Ze zdánlivého výskytu duchů v jednom z brooklinských hotelů se brzy vyklube hrozba, která by mohla přinést zkázu celému našemu světu… plus ještě jednomu navíc.
Všichni se pravděpodobně shodneme na tom, že seriál Fringe je ryzí science fiction jako řemen, pročež onen „duchařský“ úvod do jeho nejnovější epizody s názvem 6B jeho scénáristům asi jen tak nějaký divák pravděpodobně nezbaštil. Při sledování této epizody jsme jistě všichni čekali, až tomuto paranormálnímu jevu Walter opět přidělí nějaké to (para)vědecké vysvětlení. Toho jsme se také včas skutečně dočkali, zároveň jsme však zdaleka nebyli s vysvětlením celé této události ještě u konce.
V pořadí již čtrnáctá epizoda třetí řady seriálu Fringe si s námi hned na několika úrovních velmi zajímavě pohrává: nejdřív nám podstrčí průhlednou duchařskou báchorku, která je vzápětí vtěsnána do pro seriál klasického kontextu kolize dvou vesmírů, aby nám však ve svém závěru odhalila, že ani tohle není její konečná odpověď. Jistě, všechny vědátorské termíny jako „slabá místa ve vesmíru“ či dimenzionální „víry“ jsou tu na svém místě, co však ani Walter nečekal je, že za tímhle vším ve skutečnosti stojí ta vůbec nejstarší a nejpoužívanější páka ve vypravování příběhů: láska dvou lidí.
Odsuneme-li tak stranou veškeré technobláboly, celou epizodu vlastně sledujeme příběh dvou zamilovaných lidí, jejichž odloučení udělá doslova díru do světa. A pokud tohle není důkaz toho, že i ve sci-fi může být originální romantická zápletka, pak už nevím.
Wibbly Wobbly, Timey Wimey
Při sledování této epizody si fanoušci britského seriálu Doctor Who jistě všimli několika spojitostí s předposlední epizodou jeho druhé série s názvem Army of Ghosts. Zde byl pravidelně otevírán jakýsi umělý transdimenzionální portál, který umožňoval lidem po celé planetě setkávat se s duchy svých zesnulých blízkých. Jak však Doktor, hlavní postava seriálu, záhy zjistí, tito „duchové“ jsou ve skutečnosti odrazy bytostí z alternativní reality (konkrétně armády zabijáckých kyborgů, ale to je teď vedlejší).V této epizodě také najdeme scénu, ve které Doktor pomocí skla (a svého sonického šroubováku) vysvětluje, že opakované propojení dvou alternativních realit vytvoří trhliny, které nakonec povedou ke zkolabování celé reality, a to velmi podobně, jako to se skleněnou tabulí vysvětloval i Walter (tato spojitost potěší o to víc, že Walterův představitel John Noble je velkým fanouškem Doctora Who a nejednou vyslovil přání v něm ztvárnit titulní roli).
(Stejný postřeh jako já učinil i jeden z uživatelů serveru YouTube.com, který obě scény propojil do jednoho videa. Bohužel však scéna z Doctora Who je v jeho provedení s italským dabingem – scénu v originálním znění ale můžete najít například zde).
Olivie či Olivie, to je oč tu běží
V několika posledních epizodách seriálu Fringe jakoby se přičítaly body každé z Olivií podle toho, jakou šanci mají na získání Peterova srdce. Posledně zabodovala Falivie z alternativní reality, když se ukázalo, že ji s Peterem spojuje ještě nenarozený potomek. Tentokrát to ale zase vypadá slibně pro Olivii naši, jejíž vztah s Peterem se opět přenesl na další úroveň. Přesněji z přízemí do prvního patra za zamčené dveře Peterova pokoje.Pozorovatele jsme mohli vidět v úvodu epizody, jak míjí pár, který jde do hotelu. Všimněte si, že tento Pozorovatel připomíná spíše Pozorovatele z alternativní reality, což má možná záměrně umocnit dojem prolínání obou světů.
Písmena odpovídající symbolům, které se v epizodě objevily mezi reklamními bloky, dávají dohromady slovo „HEARTS“/srdce.
Mohlo by vás zajímat
- profil epizody s obsahem děje (plus odkazy ke stažení a titulky)
- fotogalerie
- trailer
- tři sneak peeky
Parádní postřehy a úvahy se spoustou věcí, které mě ani nenapadly a přitom stojí za to. Láska, která udělá díru do světa, fakt ideál, ale aktuální vždy a všude…