Černý hrad

Černý hrad

18.8.2023 15:00


Černý hrad, ústředí Noční hlídky, specifický hrad nepodobný žádným v Sedmi královstvích. V tomto článku se podíváme na to, z jakých budov a prostor se skládá, jak se tam žilo a jak s ním šel čas.


Černý hrad je hlavní pevností Noční hlídky a sídlo jejího lorda velitele. Nachází se tedy zhruba uprostřed délky Zdi na severním konci Královské cesty mezi pevnostmi Královnina brána a Dubovina. Protože je nyní jeden ze tří obsazených a sídlí v něm lord velitel, je to také velitelství celé hlídky.

Je to však temný a chladný domov. V první řadě to není hrad v pravém slova smyslu. Nemá hradby, nemá žádnou obranu ze západu, východu nebo jihu. Ze severu mu slouží jen Zeď, k níž je přilepený. Sestává z několika kamenných věží a dřevěných bašt, v podzemí je řada tunelů spojujících všechny budovy, a kromě přísně užitkových prostor už má jen malé septum. Nemá ani žádný boží háj, do něj musí bratři hlídky vyjíždět asi 2,5 km za Zdí do Začarovaného hvozdu. A hlavně je už ve velmi neutěšeném stavu, což lze poznat na všech jeho strukturách.

Věž lorda velitele

Impozantní kamenná věž. Ve dvou horních podlažích bývaly komnaty lorda velitele, kde měl solár a pokoje, a pod nimi komůrky pro další černé bratry včetně majordoma lorda velitele. K tomu má víceúrovňový sklep a podsklepení.

Jenže když hned na začátku příběhu zpoza Zdi přivezla hlídka tělo černého bratra Othora, který se ukázal být nemrtvým, do věže se vlámal a pokusil se zabít lorda velitele Jeora Mormonta, Jon ho na poslední chvíli zachránil podpálením nemrtvého. Kvůli čemuž vyhořely komnaty lorda velitele, takže se Jeor přestěhoval do Královy věže.

Králova věž

Třicet metrů vysoká, kulatá věž s cimbuřím na vrcholku, dveřmi z dubu pobitého železem, stojí u úpatí dřevěného schodiště vedoucího na vrcholek Zdi. Její jméno napovídá, že je určená pro čestné hosty, ačkoli žádný král se tam neukázal víc než sto let. Tedy až do časů samozvaného krále Stannise Baratheona, který věž obýval, když dorazil na Zeď a zastavil útok divokých na Černý hrad. Mimo něj tam nějakou dobu po požáru ve Věži lorda velitele bydlel lord velitel Jeor Mormont.

Hardinova věž

Tato věž patrně patří k budovám v nejhorším stavu. Má zborcené cimbuří, z kterého na nádvoří popadaly kameny, je celá nakřivo a nikdo se nehrne, aby v ní bydlel, ačkoli si každý může zvolit téměř jakoukoli budovu chce. Až na Jona Sněha, ten si ji obydlel, než se stal majordomem lorda velitele. A když se sám stal lordem velitelem a nechal skrze Zeď projít divoké, kteří přísahali, že se budou řídit zákony Sedmi království, ubytoval tam ženy. Muži jí začali přezdívat Běhnina věž a sem tam se objevil pokus vlámat se za nimi dovnitř. Proto tam Jon nechal u vchodu spát obra Wun Wuna, ačkoli kopinice byly víc než schopné se ochránit samy.

Kopí

Štíhlá, nejvyšší věž Černého hradu sahá zhruba do třetiny Zdi a patrně je ve vůbec nejhorším stavu. Drolí se, První stavitel Othell Yarwyck se obává, že by se mohla brzy rozpadnout. Zatím ale ještě dokáže poskytnout přístřeší, po bitvě s divokými a během volby nového lorda velitele tam byli ubytovaní muži ze Stínové věže, kteří přijeli volit.

Strážní věž

Nejsilnější věž Černého hradu, stojí u konce Královské cesty až u Zdi, kde stráží dřevné schodiště vedoucí na vrcholek zdi.

Štítosíň

Dlouhá, profukující hodovní síň z tmavého kamene se zčernalými dubovými krokvemi, dost velká pro dvě stě lidí (namačkat by se tam mohlo i tři sta), jenže už jen výjimečně používaná. Je obtížné ji vytopit, sklepy jsou tam plné krys, krokve děravé od červotočů a pokryté pavučinami. Bývalo to však jedno z nejslavnějších a nejzdobnějších míst na hradě.

Když kdysi v hlídce sloužilo mnohem víc mužů a přidávali se i rytíři, na zdi Štítosíně se vždy pověsil štít každého takového rytíře, zatímco on přijal černý štít bratrstva. Na zdech tak byly řady pestrých, krásných dřevěných štítů, pod nimiž rytíři hlídky pravidelně večeřeli. A jakmile někdo z nich zemřel, jeho štít odstranili a putoval s ním na jeho pohřební hranici nebo do hrobu. Jenže jak počty bratrů v černém klesaly a noví rytíři už neměli o hlídku zájem, začali jídat s ostatními bratry, štítů ubývalo a Štítosíň zpustla. Dnes tam zbývá jen tucet zašlých, popraskaných štítů.

