Smrtelné zlo 2

Smrtelné zlo 2

1987


Šest let poté, co jejich Smrtelné zlo otřáslo světem filmového hororu, se Sam Raimi, Rob Tapert a Bruce Campbell vrátili se Smrtelným zlem 2. Snímkem, který si dodnes drží status neméně kultovní jako originál, a který zároveň dokazuje, že žánry hororu a komedie skutečně mohou spolupracovat.

Základní informace

Originální název: Evil Dead II (Evil Dead 2: Dead by Dawn)
Premiéra: 13. března 1987 (USA)
Režie: Sam Raimi
Scénář: Sam Raimi, Scott Spiegel
Hudba: Joseph LoDuca
Hrají: Bruce Campbell, Sarah Berry, Dan Hicks, Kassie Wesley DePaiva, Richard Domeier, Denise Bixler, Lou Hancock, John Peakes, Josh Becker, Ted Raimi, Scott Spiegel, Sam Raimi
Stopáž: 84 minut
Naše hodnocení: 90 %

Vznik

Nápad pro Smrtelné zlo 2 měl Sam Raimi v hlavě už během natáčení prvního dílu. Když mu však úspěch tohoto filmu otevřel brány do vyšší režisérské ligy, rozhodl se prozatím věnovat projektům jiným. Prvním Raimiho filmem po Smrtelném zlu se tak stala kriminální komedie Vlna zločinu z roku 1985. Produkci tohoto filmu však bohužel provázely velké problémy čišící z neustálých Raimiho neshod s produkčním studiem (které například režisérovi zakázalo obsazení Bruce Campbella do hlavní role). Výsledkem toho se z Vlny zločinu stal propadák a Raimi se tak rozhodl uchýlit k projektu, nad kterým by mohl mít opět větší kontrolu. Tedy ke Smrtelnému zlu 2.

Přípravy filmu zpočátku trpěly (podobně jako v případě jedničky) nemalými finančními problémy. Jakmile se ale o těchto nesnázích dozvěděl spisovatel Stephen King, obrovský fanoušek prvního Smrtelného zla, osobně zařídil, aby produkci druhého filmu pod svá křídla vzal legendární italský producent Dino De Laurentiis, který v té době spravoval různé filmové adaptace několika Kingových knih.

Scénář Smrtelného zla 2 bezprostředně navazuje na události prvního dílu a sleduje další osudy Ashe Williamse (Campbell) v démony ovládané lesní chatě po smrti jeho přátel. Ash je v chatě lesními silami sužován nejdříve sám a pomalu tak přichází o rozum, záhy však do chaty dorazí nová čtyřčlenná skupina vedená Annie Knowby, dcerou profesora Raymonda Knowbyho, který v chatě původně studoval Necronomicon – Knihu mrtvých. Film dále sleduje konflikt Ashe a těchto nových postav se Zlem obklopujícím chatu a blíže prozkoumává historii samotného Necronomiconu.

Sam Raimi chtěl celý film začít rekapitulačním sestřihem prvního dílu, pod Laurentiisovou produkční záštitou se však dostal do paradoxní situace, kdy už neměl práva na použití záběrů z prvního Smrtelného zla. A jelikož by zrekonstruování některých scén z jedničky s původními herci bylo časově i finančně náročné (a navíc by to i značně zpomalilo tempo filmu), natočil Raimi nový prolog, ve kterém do chaty místo pětice vysokoškoláků přijíždí pouze Ash a jeho přítelkyně Linda (nyní v podání Denise Bixler). Tento krok dodnes mnoho diváků mate a velká část z nich proto Smrtelné zlo 2 považuje spíše za remake než za pokračování původního filmu, přestože tomu tak z hlediska autorského záměru vůbec není.

(režisér Sam Raimi instruuje namaskovaného Bruce Campbella v roli „Zlého Ashe“)

Samotné natáčení Evil Dead II bylo podstatně jednodušší než u prvního dílu, a to převážně díky profesionálnějším podmínkám, většímu rozpočtu (přes tři a půl milionu dolarů – dnes v přepočtu skoro osm milionů) a hlavně větším zkušenostem všech zúčastněných. A i když si své perné chvilky opět zažil i Bruce Campbell v titulní roli, největší zátěž tentokrát padla na Samova nejmladšího bratra Teda Raimiho, který v nemotorných a (lehce řečeno) nepohodlných kostýmech ztvárňoval nejrůznější monstra napříč celým filmem.

Smrtelné zlo 2 vstoupilo do amerických kin v březnu roku 1987 a brzy začalo sklízet pozitivní ohlasy od diváků i kritiků. Přestože svým příběhem se druhý Evil Dead silně podobá tomu prvnímu (skupina postav sužovaná zlými silami uvnitř lesní chaty), velkou změnou prošel samotný žánr. Zatímco totiž první Smrtelné zlo je zamýšleno jako čistokrevný horor (který je místy úsměvný spíše nechtěně kvůli nízkorozpočtovým efektům a amatérským hereckým výkonům), Smrtelné zlo 2 je oproti tomu hororem s nyní již záměrnými prvky humoru.

Mnoho kritiků proto u filmu oceňuje jeho balanc mezi oběma žánry a schopnost přecházet od mrazivého napětí k satiře či situačnímu humoru němých filmů, které Raimi s Campbellem stále rádi citují. Stejné chvály se pak film dočkává i z hlediska vizuálních efektů, které využívají složité masky i starší principy stop motion animace. A jestliže je pak první Smrtelné zlo dodnes oslavováno jako revoluční milník moderního hororového žánru, Smrtelné zlo 2 se samo o sobě stalo hororově-komediálním kultem a k dnešnímu dni se z celé trilogie těší slávy pravděpodobně vůbec největší.

Na to, aby se z Evil Dead opravdu stala trilogie, si ale fanoušci museli počkat ještě dalších pět let. Tehdy totiž do kin vstoupil Raimiho poslední přídavek do filmové série Evil Dead s názvem Armáda temnot.

FOTO: Renaissance Pictures, Rosebud Releasing

Trailer a galerie

Thumbnail Play icon


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře