Naathové

Naathové

5.4.2022 14:57


Naathové jsou malý národ z malého ostrova, jehož největší sláva už pominula. Stále jsou však v celém světě známí pro spoustu zvláštností.


Naathové jsou obyvatelé ostrova Naath ležícího v Letním moři nedaleko pobřeží Sothoryosu, východně od Letních ostrovů. Jsou známí svým unikátním vzhledem, mají ploché obličeje, tmavou kůži, zlatohnědé oči. A i povahou, protože jsou slušní, chytří, velice učenliví, tamější dítě dokonce dokázalo zvládnout několik jazyků a není jisté, zda je to jen pouhá výjimka. Bývali to také známí obchodníci, produkovali kvalitní hedvábí díky hojnosti bource morušového, vyráběli kořeněné víno a ceněné ruční výrobky, takže zboží z Naathu bylo známé i za mořem. Jenže nakonec tak moc zintenzivněly nájezdy otrokářů na ostrov, že Naathové museli opustit pobřeží a schovat se v kopcích a lesích v centru ostrova, takže jejich obchod víceméně zkolaboval.

Tak se stalo proto, že jsou bohužel považováni za nejlepší otroky, a to díky jejich učenlivosti a naprostému pacifismu. Raději skládají hudbu, než by válčili, a odmítají ubližovat jakémukoli živému tvorovi, dokonce nebojují, ani když na jejich domovy nebo je samotné někdo útočí. Jsou tak nazýváni i Mírumilovným li­dem.


Z toho důvodu ani nejedí žádné maso, není jisté, zda používají živočišné výrobky, a živí se jen ovocem. Jinak o jejich kultuře není známo mnoho, akorát v seriálu Naathka Missandei tvrdila, že neuzavírají manželství, neznají tak bastardy a ona tento koncept nechápe. V knize ovšem žádná zmínka o partnerském životě na Naathu není a Missandei během svého života v Zálivu otrokářů, kde ji vlastnil prominentní místní šlechtic, s institutem manželství a bastardů nepochybně seznámena byla.

Dobře známé je akorát jejich náboženství. Věří v Pána souzvuku, jemuž je zasvěcena i dřevěná síň v Braavosu s vitrážovými okny zobrazujícími na padesát motýlů v jasných barvách. Sám Pán souzvuku je zobrazován jako nahý, smějící se obr s plnovousem, obletovaný roji drobných motýlích žen s křídly. Svými vyznavači je považován za jediného boha, který vždy byl a vždy bude, za tvůrce Měsíce, hvězd, Země a všech tvorů. Také věří, že jeho posvátní motýlí duchové chrání ostrovy proti těm, kteří by tam chtěli působit škody.

Což je svým způsobem pravda, cizinci na ostrovech obvykle onemocní a zemřou, pokud zůstanou příliš dlouho. Propukne u nich motýlí horečka, následují bolestivé křeče, které mohou způsobit, že oběť vypadá, jako by divoce, nekontrolovatelně tančila, a v posledním stadiu potí krev a maso se jim loupe z kostí. Bohužel ale ani tato ochrana už příliš nepůsobí na otrokáře. Ti přišli na to, že když připlují jen na pár hodin a ideálně v noci, protože motýli přenášející nemoc, podle arcimistra Ebrose velcí černobílí s křídly velikosti mužské dlaně, jsou denní tvorové, neonemocní a jejich řádění nic nezarazí.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!