Dračí kámen

Dračí kámen

6.6.2015 18:00


Bývalá pevnost rodu Targaryenů, Dračí kámen (v originále Dragonstone), je nyní ve vlastnictví Stannise Baratheona, odkud plánuje svá tažení. Z původního nevýznamného ostrova se tak stalo sídliště, kde se může dařit těžbě obsidiánu, lépe známého jako dračí sklo.


Dračí kámen je a původně byl jenom vulkanický ostrov v ústí Černovodného zálivu na východě Západozemí, stvořený stále aktivním vulkánem Dragonmont. Je poměrně vlhký, neúrodný a nezajímavý a osídlený pouze několika rybářskými vesnicemi na pobřeží. I urozených rodů žije na okolních ostrůvcích jen pomálu a jediné, co se tam dá vytěžit kromě ryb je černý, zelený, červený a fialový obsidián, neboli dračí sklo či zmrzlý oheň.

Přesto existuje něco, co dalo tomuto nevýraznému místu slávu. Před zkázou Valyrie totiž lord Aenar Targaryen s celou svou rodinou a pěti draky (z nichž zůstal pouze Balerion, dokud se nevylíhli Vhagar a Meraxes) opustil domov, usadil se daleko na západě a za pomoci už zapomenutého stavebního umění vztyčil jedinečnou pevnost, Dračí kámen.

Celou pevnost postavil z černého kamene, věže nechal vytesat do podoby draků a na hradby posadil tisícovku chrličů v nejrůznějších děsivých tvarech, jako ďábelský pes nebo wyvern. Vůbec celá podoba hradu je velmi orientovaná na draky. Zdobí brány, pochodně drží dračí drápy, pár obrovských křídel kryje kovárnu a zbrojnici a oblouky a schodiště jsou ve formě ocasů. Jen septum, místo pro uctívání Sedmi, má tradiční podobu, i když neobvyklý původ – sochy představující sedm aspektů boha byly vyřezány z lodí, na kterých dorazili první Targaryeni.

I samotný interiér je velmi neobvyklý a až ponurý. Kamenný buben, hlavní pevnost Dračího kamene, je pojmenovaný po ohlušujícím zvuku, který vydává vítr opírající se do zdí během bouří. Velký sál je rovnou obří kamenný drak s dveřmi v tlamě, kuchyně zase schoulený drak, jehož nozdrami vychází pára a kouř. Poté, co v pevnosti začala působit rudá kněžka Melisandra, dostali někteří strach, že právě to jsou kamenní draci, co se mají podle proroctví probudit, až se objeví znovuzrozený hrdina Azor Ahai.

A jako jedna z nejzajímavějších dominant slouží Síň malovaného stolu v nejvyšším patře Kamenného bubnu, kde stojí velký stůl v podobě Západozemí s pečlivě vyznačenou mapou. V seriálu jsme ale viděli o něco odlišnější podobu a draka jsme viděli pouze jako obří sochu na jednom z okolních ostrovů a jako ozdobu stěny v Síni malovaného stolu, nad nímž Aegon I. Targaryen plánoval dobývání.

Dobýváním Západozemí však působení Targaryenů na Dračím kameni zdaleka nekončilo. Když si Aegon podrobil šest království, kolem Černovodného zálivu ustavil nové Korunní země a začal budovat Královo přístaviště, vrátil se zpět na Dračí kámen, nyní náležející ke Korunním zemím, odkud vládl, dokud nebylo nové sídlo připravené. A i poté se od něj odvozoval titul následníků trůnu – princ Dračího kamene. A nelze zapomenout na záletnickou povahu mnoha Targaryenů, díky čemuž je část poddaných na ostrově známá jako dračí sémě.

To vše skončilo teprve válkou známou jako Robertova rebelie. Když tehdy korunní princ Rhaegar padl v bitvě, král Aerys poslal královnu Rhaellu a Rhaegarova bratra Viseryse do bezpečí do Targaryenské pevnosti na ostrově. Devět měsíců poté, za kruté letní bouře, co zničila celou flotilu a poničila i pevnost samotnou, se narodila princezna Daenerys a nový král Robert Baratheon pověřil svého bratra Stannise, aby pro něj Dračí kámen dobyl a zbavil se posledních Targaryenů. Ti sice na poslední chvíli odpluli do Braavosu, ale pevnost se dostala do rukou Baratheonů jako přístav královské flotily a Stannis se stal lordem Dračího kamene a správcem lodí.

O několik let později však úřad opustil, rozhodl se nárokovat vlastní nástupnické právo, oficiální víru v Sedm na ostrově nahradilo náboženství Pána světla a po porážce v bitvě na Černovodě se z něj opět stalo izolované a nehostinné místo, které rod Baratheonů už možná nedokáže udržet.

Foto: HBO, DeviantArt


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!