V seriálu se trochu zmateně spojil dohromady pojem rudá kněžka a poutačka stínů v případě oblíbené postavy Mlisandry. Jsou to však velmi odlišné pojmy, takže kdo jsou poutači stínů a odkud se berou?
Poutači stínů jsou v podstatě mágové. Provozují druh magie, jenž dovoluje připoutat stíny k vlastní vůli, případně je rovnou stvořit tak, že je poutačka stínů porodí, stvořené z životní síly jejich „otce“.
Není známo, jestli mají ještě nějaká centra, ale mnoho se jich učí v Ašaji u Stínozemí, kde jich spousta i žije a po nocích praktikuje svá umění. Ti jsou považováni za nejhrozivější z černokněžníků, jsou jediní, kteří se odvažují cestovat proti proudu řeky Aš do Stínozemí, ačkoli prý ani oni se neodváží vstoupit do děsivého tajemného města Stygai, a jen oni a blázni jsou prý ochotni jíst deformované ryby z Aše protékající Ašají.
Ti, kdo z Ašaje pochází nebo tam žijí, pak nosí lakované masky na obličeji, jak předvedla například Quaithe. Ovšem to může odkazovat spíš na celkovou kulturu Ašaje jako takové, kde je zvykem si zakrývat obličej, a ne přímo na kulturu poutačů stínů. Taková Melisandra, rovněž poutačka stínů, jež se v Ašaji asi měla učit, ale nepochází odtamtud ani tam nežije, žádnou masku nenosí. Zároveň je i rudou kněžkou, a proto její umění které předvádí, jsou částečně rituály vyznávání R’hllora, a částečně magie poutačů stínů, která nesouvisí přímo s R’hllorem. Na druhou stranu se zjevně náboženství R’hllora s poutačstvím stínů může snadno doplňovat.
A také to znamená, že člověk nemusí být nutně z Ašaje, aby se poutačem stínů stal. Quaithe podle toho, jak vystupovala, byla jediným takovým případem v sáze, ale ani ona tam nakonec nežila. Daenerys Targaryen ji nejprve potkala v Qarthu, kde jí Quaithe začala předávat záhadné rady v hádankách, a poté ji v knize vídala během svého pobytu v Meereenu, ačkoli nebylo vzhledem k okolnostem jasné, jestli tam Quaithe doopravdy byla, nebo se poutači stínů dokážou i projektovat.
Kromě ní to pak byla Melisandra, primárně rudá kněžka R’hllora, prodaná do chrámu jako otrokyně, kterou do svých služeb přijal Stannis Baratheon. Ta tvrdí, že stíny jsou služebníci světla, jemuž slouží i ona, a své umění v této oblasti ukázala, když porodila stínového vraha, který zabil na začátku války pěti králů Renlyho Baratheona a v knize ještě jednoho, který zabil sera Cortnayho Penrose, kastelána Bouřlivého konce, když odmítal Bouřlivý konec odevzdat Stannisovi. K tomu využila Stannisovu životní sílu. Není jasné, co se s těmito „dětmi“ stalo potom, ale patrně zkrátka zmizely jako stíny. Později Malisandra tvrdila, že je to těžká práce, velmi namáhavá pro osobu, jejíž životní síla se používá, a protože ze Stannise už vytvořila dva, nemůže třetího, aniž by ho zabila. Dokonce navrhla Davosovi Mořskému, že by mohla využít jeho, ale ten odmítl.
Dál v Ašaji poutačství stínů nějakou dobu studovala i lhazarénka Mirri Maz Duur, než se osudově setkala na začátku ságy s khalasarem khala Droga a Daenerys Targaryen, a v knize i arcimistr Marwyn z Citadely, jenž se velice zajímá o magii. A poutači stínů jsou celkově k vidění všude po Essosu.
Foto: HBO
#1 Tony-Z: To je rozhodně zajímavé téma, asi by se dalo zpracovat pod souhrnný pojem mágové. Ještě popřemýšlím, jak přesně, protože tam bude ohromný přesah do asi všech náboženství, ale dalo by se to. Díky za návrh.
Zdravíčko. Mohl bych navrhnout jako některé z budoucích témat nějaký přehled o magii ve světě Ledu a ohně? Kdo ji aktivně používá, kdo tomu pouze věří, jak to bylo před návratem draků atp…? Jinak poutači stínů mi připadají jako jedni z mála, kteří tu magii skutečně a neoddiskutovatelně používají.
#2 Ann Taylor