Nebeský hrdina a Freddy Krueger ve finále první řady

Nebeský hrdina a Freddy Krueger ve finále první řady

10.1.2016 21:00


Jakožto třetí díl ode­hrávající v původní lesní chatě a zároveň i finále celé první řady seriálu Ash vs Evil Dead nám epizoda The Dark One nabídla nejen opět spoustu odkazů na původní filmy, ale navíc i hned několik otevřených vrátek k tomu, co bychom také mohli čekat od série následující.


Epizoda The Dark One je nejen finálním dílem první řady seriálu Ash vs Evil Dead, ale zároveň i jakýmsi uzavřením pomyslné trilogie epizod, ve kterých jsme se vrátili do původní filmové lesní chaty. A zatímco předchozí epizody této trojice s názvy Ashes to Ashes a Bound in Flesh blíže prozkoumávaly interiér chaty a její okolí, v The Dark One se vracíme do jejího ikonického a právem obávaného sklepení.

Smrt pod podlahou

Tento sklep je pak v podstatě i místem, kde celý příběh Evil Dead začal. V prvním Smrtelném zlu zde Ash a jeho přátelé totiž naleznou Necronomicon a magnetofon profesora Knowbyho uchovávající zaklínadla, která v lesích probudí zlé síly. Když je poté Zlem posednutá Ashova sestra Sheryl, ostatní ji uvězní právě v tomto sklepení, ostatně podobně jako i v remaku z roku 2013, kdy je ve sklepě uvězněna Zlem posedlá Mia.


(co dělat, když vaši sestru posednou démonické síly? zavřete ji do sklepa…
FOTO: Renaissance Pictures, New Line Cinema, TriStar Pictures, Starz)

Když pak ve Smrtelném zlu 2 do chaty dorazí skupina vedená Annie Knowby (sestrou Ruby), ve zpustošeném lesním stavení najdou jenom Ashe, kterého následně (v domnění, že to právě on zabil rodiče Annie) uvězní ve sklepě, což sám Ash ostatně zmiňuje i v poslední epizodě. Až právě po uvěznění do tohoto sklepa ale Ash zjistí, že profesor Knowby v něm pohřbil svou Zlem posedlou manželku Henriettu, která na Ashe vzápětí zaútočí.

Když se poté Ash v novém seriálu do sklepa vrací, aby zastavil Ruby, dočkáváme se ještě dalších dvou konkrétních odkazů na původní filmy. První odkaz je naprosto zjevný, neboť je umocněn konkrétním záběrem z původního Smrtelného zla 2: Ash ve sklepení najde mrtvé tělo Jakea, který ve filmu dělal průvodce Annie a jejímu příteli, avšak během událostí v chatě byl Henriettou vtažen do sklepa a zabit. Jeho kostru jsme pak mohli vidět nejen v epizodě The Dark One, ale už přímo i v původním filmu, když Ash prochází sklepem, aby našel chybějící stránky Necronomiconu.

Jedna, dvě, Freddy jde

Druhý odkaz ve sklepení chaty je pak podstatně méně patrný: Když totiž Ash sklepem prochází, můžeme zde vidět ikonickou rukavici Freddyho Kruegera, hlavního protagonisty filmové hororové série Noční můra z Elm Street režiséra Wese Cravena. Tento odkaz přitom sahá až do osmdesátých let, kdy si Craven a Sam Raimi, režisér původní filmové trilogie Evil Dead, vzájemně odkazovali na své filmy.

(plakát na Hory mají oči v prvním Smrtelném zlu a televizní záznam Smrtelného zla v první Noční můře z Elm Street; FOTO: Renaissance Pictures, New Line Cinema, Media Home Entertainment)

(Freddyho ikonická rukavice ve Smrtelném zlu 2 a epizodě The Dark One
FOTO: Renaissance Pictures, Rosebud Releasing, Starz)

Všechno začalo v Cravenově kultovním hororu Hory mají oči z roku 1977, v jehož jedné scéně se jakoby náhodou objevuje plakát Čelistí režiséra Stephena Spielberga. Sam Raimi si tento odkaz tehdy vyložil jako Cravenovo stanovisko, že „Hory mají oči jsou ještě děsivější než Čelisti“ (které byly tehdy teprve dva roky staré), a rozhodl se v této Cravenově hypotetické hře sám pokračovat. Ve svém prvním Smrtelném zlu z roku 1981 tak Raimi odhalil plakát na Hory mají oči, opět naznačující, že jeho film je ještě děsivější. Craven na tento odkaz pak o několik let později kupodivu skutečně zareagoval, když ve své Noční můře z Elm Street z roku 1984 nechal svou hlavní postavu Nancy v televizi sledovat první Raimiho Smrtelné zlo.

Poslední tah v této „hororové hře“ byl pak opět na Raimim, který do sklepení pod chatou ve Smrtelném zlu 2 vložil ikonickou Freddyho rukavici, právě kterou jsme mohli vidět i v epizodě The Dark One. Věříme, že režisér Wes Craven by tento malý odkaz na jejich přes třicet let starou tradici jistě ocenil, tato legenda hororového žánru nás ale bohužel opustila v srpnu loňského roku, kdy tento šestasedmdesátiletý režisér zemřel na rakovinu.

Zatloukat, zatloukat

Když se pak na chvíli odkloníme od Raimiho kultovní trilogie, epizoda The Dark One obsahovala i několik odkazů na již zmíněný remake z roku 2013. Například scéna, kdy chata útočí na Heather a zabodává do ní hřebíky, je zjevným odkazem na jednu z ženských postav Lesního ducha, která se poté, co ji ovládne Zlo, ujme nastřelovací pistole, kterou si ze všeho nejdřív ozkouší sama na sebe.

