Noční hlídka

Noční hlídka

2.6.2015 12:00


Noční hlídka (v originále Night's Watch) je specifická organizace, která chrání celé Západozemí před vpádem Bílých chodců. Pravidla po vstupu jsou velmi tvrdá, ale někdo tuhle tuhou práci musí dělat.


Noční hlídka je ozbrojené bratrstvo strážící Zeď, vysokou ledovou stavbu přes celý kontinent, oddělující od Sedmi království divoké země na vzdáleném severu. Podle pověstí vznikla před 8 000 lety v době Dlouhé noci, zimy trvající déle, než generaci, kdy celé Západozemí krom mrazů a temnoty sužovali i Bílí chodci. Ti měli být nakonec poraženi, zahnáni do Zemí věčné zimy a za pomoci legendárního Brandona Stavitele a kouzelných dětí lesa vyrostla Zeď, již se první muži bratrstva zavázali hlídat a zabránit tak návratu chodců a i pronikání obrů a divokých lidí na jih.

Od té doby byla Noční hlídka považována za čestný řád s důležitým úkolem, do něhož se přidávali urození páni a bojovníci, jejichž štíty s rodovými znaky visely v sále na Černém hradě. Postupně se rozrůstala natolik, že si vytvořili i vlastní hierarchii a tři zvláštní skupiny členů – průzkumníky, stavitele a majordomy.

Každá z těchto skupin podléhá svému představenému – Prvnímu průzkumníkovi, Prvnímu staviteli a Prvnímu majordomovi, a nad nimi stojí lord velitel. Průzkumníky tvoří bojovníci hlídky. Všichni bratři v černém sice musí ovládat boj s mečem, protože obrana je jejich hlavní úkol, ale průzkumníci se vydávají na výpravy na sever za Zeď kvůli stopování pohybu divokých a případných jejich nebo jiných hrozeb.

Stavitelé mají za úkol sledovat stav Zdi a staveb kolem ní, opravovat poškození a v dobách, kdy byl počet členů dostatečně vysoký, Zeď i zvyšovali. Majordomové pak zajišťují každodenní potřeby, jako je vaření, lov, péče o oblečení a výbavu a obstarávání koní a havranů. Proto jich je také nejvíc. Navíc měl původně každý hrad hlídky svého mistra stojícího mimo tyto skupiny, a ten se staral především o komunikaci se zbytkem světa a informace, jako v každém jiném sídle.

Zajímavostí je, že ač jsou životní podmínky bratrů velmi těžké a jejich přísaha jim zapovídá jakýkoli jiný život než Zeď, jsou jednou z nejdemokratič­tějších institucí feudálního Západozemí. V jejich řadách by alespoň oficiálně neměl být důležitý původ nebo minulost, budoucnost závisí na skutečných schopnostech a dokonce dochází k volbám na post lorda velitele.

Jako ostatní bratři Noční hlídky, tak i lord velitel slouží do konce života, a když jeho stráž skončí (ať už smrtí, zběhnutím nebo neschopností dál velet), jsou navrhováni jednotliví kandidáti, kteří se pak se volí. V seriálu to probíhá pomocí speciálních placek nasouvaných na tyče, v knize vhazováním podobných značek do nádoby. Je přitom možné nechat se zastoupit a volba může trvat i několik dní, jak se v knize také stalo.

Toto je výhodné nejen pro členy, ale i pro všechny, kdo se jimi teprve chtějí stát. Jakmile na sebe totiž muž obleče černou, přestávají se na něj vztahovat zákony Západozemí, jsou mu odpuštěny všechny minulé hříchy a má relativně jistý pravidelný přísun jídla a střechu nad hlavou. Proto se postupem času nepřidávali jen členové urozených rodin toužící po dobrodružství nebo ti bez vyhlídky na vlastní lordství, ale i chudí, co neměli lepší možnosti, bastardi v touze vyjít ze stínu svého původu, a kriminálníci jako zloději, vrazi a násilníci, pro něž je Noční hlídka často lepší, než ztráta ruky, mužství nebo života. K jejich rekrutování proto pravidelně vyjíždí určení bratři označovaní jako putující vrány, kteří jezdí po městech a hradech, přibírají dobrovolníky a procházejí kobky.

