V následujícím článku se dozvíte, kde přesně se seriál natáčel, kdy přesně bychom měli seriál očekávat na streamovací platformě Apple TV+ nebo kolika epizod se v první řadě či v celém seriálu do budoucna dočkáme.
Velmi očekávanou séri Foundation začali natáčet v maltském filmovém studiu, kde se využívají mohutné vodní nádrže. Zároveň se natáčení odehrává také na různých dalších místech po celém ostrově, včetně pevnosti Manoel. Kromě využití jedinečných zařízení ostrova mluvil producent Michael Malone, o tom, jak bude ostrov ve světě Foundation vlastně fungovat jako vodní svět.
Malta byla vždy součástí plánu. Máme vodní planetu a Malta má velké vodní nádrže – na světě jich není mnoho. Jedna z hlavních sekvencí v seriálu má co do činění s mnoha vodními scénami a vždy jsme mysleli na Maltu jako na naši primární lokaci.
Stejně jako v případě většiny produkcí v roce 2020 museli na několik měsíců natáčení přerušit v důsledku pandemie koronaviru. Avšak bezprecedentní okolnosti znamenaly, že Malta při převzetí seriálu převzala větší roli. Scénárista a showrunner David Goyer k tomu řekl své:
Rozhodli jsme se rozšířit naše natáčení na Maltě a nyní jsou některá místa z Malty kromě vodního světa také součástí seriálu. Rozhodně si myslím, že co se týče žánru sci-fi, tak dojde k oživení. Když přijdou těžké časy, lidé hledají žánr jako formu úniku. Také můžeme vidět příchod online streamování, čímž publikum mění způsob, jakým konzumujeme příběhy. Seriál Game of Thrones je opravdu první z těchto obřích, romanistických seriálů. Nyní se seriálem Foundation můžeme příběh odvyprávět snad v průběhu osmdesáti epizod, takže tak osmdesáti hodin. Na rozdíl od pokusu zhustit to všechno do dvou nebo tří hodin u jediného filmu.
Části první série Game Of Thrones byly natočeny také na Maltě, přičemž drsnou krajinu ostrova využívaly jako pozadí pro řadu ikonických scén.
Naše zkušenosti zde na Maltě byly bezchybné. Hodnota produkce, kterou jsme získali, je výjimečná. Neměli jsme jediné zpoždění, jedině se dá mluvit o pozastavení kvůli překážkám koronaviru.
Na tiskové konferenci připsal filmový komisař pro Maltu Johann Grech úspěch seriálu Foundation Maltě, kde zvládli vše skvěle během celé pandemie.
Poprvé Apple TV+ produkuje seriál na Maltě a pro náš filmový průmysl vytvořil mnoho pracovních míst. Znovu jsme ukázali, že Malta je odolná, zejména v těchto těžkých dobách. Chceme posílit náš vztah se seriálem Foundation tak, aby zde na ostrově nenatáčeli pouze první řadu, ale hned několik.
Očekává se, že seriál vyjde na podzim roku 2021 exkluzivně pro Apple TV+, přičemž první sezóna bude obsahovat celkem deset epizod. Ambicí je, aby se Malta po dobu trvání osmdesáti epizod stala cílenou lokací pro natáčení.
Foto: Apple TV+
Těšíte se na podzim tohoto roku, až odstartuje seriál Foundation? Jste rádi, že tvůrci počítají s osmdesáti epizodami?
#11 mycroft_SK: Pamatuji si ty spory, které se kolem názvu po Sametu vedly Dle mého jeho název Nadace vzhledem k obsahu knižní předlohy rozhodně správná a výrazně logičtější varianta. V románu je to klíčová záležitost a jde primárně o instituci a ideu, nikoliv místo. Navíc název Základna tehdy kolidoval s právě překládanou Gateway což je název jiné kvalitní sci-fi záležitosti od Federika Pohla, (název nakonec zůstal v angličtině). Jinak samizdat byl naprosto skvělej – četl se daleko líp, než pozdější oficiální překlady. A zpočátku jsem si na název Nadace taky nemohl zvyknout – ale zvykl, pochopil a převrátil kabát. Takže pro mne: Nadace forever. :)
#14 Dotcom: pisal som o farbe na tejto stranke edne, nie o filme. bolo tu biele pismo, toto cierne je ovela lepsie. nemam dovod neverit Smekalovi, zeby si da tu namahu a falsoval Asimovov podpis. Ved pisem ze Nadace uz bola tak sprofanovana, že uz sa na to kazdy vykaslal. harry potter maju slovaci metlobal a cesi famfrpal, ostanme teda pri Foundation
A okrem toho česká samizdatová verzia – vyšla ako samizdat v roku 1989 – tam zrejme neboli hradené ani licenčné poplatky. O slovenskej verzii som písal – názov Základňa sa neujal. Pripomína mi to takú svatokrádež, ako keď premenovali Chewbaccuna Žvejka. A ešte k tým titulkom. Kto nekradne a diva sa na Apple TV – tam sú titulky biele na čiernom pozadí. Mimochodom 189 Kč mesačne nie je suma, ktorá človeka zabije. Je, ale fakt, že ponuka Apple Tv+ stojí za… No, dá sa kombinovať s Apple Music a Arcade + Cloud za 289 Kč a to už je slušná ponuka.
