Poslední zbytky původních Lenganů jsou velmi ovlivněné dlouhou nadvládou říše Yi Ti, kterou byli nuceni strpět, ale přesto se kultura a podoba tohoto etnika uchovala a jsou známí dodnes.
Lengané jsou obyvatelé ostrova Leng v Nefritovém moři mezi jižním Essosem a severním Sothoryosem. Sice ho na nějaký čas alespoň ze dvou třetin dobylo Zlaté císařství Yi Ti a i na jižní třetině stanul formálně v čele yitiský božský císař, přesto si Lengané svou kulturu a své etnikum uhlídali.
Jsou to nejvyšší známí lidé známého světa, mnoho z nich dorůstá dvou až dvou a půl metru. Jsou také typicky štíhlí, mají tmavou kůži barvy týkového dřeva a celkově jsou vyhlášení svou atraktivitou. A mají velké zlaté oči, které jim zajišťují lepší zrak než všem ostatním etnikům, dokonce dobře vidí i v noci.
Moc se ale o to ani o svou kulturu nedělí. Zřídka cestují z ostrova, nezajímají se o cizince ani cizí zvyky a horlivě ostatním brání využívat jejich ostrovní zdroje. Jsou zkrátka vůči neznámým lidem s ohledem na zkušenosti z minulosti velmi opatrní. Ví se pouze, že už v dávné minulosti měli rozvinutou civilizaci a stavěli města, čehož je důkazem přístavní město Turrani na jihu Lengu a zříceniny starších měst s tunely vedoucími hluboko do podzemí v džungli ve středu ostrova. Ačkoli o těch se neví, kdy byly postaveny.
Ještě hlouběji pod nimi by k tomu měla žít jiná rasa, tajemní Staří, jež Lengané považují za určité božstvo. S nimi se i měly radit vládkyně Lenganů, božské císařovny, a na jejich pokyn pořádat například výroční vyvražďování cizinců na ostrově, k němuž došlo údajně minimálně čtyřikrát. Potom ale Leng dobyl šestý mořsky zelený císař Yi Ti Jar Har, jeho lidé vytlačili Lengany na jižní třetinu ostrova, tedy ty, které nevyvraždili a nezotročili, a do podzemí byl pod trestem smrti zakázán přístup, když tam při průzkumu císařovi lidé mizeli, nebo se vraceli šílení.
A ačkoli se asi před čtyřmi staletími Leng vzbouřil, a i potomci yitiských osadníků spolu s Lengany povstali proti božskému císaři Yi Ti, severní dvě třetiny ostrova zůstávají pod významným yitiským vlivem a neudržuje se tam mnoho lengských tradic. Nicméně i to se zakomponovalo do kultury Lengu. Ctí tam například stále božského císaře jako potomka bohů, ale uctívají nadále už jen svou božskou císařovnu. A hlavně byli potomci yiticů formálně přijati, když první božská císařovna současné dynastie (není známo, zda je to první dynastie po pádu božských císařů Yi Ti na Lengu), Lenganka Khiara Veliká, pojala za manžela a rádce jednoho Lengana a jednoho Yitijce, což dodržují její následnice dodnes.
Foto: YouTube