S01E03: Books from Beyond

S01E03: Books from Beyond

CZ 14.11.2015 383 000 28 minut


Tajemná žena najde zkázu na farmě rodičů Kelly. Mezitím Ash, Pablo a Kelly s Necronomiconem hledají knihkupectví Knihy ze záhrobí a agentka Fisher se ocitne v další děsivé situaci.

Obsah epizody

Záhadná žena přijíždí k domu rodičů Kelly, kde objeví dva čerstvě vykopané hroby. Z jednoho hrobu ji napadne démonem posedlý otec Kelly, žena se mu však lehce ubrání a snaží se od něj zjistit, zda se střetl s Ashem a zda měl u sebe Knihu mrtvých. Když poté smrťák odmítá spolupracovat, žena odhalí kandarskou dýku, se kterou jej začne mučit.

Ash, Kelly a Pablo přijíždějí ke Knihám ze záhrobí, knihkupectví, jehož majitel Lionel Hawkins údajně dokáže přeložit Necronomicon. Lionel je Ashovou Knihou mrtvých naprosto fascinován, oba jsou však zaskočeni ozbrojenou Amandou Fisher, která do obchodu dorazila před Ashem a nyní ho hodlá zatknout. V tom jí však zabrání Pablo, který ji omámí úderem do hlavy.

Zatímco Kelly hlídá spoutanou Amandu, Ash, Pablo a Lionel se v Necronomiconu snaží najít způsob, jak vrátit Zlo zpátky tam, odkud přišlo. Lionel vysvětluje, že Necronomicon vznikl jako brána do pekla ovládaná záhadnými Temnými, kteří s pomocí této knihy manipulovali se světem živých. Během samotného překládání však Lionel objeví jen to, že klíč k zastavení Zla by mohl ležet v samotném Ashovi. Jemu ale něco tak obecného nestačí a napadne ho proto vyvolat démona, kterého by se mohli zeptat na radu. Pablo proti tomuto návrhu silně protestuje, Ash ale nechce ustoupit a sám Lionel na možnost použít Knihu mrtvých čekal celý život.

Lionel začne vyvolávat Eliga: podle všeho pouze slabého démona, který se živí citovou a duševní energií živých bytostí. Když je Eligos vyvolán, je sice vidět, že k neškodnému démonovi má poměrně daleko, jelikož je ale uvězněn v ochranném kruhu, Ash se ho i tak rozhodne vyzpovídat. Eligos však nespolupracuje a Lionel se ho tak chystá vrátit zpět do pekla. Objeví se však Amanda, která přesvědčila Kelly, aby jí odemkla pouta. Během konfrontace s Amandou pak Ash omylem poruší ochranný kruh, který Eliga osvobodí. Démon zabije Lionela, který se ho pokoušel vrátit zpět do pekla, a začne vysávat duševní energii z Ashe a Pabla.

Zastaví ho nakonec až Kelly, které se v podstatě jen náhodou podaří Eliga vrátit zpátky do knihy. Ash se potom snaží celou situaci vysvětlit Amandě, ta se ho ale opět pokouší zatknout. Ash ji tak nechá spoutanou v obchodě a s Pablem a Kelly odchází. Jelikož se nyní všichni tři zasekli ve slepé uličce, Pablo navrhne, aby jeli za jeho strýcem, honduraským šamanem brujem, který by jim mohl pomoct. Amanda mezitím zůstává spoutaná v obchodě, brzy však začne mít ještě větší problémy, když se Lionel vrátí ze záhrobí jako smrťák.

Základní informace

Režie: Michael J. Bassett
Scénář: Sean Clements
Hudba: Joseph LoDuca
Hrají: Bruce Campbell (Ash Williams), Ray Santiago (Pablo Bolivar), Dana DeLorenzo (Kelly Maxwell), Jill Marie Jones (Amanda Fisher), Lucy Lawless (Ruby), Phil Peleton (posedlý otec Kelly), Kelson Henderson (Lionel Hawkins), Ben Fransham (Eligos), Jared Turner (hlas Eliga)
Speciál: klip, ze zákulisí, hudba, rozhovor s vedoucím výroby praktických efektů
Naše hodnocení: 80 % 

FOTO: Starz


Thumbnail Play icon


 • KevSpa
  KevSpa 25.1.2016 | 16:54:29

  Tak tohle už byl naprostý luxus.

 • Tatko-Šmolko
  Tatko-Šmolko 25.11.2015 | 14:39:40

  Zas som sa nasmail (hlavne na „efektoch“) :D

 • Marek Vojtěch
  Marek Vojtěch 24.11.2015 | 15:26:05

  Eligose bych opravdu potkat nikde nechtěl :-D SUPER!!!!

 • Gabriella91
  Gabriella91 15.11.2015 | 20:57:05

  jako vzdy bozi

 • Big_Boss
  Big_Boss 15.11.2015 | 3:39:30

  Za nápad s démonem jasné plus. Hodně mi to připomnělo komiks Hellblazer: Syn člověka, kde byla jak stejná pointa, tak i vizuál Eligose. Ashovo vtápky jsou neskutečné :D Jsem rád, že to není jen – posedlý démonem ten, ten a ten. Jen pořád nechápu, proč byl čas epizody zkrácen, hodinový by tomu prospěl víc. Takhle mi přijde všechno moc uspěchané a rychlé. Rozhodně ale po minulé epizodě jasné zlepšení.

 • Lefty
  Lefty 14.11.2015 | 21:23:43

  Souhlas s Hurleym, ale na druhou stranu musím říct, že jinak vizuál Eligose byl hodně povedenej…a Lucy už to pomalu začíná rozjíždět :)

 • Hurley
  Hurley 14.11.2015 | 10:56:18

  Trochu slabší než předchozí dva. Hlavně by fakt měli ubrat na digitálních efektech.


Ash vs Evil Dead

Seriálové pokračování kultovní komediálně-hororové trilogie Evil Dead, ve kterém se Bruce Campbell vrací jako stárnoucí Ash Williams, démonobijec, tlučhuba a packal připravený to natřít všem démonům a jiným příšerám, co se mu postaví do cesty. Za seriálem stojí režisér původní trilogie Sam Raimi.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Starz | 30 minut
žánr
Fantasy, Hororový, Komedie
hrají
Lucy Lawless (Ruby Knowby), Bruce Campbell (Ashley J. Williams), Ray Santiago (Pablo Simon Bolivar), Michelle Hurd (Linda B. Emery), Becca Tobin (Baal)