Hlavním poradním orgánem krále je Malá rada (v originále Small Council), která s králem sídlí v Králově přístavišti. Jedná se sice o velmi podstatný orgán králova vládnutí, v seriálu však v podstatě ztratila smysl.
Malá rada je malá skupina lidí s velkými ambicemi. Jde o soukromý poradní orgán krále, který vznikl po sjednocení Západozemí Aegonem Dobyvatelem. Ten se po své korunovaci spoléhal v různých věcech na skupinu rádců a od dob vlády Jaehaeryse I. Targaryena už fungoval ustálený oficiální orgán se sedmi členy po vzoru andalských tradic víry v Sedm.
V jejím čele stojí samozřejmě král (což je jediná dědičná pozice v radě), který jmenuje ostatní členy a může je i odvolávat podle své vůle, ačkoli by se měl ohlížet na politické dopady. A i pouze král má pravomoc uvádět rozhodnutí poradců v život, nebo si je vyslechnout a neřídit se jimi. Pouze v jeho nepřítomnosti královskou úlohu přebírá její předseda, pobočník krále fungující celkově jako jeho zástupce, nebo, pokud je král příliš mladý, regent.
Ostatní pozice jsou pak označované správce nebo mistr, a jsou jimi:
- správce pokladny – hlavní účetní celé říše, kupodivu velmi neoblíbená role, kterou na začátku příběhu zastupoval Petyr Baeliš
- mistr našeptávačů – v podstatě velitel zpravodajské služby a špionáže v Západozemí i zahraničí, jímž byl na začátku Varys
- mistr práva – hlavní právní poradce říše a správce žalářů v Rudé baště, na začátku v osobě Renlyho Baratheona
- správce lodí – dohlíží na královskou flotilu a stará se o námořní obranu říše, v prvních dílech post v rukách Stannise Baratheona, jehož Dračí kámen fungoval dlouhá léta i jako kotviště královské flotily
- velmistr – mistr jmenovaný konkláve arcimistrů z Citadely a přidělený do Rudé bašty, tedy jediný člen, jehož volba nezávisí na králi, od začátku velmistr Pycelle
- lord velitel Královské gardy – hlavní poradce ve vojenských záležitostech a velitel osobní ochranky krále, ačkoli v případě Barristana Selmyho nebyla jeho účast na poradách žádoucí vzhledem k předchozí službě Targaryenům (v seriálu pak tvrdil, že vůbec členem rady nebyl)
Kromě těchto stálých členů se však mohou setkání účastnit i další lidé. Mezi ně patří například lord velitel městské hlídky (v případě Janose Slynta mu za pomoc při zatčení Neda Starka připadlo stálé místo), zástupci aktuálních členů nebo další poradci, kteří dostanou pozvání, jako byli Oberyn Martell, Nejvyšší septon či královna regentka a později královna matka Cersei Lannister.
Tak to alespoň fungovalo až do chvíle, kdy Cersei získala nad radou kompletní moc. V seriálu vytrvale pracovala na snižování členů a přidala pozici mistra války, a v knize dokonce celou kompletně přeobsadila, přejmenovávala a slučovala pozice tak, aby žádný člen nebyl mistr ani správce, neboť jí to připadalo jako ztráta kontroly, a svým bystrým uvažováním ji prakticky rozložila.
Foto: HBO
Ann, díky moc za všechny články. :)
#2 BruceCrain: Je to docela dobře a přehledně vypsané na wiki stránkách k GoT i asoiaf. Nevím, jestli i českých, ale zrovna u seznamů jmen není potřeba žádná extra znalost jazyka. Dát to ale do článku by byl… trochu 4/5 telefonního seznamu, 1/5 informací, tak jsem to tam nepsala :)
bylo by zajímavé mít nějaký grafík, nebo pavouka, či historii obsazení jednotlivých pozic od začátku do současnosti =) jinak supr článek, ostatně jako všechny ostatní, díky!
#3 Ann Taylorsupr články, jen tak dál:) rád si je čtu..