Posledních několik známých míst na samém východním konci známého světa se skrývá v tajemném Pohoří jitra. Tento článek se zabývá tím, která to jsou, co děsivého se o nich říká, a co podle mistrů, učenců a septonů leží za nimi, kam nedosahují žádné mapy.
Pohoří jitra je docela rozsáhlé horské pásmo na Dálném východě na samém východním konci známého světa. Táhne se zhruba do oblouku ze severu na jihovýchod. Severní úpatí leží mezi Pěti pevnostmi, komplexem obrovských pevností chránících východní hranici Zlatého císařství Yi Ti před nájezdníky ze Šedé pustiny a dalších zemí, a Suchou hlubinou, obrovským kaňonem ve tvaru pootočeného L, údajně zcela bez života. A odtamtud pokračuje na jihovýchod a tvoří tak severovýchodní hranici Stínozemí (tedy z Pohoří jitra Stínozemí v podstatě „vybíhá“).
Ovšem kde končí dál na východě, to nikdo neví. Stejně jako nikdo neví s jistotou, co se v pohoří a kolem něj nachází, o tom existují jen zvláštní příběhy.
Je to například Skryté moře, legendární moře uvelebené mezi horskými masivy. Patrně je to vnitrozemské moře a nebo velké jezero, které má na severní a jižní špičce dvě města, stejně tak tajemná a ne zcela potvrzená.
Carcosa na jižní špičce moře v horách, nemůže být s úplnou jistotou považovaná za skutečně existující město. Údajně tam však v exilu žije jistý černokněžnický lord, který o sobě tvrdí, že je 69. Žlutý císař Yi Ti, tedy by v takovém případě měl rodové jméno Chai. Údajně pomocí temné magie přežil tisíc let, jelikož dynastie žlutých císařů není u moci a nejspíš už naživu tisíc let, a čeká na svou příležitost k uchopení vlády. Přičemž pokud doopravdy existuje muž tvrdící svou příslušnost k císařské dynastii, mohl by nyní zkusit získat i reálnou moc, bez ohledu na to, zda říká pravdu. Současný sedmnáctý Azurový císař Bu Gai vládne sotva hlavnímu městu, sílí i generál Pol Qo, který se nazval prvním Oranžovým císařem, a v Yi Ti se objevil agresivní šedý mor. Tedy se ona příležitost černokněžnického lorda možná blíží.
Město okřídlených mužů je rovněž legendární, na severním břehu moře, a je pojmenované po tom, že tam mají žít lidé s kožnatými křídly, kteří dokážou létat jako orli. Stejně jako u Shryků – „ještěřích lidí“ z nedalekých Zemí Shryků by ale mohlo jít jen o lid odívaný do zvláštních kůží nebo se zvláštními ozdobami a zbraněmi, které svědci popsali jako křídla.
Poslední známé místo světa se pak nachází na severovýchodním úpatí pohoří přímo pod Suchou hlubinou. Jsou to velké planiny, kde mají stát města bezkrevných lidí. Tedy tak tvrdí cestovatelé. Podle nich tam žijí lidé bledí jako mrtvoly, nějaká specifická rasa, podle dalších to rovnou jsou mrtvoly, které vykrvili a pomocí temných rituálů vrátili životu.
A dál už není vůbec nic, tedy podle map. Někteří septoni věří, že zde, tedy za lesy Mossovy, Šedou pustinou a Pohořím jitra svět končí, protože je tam jen království mlh, království temnoty a nakonec království bouří, kde se moře a mraky spojují do jednoho celku. Další, že tam leží neznámé světadíly. A učenci, že je tam konec Essosu, ze severního Chvějivého moře, potažmo jižního Nefritového, se stává západní Moře zapadajícího slunce a vrací se k Západozemí. Není znám nikdo, kdo by mohl jakoukoli z možností potvrdit. Jen podle Corlyse Velaryona jedna loď, na kterou narazil během svých cest v Ašaji, byla pěkně poničený Lovec slunce lady Elissy Farman, jež o několik dekád dříve vyplula na západ a neznámou západní cestou se dostala kolem celé planety až do Ašaje. Tak by skutečně musela obeplout i východní konec Essosu a doopravdy by se někde tady Moře zapadajícího slunce spojovalo s Chvějivým a Nefritovým.
