Každý monarcha mívá spolehlivou ochranku, aby se mu koruna z hlavy neodkutálela příliš brzy – často i s hlavou. Od časů Aegona Draka se té královské říká Královská garda. A tak není divu, že když se o Aegonův trůn začne ucházet někdo další a prohlásí se králem, postaví kolem sebe její variaci.
V seriálu, když se Renly Baratheon po smrti Roberta Baratheona a rozšíření zvěstí, že Robertovy děti nejsou jeho pokrevními potomky, korunoval králem, ustanovil si královskou gardu, jak bylo od časů Aegona I. Targaryena zvykem. Byla zvaná Královská garda Renlyho Baratheona, její výzbroj byla ve zlatých a zelených barvách a neměla nic společného s duhou. Protože v našem světě je duha povětšinou braná jako znak sexuálních menšin, zatímco v sáze žádné takové spojení nebylo zamýšleno a jde o náboženský znak. V knize se ovšem odkazům na boha Sedmi a Sedm království Renly nebál, proto se jeho garda nepodobala tak docela uniformním rytířům z Rudé bašty, ale zval ji Duhová garda.
Nebyla to přitom špatná volba. Duha je důležitý symbol víry v Sedm a Renly tak dával jasně najevo svou sounáležitost s jednou z nejdůležitějších organizací v říši, s církví. Rytíři jeho gardy tak nebyli bílým bratrstvem, ale duhovými rytíři, a vyznačovali se tím, že místo bílé zbroje nosili duhové pláště a na štítech a oděvu mohli používat znaky svých vlastních rodů. Nezdá se ani, že by se vzdávali svých dědičných nároků nebo titulů, nebo že by jim bylo zapovězeno zakládat rodiny a snad možná i z gardy odejít. Ostatně neexistovala dostatečně dlouho, aby se taková pravidla ustálila. Jediné jisté pravidlo bylo, že duhová garda sestávala ze sedmi velice schopných rytířů. Jako Královská garda založená s odkazem na Sedm království, tváře boha Sedmi, barvy posvátné duhy. A každý z nich měl brnění v jedné z těchto barev. S výjimkou lorda velitele.
Lord velitel byla také první pozice, kterou Renly obsadil, a to svým milencem, mladým serem Lorasem Tyrellem. Zbytek „barev“ obsadil brzy poté, akorát poslední, modrou, měl v úmyslu pro sera Barristana Selmyho, když zjistil, že opustil dvůr v Králově přístavišti. Až když se k němu Barristan nikdy nepřipojil (odcestoval na východ za Daenerys Targaryen), věnoval modrý plášť vítězi velké pranice, Brienne z Tarthu. Což bylo velice kontroverzní rozhodnutí. Jenže Renly věděl, že Brienne je ochotná položit za něj život a nečeká od něj žádné laskavosti na rozdíl od ostatních, proto ji přijal.
A jak rychle Duhová garda vznikla, tak rychle, ani ne o rok později, se zase rozpadla. Okamžitě po náhlé vraždě Renlyho v Bouřlivém konci propukl chaos. Nikdo nevěděl, co se vlastně stalo, protože vrahem byl stín vyslaný kněžkou Melisandrou. Někteří členové Duhové gardy tak začali bojovat mezi sebou v domnění, že vražedkyní byla Brienne nebo někdo z nich, Loras některé zabil ve svém zběsilém vzteku a žalu a Brienne samotná utekla do služeb Catelyn Stark.
Osudy členů Duhové gardy tak nebyly zrovna veselé:
- ser Loras Tyrell
Lord velitel, syn a v seriálu dědic lorda Mace Tyrella. Přemožen žalem nad Renlyho smrtí zabil dva další členy Duhové gardy v chaosu těsně po vraždě. Poté se spolu se svou rodinou přidal na stranu Lannisterů a po bitvě o Černovodu se stal členem Královské gardy Joffreyho Baratheona. Později ho vyslali dobýt opuštěný Dračí kámen a podle zpráv z boje byl velice vážně popálen vroucím olejem. V seriálu se jen zdržoval u dvora, protože tam byl jediným synem svých rodičů, dokud ho nezačala seriálová církev stíhat za homosexualitu a nestal se jednou z obětí výbuchu Velkého Baelorova septa.
- ser Robar Royce
Robar Rudý, syn lorda Yohna Royce z Runokamene v Údolí. Zabit Lorasem, který se mylně domníval, že měl v Renlyho vraždě prsty. V seriálu zabit Brienne z Tarthu, když na ni zaútočil jako na domnělého vraha.
- ser Bryce Caron
Bryce Oranžový, lord Noční písně v Bouřlivých krajinách. Po Renlyho smrti se přidal ke Stannisi Baratheonovi a padl v bitvě o Černovodu. Jeho seriálový osud známý není.
- ser Emmon Cuy
Emmon Žlutý z Roviny. Zabit Lorasem, který se mylně domníval, že měl v Renlyho vraždě prsty. V seriálu zabit Brienne z Tarthu, když na ni zaútočil jako na domnělého vraha.
- ser Guyard Morrigen
Guyard Zelený, mladší bratr lorda Lestera Morrigena z Vranohnízda v Bouřlivých krajinách. Po Renlyho smrti se přidal ke Stannisi Baratheonovi a padl v bitvě o Černovodu. Jeho seriálový osud známý není.
- lady Brienne z Tarthu
Brienne Modrá, dědička lorda Selwyna Tartha z Večeropadu v Bouřlivých krajinách. Většina lidí se domnívá, že to ona zabila Renlyho, utekla s Catelyn Stark a dala se do jejích služeb jako její přísežný meč. Na její rozkaz se poté pokusila zajistit výměnu zajatého Jaimeho Lannistera za dcery Catelyn, ale když byli Starkové vyvražděni a Sansa i Arya zmizely, vydala se je hledat po zpustošené říši. V seriálu se jí to tak docela nepodařilo, ale nakonec vstoupila do služeb Sansy Stark, dokud ji po bitvě s bílými chodci na Zimohradu nevyslala do Králova přístaviště, kde Brienne nakonec zůstala a stala se lady velitelkou nové Královské gardy.
- ser Parmen Crane
Parmen Fialový z Roviny. Po Renlyho smrti se přidal ke Stannisi Baratheonovi, který ho poslal posbírat část Renlyho armády, jež by k němu chtěla přejít. Zajal ho ale Loras a nyní je držen ve Vysoké zahradě. Jeho seriálový osud známý není.
Foto: HBO