A dál má Černý hrad ještě Tichou věž, Šedou baštu a Flintovy kasárny, kde je ubytovaná většina členů hlídky. Vedle nich se používá ještě velká dřevěná Velká síň, kde černí bratři jedí a kde v trámech hnízdí vrány, ptačinec pro havrany v pevné dřevěné baště, pod nimiž jsou komnaty mistra, zbrojnice s kovárnou, hřbitov s hroby některých členů hlídky a prastarými hrobkami u východní cesty z hradu.

Nebo slavné tunely. Říká se jim červí uličky, spojují různé věže a bašty a v zimě, kdy je sníh někdy i 15 m hluboký a nedá se mezi nimi udržovat průchozí pěšina, jsou jedinou možností, jak se po hradu pohybovat. A kromě nich spojují i sklepy se sklady potravin nebo velkou knihovnou. Ta obsahuje záznamy a staré knihy, jaké nemá ani Citadela, jsou tam i kresby obličejů na čarostromech, zaznamenán jazyk dětí lesa nebo svitky z Valyrie.

Součástí hradu jsou pak i stavby přímo ve Zdi. K nim patří tunel skrz Zeď, na každém konci střežený železnou bránou s vražednými dírami a s vraty z 23 cm tlustého pevného dubu. Nebo vysoké dřevěné schody z hradu na vrcholek Zdi, zapuštěné velkými nosníky přímo do Zdi. Železná klec připevněná k rumpálu u hradní studny pro výstup na Zeď, unese deset mužů a je nezbytná pro zásobování a posílání štěrku na vrcholek. A na vrcholku Zdi je ještě i malá bouda u jeřábu, kde se muži na hlídce můžou ohřát.

To vše naznačuje ohromnému stáří hradu. Přesto to není první pevnost u Zdi, tou byla Noční pevnost, údajně ještě dvakrát starší než Černý hrad. Ten se nicméně v jisté době stal sídlem lorda velitele a důležitějším než Noční pevnost. Stalo se tak minimálně před šesti sty lety, kdy Noční pevnost ještě sloužila, a není úplně známo proč. A navíc ani Černý hrad svého potenciálu od té doby úplně nevyužíval. Kdysi v něm žilo přes pět tisíc bojovníků se svým služebnictvem, v knize nyní hostí celkem šest set bratrů, v seriálu to bylo patrně ještě o něco méně.

To mu také mohlo být osudným, protože po velkém katastrofickém tažení za Zeď na začátku ságy se do něj vrátil jen zlomek posádky a Černý hrad se tak stal jedním z cílů divokých, kteří se snažili probojovat si cestu skrze Zeď na jih. Byli ale poraženi, jak útočníci z jižní strany tak útočníci zpoza Zdi, a to jak díky snaze Jona Sněha a kováře Donala Noyeho v knize, Jona Sněha a Allisera Thornea v seriálu, tak díky včasnému příjezdu Stannise Baratheona.

Boje však měly značný dopad už na tak mizerný stav hradu. Velká síň byla vypálena, dřevěné schodiště na Zeď rozlámané a částečné ohořelé, Věž lorda velitele nikdy neopravená, k tomu musela hlídka po bitvě hostit Stannisovu armádu. Proto se Jon nakonec, když byl zvolen novým lordem velitelem, ubytoval ve starých pokojích Donala za zbrojnicí.

Ulevit Černému hradu se Jon pokusil alespoň rozhodnutím, že divocí, kteří projdou přes Zeď, aby je nevyvraždili Jiní (bílí chodci) mohou pomáhat s jejich obranou tak, že oni a někteří muži poskytnutí Stannisem obsadí ostatní opuštěné hrady hlídky. Přesto někteří zůstali na Černém hradě, kde se zastavila i Stannisova královna Selyse, její stráž, Melisandra a princezna Shireen (v knize měli pokračovat do Noční pevnosti, v seriálu se vydaly se Stannisem na jeho tažní na Zimohrad a Melisandra zůstala na Černém hradě).

Jak se s takovými komplikacemi Černý hrad vypořádá, není v knize ještě jasné. Zatím poslední vydaná končí vzpourou a vraždou Jona Sněha. V seriálu byl opuštěn, když bílí chodci prorazili skrze Zeď a zbývající posádka utekla k Zimohradu, aby se jim tam postavila s ostatními armádami lidí. A zdá se dokonce, že na konci byla Noční hlídka znovu obnovena i přes definitivní porážku Jiných, a je možné, že Černý hrad byl znovu obsazen.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!