Foto: HBO
Také bych se rád připojil se svým velkým díkem. :-* Parádní práce. ????
#3 Tony-Z: Jéžiš, díky, i #4 DHARMA4,8: , komentáře bylo vždy příjemné přečíst, hlavně po konci seriálu :D Ale mám to stejně, místopisné věci mě v různých světech baví nejvíc a nejvíc mě bavilo o nich psát (jo, ten odstavec s Chvějivým mořem jsem vždycky překopírovala, tak teď už snad všichni bezpečně víme, co je v Chvějivém moři mýtického i reálného :D). I když za tu dobu už autor vydal dost materiálu, že by se starší daly i doplnit. A načítat je třeba naštěstí jenom ve dvou jazycích :D
Děkuji za zajímavé a vyčerpávající články. Mám je přečteny všechny. Byla to výpravná dlouholetá pouť a také výživná. Budou mi chybět.
#5 Ann Taylor#2 Ann Taylor: V tom případě bych rád využil tuto příležitost a ještě jednou, i když doufám, že jsem podporu vyjadřoval dlouhodobě a průběžně, poděkoval za všechnu tu práci, kterou ti to muselo dát. Za všechny odstavce o chvějivém moři a bohatství makrel, které se v něm nachází :-P (fakt, kdybych dostal pětku pokaždý, když jsem ten odstavec četl :-D).
Snažím se to nevytahovat často, ale jsem tu od začátku Edny a opravdu si nevybavuju, že by někdo někdy nějakému seriálu věnoval takovou péči, práci a věrnost, jakou jsi ty věnovala Hře o trůny touhle Encyklopedií a já si užíval každý jeden článek, který jsi vydala. Víc, jak možná tušíš, právě ty místopisné o zemích, městech, ostrovech, kontinentech nebo mořích, méně ty o rodech. I proto ti děkuji zde pod tímhle článkem, kde se geografie uzavírá, i když budou třeba ještě další, ale můj šálek kávy už je dopitý.
Další dík ti patří za to, že i přesto, že jsi to tu neměla úplně vždycky jednoduché a zalité sluncem a podporou (některé komentáře byli zralé na @Xavik (čest tvé práci ty raple :-D)), tak jsi vydržela a psala dál. Ani snad nechci vědět co všechno jsi k tomu musela načíst a v kolika jazycích.
Pokud by se někdy konal nějaký sraz Edny, na kterém by jsme se oba vyskytli, rád bych ti potřásl rukou a poděkoval za tvoje dílo (které dle mého názoru nemá v češtině obdoby) ještě osobně. Každopádně už to raději uzavřu, protože jsem člověk spíše kritický a tímhle textem jsem asi vyčerpal kouzlo na stolet dopředu.
Tedy naposledy díky
#5 Ann TaylorTony-Z
#1 Tony-Z: Ano, už je pokrytá celá mapa. Možná by se daly přidat ještě „hromadné“ články jako Svobodná města jako celek nebo Západozemí a Essos jako celek, ale to by stejně bylo jen shrnutí a odkazy na podrobnější články, protože už jsou publikované o všech regionech známého světa. Ještě se připravuje k několika hradům nebo panským sídlům, ale to je spíš než místopis jejich architektura a historie, proto je to i v jiné rubrice.
#3 Tony-ZAnn Taylor: Několikrát se v článku zmiňuje, že jde o poslední známý kout světa. Je to tedy i poslední místopisný článek z Encyklopedie GoT?
#2 Ann Taylor