#15 mycroft_SK#11 mycroft_SK:
Netuším a neviem o tom, žeby Asimov niečo k prekladu ako Nadácia mal. Toto, čo si napísal sú iba promo slovenskej verzii, ktorá vyšla pod názvom Základňa vo vydavateľstve práca. Pokiaľ viem, tak další diel s týmto dementných názvom nevyšiel. Nakoniec aj ďalšie slobenské vydanie sa vrátilo k spravnému pojmu nadácia. #10 mycroft_SK:
#12 jakup:
#12 jakup:
Každopádně je bomba že se druhá a třetí serie budou natáčet u nás!
#13 Dotcom #13 Dotcomdik za pismenka. Anglické slovo foundation má více významů, kromě nadace může znamenat také základna. V letech 1985–1988 vznikl v samizdatu překlad úvodního dílu pod názvem Základna. Tento název překladatel Jindřich Smékal písemně konzultoval přímo s Isaacem Asimovem – v dopise poslaném 22. 2. 1988 v angličtině popsal (podle Chamber's Dictionary, Londýn 1966) český význam slov nadace a základna a autor ve své odpovědi z 15. 3. 1988 výslovně uvedl, že v českém případě dává přednost slovu Základna; fotokopie dopisu bylo vložena ve vydání na závěr překladatelova doslovu (v samizdatovom českom vydaní). Text dopisu zní: Dear Mr. Smekal, I have always thought of my FOUNDATION as „the groundwork or basis“ – – – of the Second Galactic Empire, that is. I would therefore prefer Zakladna. Isaac Asimov
#14 Dotcom #16 klokintie biele pismenka na svetlomodrom su hrozné. este k Nadacii, neviem kto robil prvy preklad, ale prvoplanovo prelozil Foundation ako Nadace. mam dom list, na ktory odpisal Asimov, kde sa ho pytali ( fan z Ceska alebo zo Slovenska, neviem meno, zabudol som) kde mu poslal co mal na mysli pod Foundation. ASimov odpisal, ze mal na mysli Základňu. kedze uz Nadace bola spofanovana, tak sa to do dnesneho dna preklada chybne ako Nadace ale je to Zakladna. takze pre mna ZÁKLADNA forever. inac prve dva diely uplne super
#13 DotcomAby som bol presný ku knihám nadácie (Nadácia, Nadácia a ríša, Druhá Nadácia, Nadácia na hraniciach, Nadácia a Zem a nakoniec napísaná Predohra k Nadácii a Zrodí sa Nadácia) patrí Robotická séria – Oceľová jaskyňa, Nahé slnko, Roboti Úsvitu a Roboti a Impérium plus poviedky z Ja Robot a neskôr v s polupraci so Silverbergom – Dvestoročný človek, ďalej sem patrí Galaktická séria – Okruhliak na oblohe, Hviezdy ako prach a Kosmické prúdy. Niekto sem radi aj Fantastickú cestu. Keď človek prečíta všetky tie knihy, dej zapadne do seba ako puzzle a je to niečo neskutočné. Už nikdy som nečítal niečo tak úchvatné. Málinko sa blíži séria Expanzia. Nakoniec jedna pikoška – autor Issac Asimov umrel na AIDS – bol jednou z prvých obetí, ktorá sa nakazila transfuziou pri operačnom zákroku. Okrem Sci Fi písal aj vynikajúce popularnovedecké články o chémii u nás bohužiaľ nevydané. Kritici mu v knihách vyčítali, že v nich nevystupujú mimozemšťania – on však vychádza z premisy, že život vznikol na Zemi a ľudia zo Zeme kolonizovali cely vesmír, preto sú všade Homo Sapiens aj keď občas prekvapí (Naked Sun)
#5 percival2: Já děkuju, že na to bylo poukázáno :)
David Goyer, ach jo…
#5 percival2: Tak tak je to asi 15 knížek a Asimov je jeden z mých nejoblíbenějších :-).
#4 Qazy: No, jde o to, že ty knížky mají i roztáhnutý děj i akční děj. U těch vědeckých popisů máme konečně možnost počítačové grafiky, jak to udělat méně nudné. No a akční scény? Přibližně na úrovni Hvězdných válek.
Těch 8 řad bude i málo, protože nadace nepřímo odkazuje (přes Daneela) na Ocelové jeskyně a některými odkazy snad i na povídky z Já robot ;-)
#2 Martrix: Mi šlo o perex, v názvu Nadaci mají. A mezitím ho opravili. Velký dík!
#6 AVE_Jirka #8 ZiraTo chtějí natočit 8 řad? To si teda fandí. Bojím se, aby to neskončilo po 2 nebo 3 řadách (nebo i po první). Jestli z toho udělají nějakou „akčňárnu“, fanoušci Nadace je roznesou na kopytech. Pokud se budou více blížit předloze, BFK (Běžný Franta Konzument) jim na to nebude koukat.
#5 percival2Po přečtení série se obávám, že celý tento projekt je poměrně těžký na zpracování.
Sci-fi, kde hraje prim politika a věda. Dobré je, že to produkuje Apple a ne třeba Syfy (to by bylo něco), díky tomu to má šanci minimálně na průměrné zpracování. Zvučné jméno se nemusí rovnat úspěchu.
Ale držím Applu palce, ať konečně přijdou s prvním hitem…
Jak píše percical2, ta kniha je u nás desítky let známá jako Nadace. Není důvod ji tady prezentovat jen v anglickém názvu.
#5 percival2Měl bych prosbu, upravte ten popis seriálu. Podle toho bych to nepoznal, i kdybych ty knížky o Nadaci napsal já. Stačí použít některé ze slov Nadace, Seldon, Psychohistorie. Třeba první odstavec v prvním článku byl super.