Postřehy z epizody 4x19 - Letters of Transit

Postřehy z epizody 4x19 - Letters of Transit

28.4.2012 12:30


Tradice netradičních epizod v každé sérii pokračuje a příběh poskočí do roku 2036, kdy se Pozorovatelé a tým okrajových věd zapojí do bitvy, která změní hru.


Snad ta nejzřetelnější spojitost, která fanouška seriálu Fringe při sledování epizody Letters of Transit praští do čela, je ta s finální epizodou třetí řady The Day We Died, odehrávající se v roce 2026, kdy se realita našeho vesmíru postupně hroutí, zatímco vesmír alternativní už byl zničen úplně. Vedle toho se epizoda Letters of Transit odehrává zdánlivě o 10 let později, v roce 2036, kdy náš svět ovládají Pozorovatelé. Jaká je tedy spojitost mezi těmito dvěma vizemi budoucnosti?

Ze všeho nejdřív je třeba si zrekapitulovat, co přesně že se to vlastně dělo v epizodě The Day We Died. Peter vstoupil do záhadného Stroje, který měl zastavit hroucení obou alternativních realit. Místo toho jsme se však spolu s Peterem náhle ocitli v roce 2026, kdy už byl náš svět doslova na spadnutí. Zde poté Walter objevil časoprostorovou trhlinu vedoucí do miliony let vzdálené minulosti, kam kousek po kousku odeslal součásti onoho Stroje, který přitom sám postavil. Tento Stroj vzápětí umožnil dvě věci. Za prvé přenesl Peterovu mysl do budoucnosti, aby viděl, co světu hrozí a jak tomu zabránit, a za druhé vytvořil most mezi oběma realitami, právě který oba světy stabilizoval a odvrátil jejích zánik.

V závěru toho všeho pak Peter z ničeho nic mizí a na scéně se objeví Pozorovatelé, kteří konstatují, že vlastně ani nikdy neexistoval. Právě teď však přichází zásadní otázka: souvisí tento fakt nějak se vším předchozím, co jsme si tu teď rekapitulovali? Inu, ne nezbytně.

Řekněme, že příběh The Day We Died byl jen samostatně stojícím náhledem do budoucnosti, jehož cílem bylo tuto budoucnost zvrátit (což je dle mého názoru jedna z nejoriginál­nějších příběhových zápletek novodobé seriálové tvorby – zvlášť když ji sám seriál opakuje a variuje, jako právě v případě Letters of Transit). S tím vším ale Pozorovatelé zřejmě neměli nic společného, ti si totiž konstruovali svůj vlastní plán, který „pouze“ nastoupil v platnost těsně po Peterově odvrácení apokalyptického roku 2026.

A jaký že je tento plán? Jak nám ukazuje epizoda Letters of Transit, a především její textový prolog jako vystřižený z prvního Terminátora, zřejmě je jím nadvláda našeho světa, kdy si Pozorovatelé svou vlastní přítomnost (naši budoucnost) dorasovali už takovým způsobem, že poslali do minulosti předsunutou hlídku vědců, která jim pro dobytí našeho světa měla připravit půdu.

Pro Pozorovatele bylo v tomto ohledu nějak důležité přežití Petera Bishopa z alternativní reality a narození jeho potomka. Když Semtember narušil tok událostí a Walternate kvůli němu neobjevil lék pro malého Petera, dostal September od Pozorovatelů nařízeno, aby umožnil Petera zachránit Walterovi z našeho světa. Tím se ale zjevně všechno pokazilo ještě víc a nastala neplánovaná válka mezi oběma vesmíry, během které se Peterovi a Bolivii narodil syn Henry.

To ale Pozorovatelům zjevně nehrálo do karet a Peter tak musel být dočista vymazán z existence – tedy September zjevně opět přepsal minulost a tentokrát Waltera a malého Petera ze zamrzlého jezera nezachránil.

Peter se však přesto do naší reality vrátil a nyní měl s (naší) Olivií zplodit dceru. Když ale September v epizodě The End of All Things vysvětluje, jak důležité je spojení Petera s Olivií a zřejmě tedy i narození jejich dítěte, není úplně jisté, za jaký tým zrovna kope. Jelikož se ale v poslední době stal vyvrhelem mezi Pozorovateli a vize okupace našeho světa mu nejspíš nevoní, lze předpokládat, že dcera Olivie a Petera Harrietta, se kterou jsme se v epizodě Letters of Transit podrobně seznámili, má mít klíčovou úlohu v porážce Pozorovatelů (mimo jiné jí přece nejsou schopní číst myšlenky).

Tohle všechno bychom se snad měli dozvědět a ujasnit si v epizodě, která bude na příběh tohoto dílu navazovat. Zřejmě to ale nebude ta příští, jak by se dalo čekat. Na další nával odpovědí (či ještě více otázek?!) si tak zjevě ještě nějakou chvíli počkáme.

Písmena odpovídající symbolům, které se v epizodě objevily mezi reklamními bloky, dávají dohromady slovo „QUAKE“/zemětřesení či obecněji jen záchvěv.

Mohlo by vás zajímat



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!