Trend výměny trestu nebo mizerného života za službu na Zdi s sebou však začal brzy přinášet spoustu negativních následků. Čím víc trestanců se přidalo k vránám, jak hlídce přezdívají divocí, tím méně vážnosti po říši hlídka požívala. A čím méně vážnosti požívala, tím víc se v očích lordů i poddaných stávala vyvrhely a ignorovanou sbírkou odpadu ze všech koutů země, prakticky úplně na ni zanevřeli schopní nebo urození muži z jihu a pouze několik severských rodů udržuje tradici, když se alespoň jeden z nich, jako Benjen Stark, dobrovolně zaváže přísahou. Ostatní jen z donucení, jako například Samwell Tarly.

Tím zároveň začal počet mužů výrazně klesat a v době vlády Roberta Baratheona už si hlídka musela poradit s méně než tisícem bratrů, a to většinu tvořili staří muži a netrénovaní chlapci. S výpravou Jeora Mormonta za Zeď a bitvou s divokými pak počet klesl k šesti stům a v seriálu jich jen na Černém hradě zůstalo pouhých padesát. Ještě méně, než kolik je třeba k udržení posledních strážních hradů, bez kterých může celý řád rovnou skončit.

Hradů podél zdi je ale celkem devatenáct a původně byly obydleny všechny. Hlídky z nich tak mohly cestovat po vrcholku Zdi, mít přehled o dění po celé její délce a snáz ji zvyšovat a opravovat. Každý z nich měl i vlastní tunel na druhou stranu, takže ani nebylo nutné vždy v nevyzpytatelném počasí hledat cestu zpět k jedinému hradu.

Nyní jsou osídlené pouze tři – Černý hrad, původně určený jako hlavní sídlo pro urozené bratry, Stínová věž a Východní hlídka u moře. Ostatní jsou prakticky v neobyvatelném stavu a jejich tunely jsou zapečetěné, i když na rozkaz krále Stannise Baratheona v knihách začíná probíhat alespoň částečná obnova za pomoci jeho mužů a divokých. Trůn totiž jinak Zeď nezajímá a ostatní králové vytrvale ignorují veškeré prosby o rekruty.

Kromě hradů jsou pak jediné další pozemky náležející hlídce dva Dary – Brandonův a Královnin. Jde o území jižně od Zdi darované Brandonem Stavitelem jako zdroj zásob a daní a později zdvojnásobené v době vlády Targaryenů královnou Alysanne. Nejde proto v podstatě o část Severu, ale o zvláštní, administrativně samostatné území Noční hlídky, nyní jen zřídka osídlené vesnicemi jako Moleovo městečko.

Proč je ale na členy tak různě a často až s posměchem nahlíženo a proč má být služba adekvátní náhradou kata? Jen pro studené prostředí bez žen? Je to především kvůli přísaze, co každý rekrut skládá. Ti, kdo se přidali dobrovolně, mají až do jejího složení možnost odejít, ale poté jsou doživotně vázáni ke Zdi a zříkají se manželství, rodiny, zemí i titulů včetně dědičných práv. Nicméně mohou v určitých případech se svolením navštěvovat své příbuzné, nebo přijmout návštěvu na Zdi. Jakýkoli jiný pokus odejít se trestá smrtí. Fakticky samozřejmě dochází k tajným cestám do nevěstince v Moleově městečku.

Jedinými známými bratry, kterým se podařilo opustit Zeď a nedojít k brzké popravě, jsou Mance Nájezdník a Noční král, třináctý lord velitel, jenž se měl údajně zamilovat do bílé chodkyně, vzít si ji, prohlásit se králem, zotročit hlídku, přinášet chodcům oběti a po své porážce možná zmizet do Zemí věčné zimy, kde by mohl, alespoň podle náznaků v seriálu, žít dodnes. Ostatní jsou stále vázáni stráží, která neskončí do jejich smrti.

Závěrem už stačí si jen přečíst nahlas přísahu bratrů Noční hlídky:

Noc se přikrádá a moje stráž začíná. Neskončí až do mé smrti. Nepojmu za manželku žádnou ženu, nebudu vlastnit žádnou půdu, nezplodím žádné děti. Nebudu nosit korunu a nezískám slávu. Budu žít a zemřu na svém stanovišti. Jsem meč v temnotě. Jsem strážce na zdech. Jsem oheň, který hoří ve tmě, světlo, které přináší úsvit, roh, který probouzí spící, štít, který chrání říše lidí. Svěřuji svůj život a čest Noční hlídce, pro tuto noc a pro všechny noci, které přijdou.

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!