(Zlem posedlá Natalie ve filmovém Lesním duchovi versus Zlem sužovaná Heather
v poslední epizodě seriálu Ash vs Evil Dead; FOTO: TriStar Pictures, Starz)

Podobný odkaz pak můžeme vidět i ve finálním zapálení chaty. Stejně jako se totiž tento démonický příbytek rozhodli podpálit přeživší postavy filmového remaku, pokouší se o to i seriálová Kelly (přičemž si fanoušci filmové hudby mohou dokonce všimnout i krátkého hudebního odkazu Josepha LoDucy na ústřední melodii z Lesního ducha od Roque Baña). K tomu pak určitě nesmíme opomenout i pro celý fenomén Evil Dead opět ikonickou děsivou básničku „Přijdeme si pro tebe“, která zazněla jak v původním filmu a jeho remaku, tak i poslední epizodě.

Hrdina, který spadl z nebes

Poslední velký odkaz na původní filmy nám pak představila samotná „Temná Ruby“, když odhalila stránku z Necronomiconu o „hrdinovi z nebes“, kterou dobře známe ze Smrtelného zla 2. Právě představení této stránky totiž v tomto filmu sloužilo jako předzvěst Ashovy cesty do středověku, kde se utká s temnými silami (o čemž pojednává filmová Armáda temnot).

Jak už to tak ale u Evil Dead často bývá, tento odkaz se neobešel bez jistých nesrovnalostí s původní kontinuitou. Ve Smrtelném zlu 2 není stránka o hrdinovi z nebes součástí Necronomiconu, ale je jednou z dodatečných stránek, které byly objeveny samostatně a které Annie přináší do chaty. Navíc vzhledem k tomu, že v původním filmu tato stránka na rozdíl od zbytku knihy není psaná lidskou krví, lze spekulovat, že ji ve skutečnosti napsal anglický mudrc ze 14. století poté, co Ash přicestoval do jeho doby a bojoval s armádou temnot.

(dvě verze vyobrazení legendárního středověkého hrdiny s na tu dobu poměrně nevšední
výzbrojí i slovní zásobou; FOTO: Renaissance Pictures, Rosebud Releasing, Starz)

Oproti tomu v epizodě The Dark One je tato stránka skutečně součástí původní knihy a stejně jako zbytek jejího obsahu je i ona psaná krví. Tato změna oproti filmům ale ve výsledku nakonec je celkem pochopitelná. Pokud se má totiž seriál vyvarovat odkazů na Armádu temnot (na kterou nemá práva), dává smysl, že z Ashe udělá součást původní knihy a místo aby tak stránka o hrdinovi z nebes byla něčím, co do Necronomiconu bylo dopsáno až po Ashově cestě do středověku, jedná se spíše o jakousi obecnou předpověď o mýtickém hrdinovi, který se Zlu jednoho dne postaví, čímž status „hrdiny z nebes“ v podstatě splývá se seriálem toliko prosazovaným spirituálním titulem El Jefe.

Ash vs Peklo na zemi

Druhé řady seriálu Ash vs Evil Dead se nejspíše dočkáme opět během podzimní sezóny, pročež je poměrně těžké spekulovat, co všechno nás v ní asi čeká. První řada po sobě ale i tak nechala několik nevysvětlených otázek, od kterých by se druhá řada mohla odpíchnout. Stále například pořádně nevíme, kdo je Ruby Knowby. Skutečně tato postava někdy existovala a byla poté posednuta Temným, nebo se jedná o čistě smyšlený konstrukt, za který se Temný v našem světě maskoval? A proč byl Pablův přívěšek, který mu věnoval brujo, tolik přitahován k Necronomiconu? Lehla původní lesní chata skutečně popelem, anebo je možné se do ní ještě někdy v budoucnu vrátit? A jak se asi promění postoj Kelly a Pabla k Ashovi poté, co na svět přivedl apokalypsu?

A právě tato apokalypsa před nás staví otázku zdaleka největší, a sice jak bude svět seriálu Ash vs Evil Dead ve druhé řadě vypadat? Z finále poslední epizody víme jen to, že se po okolí Michiganu začaly otevírat podivné propasti. Jako první by nás proto mohlo napadnout, že se jedná o začátek plného obsazení našeho světa temnými silami, vzhledem k omezené produkci seriálu si ale zároveň musíme položit otázku, zda vážně můžeme očekávat pekelnou apokalypsu až v takto plném rozsahu.

Pravděpodobnější by totiž možná bylo, že otevření těchto propastí je pouze jakýmsi předvojem, který ke zničení světa teprve spěje (a který tedy Ash, Kelly a Pablo stále mají šanci zastavit). Hlavní překážkou pro naše Hubitele duchů bude nejspíš stále Ruby a její „démonické děti“, plus i nejrůznější další příšery, co by mohly vylézt z jednotlivých pekelných propastí. Otázkou však zůstává, jak velkou změnou si projde samotný svět, ve kterém se seriál odehrává. Stane se Ashův Michigan skutečně stoprocentním (a produkčně tím pádem o dost náročnějším) peklem na Zemi, anebo zůstane stejný, jen o trochu bohatší na nejrůznější démonické bestie? Právě na tuhle odpověď si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat.

FOTO: Starz


Jít na Ash vs Evil Dead | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!