Recenze epizody Ashes to Ashes

Recenze epizody Ashes to Ashes

22.12.2015 21:00


Seriál Ash vs Evil Dead si ke své filmové předloze zatím ozkoušel hned několik přístupů, od skvělého navození jejich klasické atmosféry až po její modernizaci novými nápady. Největší zkouška tento seriál však čekal až nyní, kdy se jeho příběh stočil zpátky do z filmů tolik ikonické lesní chaty.


Existuje spousta způsobů, jak pokazit něco tak ikonického a pro celý fenomén Evil Dead klíčového, jako je návrat do oné původní lesní chaty, kde děsivá cesta Ashleyho Williamese před více než třiceti lety vůbec začala. A obzvlášť po předchozí epizodě, která se bohužel jevila spíše jako dějová vycpávka, se kterou její tvůrci tak úplně nevěděli, co si počít, skutečně hrozilo, že návrat Ashe do lesní chaty bude těžkým fiaskem. Nakonec jsme se ale dočkali přesného opaku.

Fanoušci původní trilogie Evil Dead si jistě okamžitě všimnou, že epizoda Ashes to Ashes je plná odkazů na původní trilogii, které však zároveň zůstávají v pozadí a nijak nebrání v plynulosti příběhu, a že chata samotná, ve které se ocitáme poprvé po třiadvaceti letech, je pak skutečně věrnou kopií originálu a mistrovským dílem tvůrčích týmů seriálu Ash vs Evil Dead. Když jí přitom Ash poprvé prochází a my vidíme, s kolika drobnými detaily si tu tvůrci pohráli (od nejrůznějších interiérových prvků až po přesné díry od broků ve dveřích i zdech), jediným zklamání se stává to, že se do takto věrohodné kopie původní chaty nemohl vedle Bruce Campbella vrátit i režisér Sam Raimi.


Jak ale epizoda postupuje, toto zklamání s každou minutou slábne, neboť režisér Tony Tilse odvedl úžasnou práci v navození temné atmosféry a hry se stíny, kradmými zvuky i budováním napětí. A neméně skvělou práci pak odvedl i scenárista Michael J. Bassett, což je jméno, které v rámci seriálu Ash vs Evil Dead neslyšíme poprvé, neboť se jedná o režiséra druhé a třetí epizody. Především právě už v epizodě druhé Bassett dokázal, že je skutečným fanouškem původních filmů, což ještě více potvrzuje zde, kdy dokázal fantasticky skloubit dosavadní seriálový příběh se základními prvky původních filmů, a to především v rámci představení Lindy, která si ukradla jedny z těch nejlepších scén.

Tu nejlepší věc na epizodě Ashes to Ashes jsem přitom ale ještě stále nezmínil. Je jí totiž samotný Bruce Campbell, který v tomto dílu podává zatím nejlepší herecký výkon z celého seriálu a pravděpodobně i jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Zlý Ash, hlavní antagonista nejen této epizody, ale i původních filmů, zde klidně mohl být představen jako namaskovaný smrťák (čehož se v budoucnu ostatně možná ještě dočkáme), avšak díky tomu, že tvůrci nechali Bruce tuto postavu skutečně hrát, jsme se dočkali mnohem autentičtějšího, uvěřitelnějšího a především i děsivějšího hereckého výkonu, který skutečně dokazuje, jak Bruce Campbell od dob původní trilogie herecky vyspěl.

Vyzdvižení Brucova herectví na úkor čistě vizuální hrůzy pak lze konec konců aplikovat i na celou epizodu. Ashes to Ashes klidně mohlo mít bandu příšer i potoky krve a vnitřností, na které jsme zvyklí z minulých dílů, naprosto fantasticky funguje ale i bez nich a tím dokazuje, že seriál Ash vs Evil Dead skutečně může mít i vážnou stránku a dokáže navodit temnou a děsivou atmosféru bez krvavé akce a přemrštěného humoru. Přitom ale nejde o to, že by jeden z těchto přístupů byl lepší než ten druhý, ale pouze že oba dokáží koexistovat a rozšířit tak žánrovou paletu seriálu Ash vs Evil Dead do ještě širších rovin.

Lze tak epizodě Ashes to Ashes vlastně něco vytknout? Osud Amandy Fisher byl sice možná předvídatelný, to je ale spíše zásluha mizerné práce s jejím charakterem v dílu předchozím a její finální scéna v epizodě Ashes to Ashes naopak patří k těm nejlepším, není-li tou vůbec nejlepší. Scény s Pablem a Kelly se pak sice mohou zdát vycpávkové a motivace nových tří vedlejších postav možná opravdu tkví jen v představení nových smrťáků pro další díly a odhalení, že Kelly k Pablovi skutečně něco cítí, tyto scény jsou ale přitom pořád decentní, dobře zvládnuté a nijak nenarušující hlavní děj.

Jinými slovy ne, téhle epizodě není v podstatě co vytknout a alspoň dle mého názoru se tak jedná o zatím nejlepší epizodou celého seriálu. A teď už se obávám jedině toho, jestli ji v budoucnu vůbec dokáže něco trumfnout. Protože pokud ano, pak nás v rámci tohoto seriálu čeká něco opravdu, opravdu výjimečného.

Naše hodnocení: 100 %

FOTO: Starz


Jít na Ash vs Evil Dead | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!