Seznamte se s Potvorou

Seznamte se s Potvorou

5.8.2019 19:36


Britský seriál Fleabag (v českém překladu Potvora) momentálně zažívá ve světě dny své největší slávy. U nás je však trestuhodně přehlížen, a to se teď pokusíme napravit. O čem Fleabag je, kdo za ním stojí a proč je z toho taková senzace?


Seriál Fleabag byl natočen s ne příliš velkými ambicemi pro stanici BBC Three (v koprodukci s Amazonem), jež v roce 1998 vznikla primárně jako takový archiv pořadů BBC One a BBC Two. V současnosti jde stále o digitální platformu se zaměřením na vlastní tvorbu pořadů určenou převážně pro mladou generaci ve věku 16 – 34 let. Obsah je tedy hlavně komediálního charakteru se zpravodajstvím z kultury. Fleabag však není první kultovní záležitostí, jež pro BBC Three vznikla. Seriály jako Torchwood nebo Malá Velká Británie mají dnes mezi fanoušky neochvějnou pozici.

Fleabag slavil ve Velké Británii úspěch už se svou první řadou v roce 2016 a upozornil tak na mimořádný talent Phoebe Waller-Bridge, která ztvárnila hlavní postavu, ale také k němu napsala scénář. Seriál o bezejmenné, vzteklé, zmatené a sexuálně nenasytné mladé ženě žijící v Londýně je adaptací tzv. one-woman show, kterou Phoebe Waller-Bridge v roce 2013 napsala pro Edinburgh Festival Fringe. Na témže festivalu získala i hlavní cenu a všimli si jí tak producenti z BBC a Amazonu.


První inspirace pro postavu Potvory vznikla na popud přátel k vytvoření desetiminutového skeče pro večer věnovaný stand-up comedy. Ačkoliv se nabízí, že Phoebe čerpala ze svých životních zkušeností, jde skutečně pouze o fikci a výplod její bujné fantazie. A čím Fleabag všechny kolem tak pobláznila? I když se nejedná přímo o její výtvor, tak seriál v první řadě zaujme bouráním tzv. čtvrté zdi, kdy se hlavní postava svěřuje se svými myšlenkami přímo do kamery. Avšak připisovat úspěch pouze tomuto faktu by bylo hrozně nefér.

Otevřenost, se kterou Potvora sdílí své dojmy je až dojemná a navíc je i neskutečně vtipná. Díky své drzosti se dostává do spousty trapných situací, ze kterých často velmi elegantně vybruslí. Potvora je navzdory své neohrabanosti dosti inteligentní a všechny hlouposti, které dělá a říká vycházejí z potlačování negativních emocí a frustrace z tragické události, na které nese svůj podíl. Ačkoliv se seriál prezentuje jako komediální, tak i když to zní jako to největší klišé, nejsilnější je právě v těch vážných situacích, což vám dojde nejpozději u konce první série.

Její eskapády by však na samostatný seriál nestačily. Proto tu máme její pošahanou rodinu v čele s nevlastní matkou v podobě opět úžasné Olivie Colman, která mít v seriálu větší prostor, bude co do oblíbenosti Potvoře velmi z blízka dýchat na záda. Příběh krásnější, úspěšnější a ve všech ohledech dokonalejší sestry Claire je pak asi tou nejdojemnější vedlejší linkou, jež pro některé překonává i tu hlavní.

Opravdový úspěch a uznání si nicméně Fleabag získal až se druhou sérií. K tomu nejlepšímu z humoru první řady hned od začátku nastavil jasnou příběhovou linku, a ta je přímo osudová. Herecký ansámbl posílil Andrew Scott, jenž bude českému publiku znám především jako šílený Moriarty z televizního Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem. Tady však předvádí svůj obrovský herecký rejstřík a s rolí arcipadoucha si ho budete spojovat velmi těžko. Status výjimečného seriálu potvrdilo i úžasných 11 nominací na letošní ceny Emmy.

Ať už životní styl Potvory schvalujete nebo s tím máte morální problém (a v tomto případě seriál pravděpodobně ani nedokoukáte), Fleabag si vás získá a s poslední epizodou vám bude stejně úzko jako jí.

Téměř okamžitě po ukončení poslední série se všichni začali ptát, kdy bude další, momentálně to nicméně vypadá, že se nové řady spíše nedočkáme. Způsob zakončení seriálu ostatně moc prostoru na pokračování nedává. Phoebe se v současnosti věnuje psaní scénářů a pokud vás zajímá, jakým směrem se ubírá, doporučujeme seriál Killing Eve, který dokazuje její všestrannost. V roce 2020 se pak budeme moct přesvědčit, jak se jí podařilo zachránit 25. Bondovku.

Foto: BBC Three


Jít na Fleabag | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!