Královská garda

Královská garda

5.7.2015 20:00


Královskou gardu (v originále Kingsguard) založil Aegon Dobyvatel a ta od té doby slouží jako osobní ochranka samotného krále a jeho rodiny. Členy Královské gardy bývají většinou ti nejlepší rytíři Západozemí, kteří by byli krále a jeho rodinu schopni ochránit.


Královskou gardu tvoří sedm rytířů, kteří by měli být nejzkušenějšími a nejlepšími bojovníky v Západozemí, protože slouží jako tělesná stráž králi a v případě, že to král určí, i jeho rodině. Stejně jako všechny ostatní královské funkce, i garda vznikla po dobytí Západozemí Aegonem Dobyvatelem. Došlo totiž k pokusu o atentát a jeho sestra Visenya navrhla založit osobní královskou ochranku – Královskou, v případě vládnoucí královny Královninu, gardu.

Aby se odlišili od ostatní stráže, nosí její členové bílé pláště a zlaté brnění s bílou zbrojí (v knize je pak celá jejich výstroj bílá až na Jaimeho Lannistera, jenž zůstal věrný lvům a zlaté svého rodu), proto jsou přezdíváni bílé pláště nebo bílé meče.

Také na rozdíl od domácí stráže nebo městské hlídky skládají přísahu, která je doživotně zavazuje do služby a zakazuje jim vlastnit půdu, oženit se nebo mít děti. Mohou jim však zůstat zachované některé tituly. Když v řadách gardy sloužili rytíři z rodu Martellů, byl jim uchován titul princ, někteří z lordů velitelů byli současně pobočníky krále nebo Jaime Lannister určitou dobu po smrti Jona Arryna držel titul strážce Východu, přestože stál v bílém plášti před královou ložnicí. A na druhou stranu je v případě potřeby možné přijmout i bojovníka mimo rytířský stav, jak například udělal Joffrey Baratheon po odchodu Barristana Selmyho se svým strážcem Ohařem.

Jedním titulem, co se může získat výhradně v souvislosti s gardou, je ještě titul lorda velitele. To je obvykle člen gardy, jehož vybere král a umožní mu tak zasedat v Malé radě jako poradce ve vojenských záležitostech a spravovat Bílou knihu, do níž jsou zapisovány skutky každého rytíře, který kdy v gardě sloužil. Jinak se však lord velitel kromě vedoucí pozice od ostatních členů ničím neliší a stejně jako oni nemá na svém oblečení žádné značky nebo hodnosti.

Až na výjimky totiž Královská garda na brnění nebo zbroji nenosí výzdobu nebo erby a naopak je u ní ceněn spíš vzhled, jenž ji nespojuje s žádnými rody a propůjčuje důvěryhodnost, protože člen gardy by měl být diskrétní a věrný a neměl by být slyšet, pokud to není žádáno. Očekává se totiž, že garda bude zasvěcena do osobních životů královské rodiny a jejích plánů, a proto je mlčenlivost a nenápadnost velmi podstatnou hodnotou.

Důležitá je samozřejmě také spolehlivost. S povinností chránit krále a ty, které určí, ve dne v noci, být na stráži při setkáních Malé rady a následovat královskou rodinu při jejích cestách, je nutné mít možnost spolehnout se na všechny členy. Proto by mělo jít o opravdu prověřené rytíře, kteří se velmi dobře znají a jejich loajalita náleží pouze koruně.

Královská garda však není jediným přísahajícím bratrstvem zavázaným k ochraně krále, která se v seriálu objevila. V době války pěti králů podobnou instituci založil Renly Baratheon, když vznesl po Robertově smrti nárok na trůn, a nazval ji Duhová garda po dalším ze symbolu víry v Sedm (v seriálu pouze Královská garda Renlyho) – její členové nosili bronzovou zbroj, zelené pláště a helmy s miniaturní jelení hlavou, v knize pak duhové pláště a brnění v jedné z barev duhy.

Podobnou věc udělala i Daenerys Targaryen po vylíhnutí draků, ačkoli její Královninu gardu tvořili místo rytířů dothračtí pokrevní jezdci, Jorah Mormont a Barristan Selmy, v knize pak ještě eunuch Silný Belwas, a nikdy se jako v Západozemí nezřekli svou přísahou žádných práv.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!