reese Vennek. Jelikož jsou důkazy více než jasné a může si pomoci doznáním, neváhá a prozradí vše. Tím odhalí další vraždu, kterou ovšem nemá na svědomí on, ale někdo další. Zavražděným je Cosmo Delis technik z BulletPointu, který ukradl kytaru před tím, než se Vennek dostal do Azzofovy skrýše. Cosmo totiž moc dobře věděl, jakou má kytara hodnotu, a proto se rozhodl ji získat pro sebe.
Po ohledání místa činu, bytu Cosma, zjišťujeme, že kytara je zničená a byla použita jako vražedná zbraň. Tím se vše komplikuje. Kdo a proč zabil technika BulletPointu, když to nebylo kvůli kytaře, která má cenu milionů dolarů? Proto se vydají do BulletPointu aby jim oznámili, že jejich technik zfalšoval nahrávku oné střelby. Cosmo totiž nejprve vymazal adresu, kde byla lady Frances schovaná, a pak ji teprve odeslal policii.
V BulletPointu se ovšem dozví, že Cosmo falšoval nahrávky ve větší míře. Doplňoval zvuky výstřelů do nahrávek a tím způsoboval falešná vyšetřování, která končila neobjasněná. Tyto falešné nahrávky pomáhaly radnímu Gunzmanovi, kandidujícímu na post starosty. Gunzman totiž ve své kampani slíbil vyčistit od zločinu konkrétní okrsky. Právně v nich se najednou zvedla míra nevysvětlených výstřelů. Aby se náhodou Cosmo nedostal do rukou policie a neřekl jim o jejich tajné dohodě, musel se ho radní zbavit.
Shinwell: oběť, nebo vrah?
Sherlock a Shinwell začínají díl tréninkem určeným pro zlepšení Shinwellových dovedností na poli dvojího agenta. Shinwell se ovšem dostane do „problémů“. Někdo na něj vystřelí z auta a zmizí. Shinwell řekne našim detektivům, aby to nechali být. Dokonce i jeho kontakt z řad policie si myslí to samé. Joan si ovšem trvá na svém, a Sherlock stojí za ní a proto se rozhodnou najít osobu, která za střelbou stojí. Z balistických testů vyplyne, že se střílelo ze stejné zbraně, kterou byl zabit Shinwellův kamarád z doby, než se dostal do vězení. Sherlock tedy navštíví bratra Shinwellova kamaráda, Jameela, a konfrontuje ho se zjištěním. Sherlockova snaha dozvědět se další informace ale nikam nevede. Shinwell stejně jako bratr jeho kamaráda zdá se něco tají. Sherlock si spojí souvislosti a tím zjistí, že je to právě Jameel, který na Shinwella střílel, jelikož je Shinwell tím, kdo zabil Jameeova bratra.
Názory na epizodu
Sherlockoyi výcvikové metody by podle mě měly být ukazovány častěji. Vždycky je to skvělé zpestření. Technik z BulletPointu mi přišel taky odněkud povědomý. Nevím, kde jsem ho viděl, ale buď film nebo seriál. Takže bylo i prima vidět nové „známé“ tváře. Děj jako takový mě až tak nezaujal. Naopak zápletka se Shinwellem byla zajímavá a jsem zvědavý, kam se vyvine dál.
To mě Shinwellova záletka vůbec neoslovila. řípad se mi líbil, hudební svět miluju. O to víc mě odrovnalo, když jsem viděla v tomhle díle Meat Loafa! Hudební legenda! Celé to zjištění toho případu se mi líbilo, bylo to hezky netradiční. Tenhle případ se mi líbil, takže palec nahoru.
Jak se vám líbil hon za starožitnou kytarou? A myslíte, že je Shniwell opravdu vrah? Podělte se s námi o vaše názory v komntářích.