Lev noci a Panna stvořená ze světla

Lev noci a Panna stvořená ze světla

12.1.2024 15:00


Ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny existuje mnoho bohů. Většinu doprovází nějaká verze příběhu o Dlouhé noci, kde měli sehrát roli. Jen o málu z nich se tvrdí, že na ní měli podíl. Zato Lev noci a Panna stvořená ze světla ji mají mít rovnou na svědomí.


Lev noci a Panna stvořená ze světla jsou dva hlavní bohové Zlatého císařství Yi Ti. Není to jediné božstvo, které tam znají a uctívají. Uctívají dokonce i své vládce, božské císaře, a spoustu dalších bůžků. Zdá se ale, že tito dva patří mezi nejdůležitější.

Lev noci je zobrazen v Domě černé a bílé v Braavosu jako velká postava se lví hlavou sedící na trůně, tedy je to teriocefalické božstvo, „hybrid“ člověka se zvířecí hlavou. Jeho obecnou úlohou je trestat zkažené, tedy působí jako destruktivní, přísná mužská postava síly. Podoba Panny stvořené ze světla nebyla popsaná vůbec, ale působí jako obraňující, dobrá ženská postava péče pomáhající lidstvu. A patrně jsou to partneři, tedy protipóly představující bílou a černou prolínající se v lidském životě. Jejich konkrétní úlohy v každodenním náboženském systému ale nejsou známy, jen Lva noci v Braavosu nejčastěji navštěvují bohatí. Mnohem více je známo, že podle yitiské tradice to byli právě oni, kdo téměř zničil svět.

Podle příběhů kněží písařů z města Yin měl Lev noci s Pannou zrozenou ze světla syna, který se stal Bohem na zemi. Ten založil Velké císařství Úsvitu, údajně první říši a přímého předchůdce Yi Ti, a po deset tisíc let jí vládl jako císař, než vystoupil na nebesa. Po něm vládli jeho potomci, každý kratší dobu než předchozí. Z toho i pochází tradice uctívání božských císařů – ti z Velkého císařství měli být doslova potomky bohů, ti ze Zlatého císařství jsou vnímaní jako jejich nástupci a tedy také stále jako božští.

Pak ale bratr Ametystové císařovny spáchal krvavou zradu. Zabil svou sestru, chopil se jejího trůnu, korunoval se Krevelovým císařem, začal uctívat temný kámen spadlý z oblohy, provozovat mnohá temná umění, založil novou krutou Církev hvězdné moudrosti. Panna stvořená ze světla na to reagovala tak, že se v hanbě odvrátila od lidstva, a Lev noci vyjel se svými démony, aby ve svém vzteku lidstvo potrestal. A s ním dorazilo období chladu a temnoty, téměř konec lidí. O této události má přitom příběh většina světových civilizací, v Západozemí je známá jako Dlouhá noc, během níž měli přijít ze severu Jiní (bílí chodci).

Ve Velkém císařství Úsvitu pak ale měla žena s opičím ocasem katastrofu nějak odvrátit – tedy tu kataklyzmatickou, protože Velké císařství se tak jako tak rozpadlo a na jeho místě vyrostlo Zlaté císařství Yi Ti považující se za jeho nástupce. Ale není to jediný případ, kdy měl Lev noci posílat své démony trestat lidské prohřešky. Ještě před krvavou zradou totiž měl Perlový císař postavit na východních hranicích říše Pět pevností, které měly s obranou před Lvem noci a jeho démony pomoci a udržet je dál od říše lidí. Nikdo přitom nedokáže doložit, kdy byly tyto masivní stavby vztyčeny nebo kým, a ve světle událostí v Západozemí dostává možnost démonů temnoty, služebníků jakési trestající síly, velmi reálné obrysy.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře