Meereen

Meereen

8.7.2015 18:00


Obrovské město Meereen z Východních zemí je charakteristické svými velkými pyramidami. Celé je zamořeno otrokáři a otroky, mezi kterými se později objeví Synové harpyje.


Meereen je největší a nejsevernější město v Zálivu otrokářů na jižním pobřeží Essosu u ústí řeky Skahazadhan. Funguje jako nezávislý městský stát s naprosto odlišnou kulturou od Západozemí.

Vznikl stejně jako ostatní města jako kolonie Ghiskarského impéria, jedné z nejstarších civilizací známého světa, u hor bohatých na měď, která v době hojného využívání bronzu zajišťovala městu značné bohatství, a v oblasti se spoustou cedrů, co zase zajišťovaly vhodné životní podmínky. Ty ale brzy vymizely při zpracovávání dřeva a útocích draků z Valyrie a půda se proměnila v neúrodnou pustinu, což je údajně důvod, proč se následně město orientovalo na otrokářství – bez kupců mědi a s neutěšeným prostředím kolem nemá co dalšího nabídnout. Navíc následně impérium porazila přibližně před 5000 lety rozpínající se Valyrijská říše, jež sama byla otrokářská, a tento obchod tak nerušeně prosperoval.

V současnosti, před příchodem Daenerys Targaryen, už pak šlo o nejznámější otrokářské město, kam směřovala většina otrokářů, často i dothraků, kteří v případě akutní potřeby občas přicházeli vyměnit zotročený lid blízkého Lhazaru za zboží, i zájemců o otroky. Tedy kromě kupců Neposkvrněných vychovávaných v Astaporu a postelových otroků, na něž se přímo specializoval Yunkai.

V Meereenu se pak dali sehnat otroci pro každý další aspekt života, jako třeba stráže, služebnictvo, uklízeči nebo bojovníci do jam. A meereenští páni také například odlišně přistupovali ke kastraci, než v případě Astaporských Neposkvrněných, protože zdejším eunuchům byla odebírána pouze varlata.

Zároveň to znamenalo, že ve městě bylo třikrát víc otroků než svobodných lidí a celá společnost na nich prakticky stála a padala. I když už možná víc padala, neboť se nedá popřít, že ve slovech Hizdahra zo Loraqa o zašlém Meereenu, jehož představitelé se odmítají posunout dál a jen se vzpomínáním na starou slávu sledují postupující rozklad, je dost pravdy.

Ačkoli asi nejen on nechtěl tak radikální zásah, jaký Daenerys provedla, a tak se mezi zastánci původních pořádků našli tací, co se pokouší krvavou cestou zachovat pozůstatky Starého Ghisu a jako Synové harpyje zahájili partyzánský odboj, už docela hraničící s občanskou válkou.

Přesto se ale v tomto pouštním městě stále dá najít spousta zajímavých a obdivuhodných věcí. Například už jeho podoba samotná. Město je postaveno z různobarevných cihel (v seriálu trochu upraveno a laděno spíš do světle hnědé, zlaté a bílé), má široké ulice, brány ozdobené sochami harpyjí (znakem Ghisu) sloužících i jako obranný mechanismus – jejich otevřenými ústy je možné na útočníky lít horký olej, má hluboké studny, z nichž čerpá čistou vodu, a vládnoucí Velcí páni žijí místo v obyčejných domech v obrovských pyramidách. Nejznámější z nich je Velká pyramida, 243 metrů vysoká stavba s obří bronzovou harpyjí na vrcholu, spolu s Vysokou věží ve Starém městě a Zdí nejvyšší stavba na světě.

Kromě nich je pak ještě k vidění Chrám milostí, stavba zdobená zlatými kopulemi, v níž žijí kněžky zvané Milosti působící v několika skupinách odlišovaných podle barev obleční a specifického zaměření, a velmi oblíbené bojové jámy, kruhové arény určené pro souboje původně bojových otroků, nyní svobodných mužů, v seriálu vyobrazené přibližně jako nízká kolosea.

Nicméně zůstává otázkou, jestli tyto dobré či zajímavé stránky ghiskarské kultury mohou překonat úpadek a pokus o revoluci, odolají a prosadí si i zachování negativ jako obchod s lidmi, nebo spolu s nimi zaniknou.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!