Řád mistrů (v originále Order of Maesters) je jedním z nejužitečnějších řádů celého Západozemí. Jejich vzdělání pochází z Citadely ve Starém městě, kde probíhá veškerá výuka a příprava nováčků.
Řád mistrů je řád učenců, kteří prakticky zajišťují rozvoj vědy v Západozemí a pohrdají magií. Proto jsou někdy označováni jako rytíři mysli a do značné míry nahradili cech alchymistů, který se naopak znalostmi magie ohání.
Nejde ale o žádný mnišský řád. I když noví mistři skládají přísahu věrnosti říši (zříkají se tedy politické loajality) a svědomitého plnění povinností, nejsou vázáni na víru, ačkoli většina z nich patrně nějakou vyznává, a od kněžích víry v Sedm, nejrozšířenější církve v Sedmi království, se liší třeba tím, že mezi ně mohou patřit pouze muži (často jsou to mladší synové šlechtických rodin či bastardi), nebo faktem, že jejich řád je starší, než působení Andalů a jejich zvyků v Západozemí. Tento řád totiž začal vznikat v době Prvních lidí setkáváním a podporou učenců, později s vlastním územím a právem rozšiřovat své učení, z čehož se až postupně vyvinula formalizovaná služba.
Ústředí řádu se od začátku jeho působení nachází v Citadele, impozantní stavbě ve Starém městě. Tam probíhá výuka a příprava nováčků a zároveň jde o budovu zasvěcenou vědomostem s obrovskou knihovnou a domovem nejvyšších členů, arcimistrů.
Arcimistři jsou vnímáni jako nejvzdělanější osoby v určité oblasti a mají právo účastnit se konkláve, což je řídící orgán Citadely a i orgán volící velmistra. Ten je následně poslán do služeb krále, účastní se jeho Malé rady a nosí několik propojených mistrovských řetězů s drahokamy, které však místo jeho skutečného studia znázorňují vážené postavení.
Z řad arcimistrů je také losem každý rok vybírán majordom pověřený řízením Citadely, což znamená spoustu práce a starostí a proto tento post většina arcimistrů vidí jako nevděčný úkol odvádějící pozornost od studia.
Pod nimi pak stojí samotní mistři. Ti jsou po ukončení studia přiřazování k jednotlivým hradům a pevnostem a jsou povinni loajalitou k jejich lordům jako rádci, léčitelé a informátoři, bez ohledu na to, jak se jejich pozice mění. I když je tedy nějaký hrad dobyt a vláda převzata jiným rodem, mistr je povinen sloužit jemu. Proto si ani nenechávají svá příjmení a vzdávají se rodin, aby nemohli být nijak využiti v politických hrách a sami neměli žádné ambice. I když spousta mistrů samozřejmě často zůstává oddaná konkrétním lordům, když se s nimi spřátelí.
Než k tomu však může dojít, musí každý novic podstoupit dlouhý výcvik. V něm studuje mnoho oborů a skládá zkoušky, a když je úspěšný, získá právo ukovat si vždy jeden článek řetězu. Jakmile už má alespoň jeden, je označován za akolytu, a s dostatečným počtem konečně dosáhne titulu mistr.
Spolu s tím také musí složit přísahu a strávit noc na stráži v temné místnosti s černou svící z dračího skla. Nesmí přitom použít jakoukoli jinou svíčku nebo svítilnu a mnoho mistrů přiznává, že to není tak lehký úkol, jak zdá, protože když po vymření draků ze světa vymizela magie, žádnou černou svíci už se nikdy zapálit nepodařilo a noc v absolutní tmě a samotě může být poměrně náročná.
Pokud toto všechno zvládne, je poslán na nové stanoviště a do konce života a za všech okolností nosí kolem krku svůj řetěz z různých kovů. Každý z nich přitom odkazuje na jiný obor. Mezi ně patří stříbro za medicínu, zlato za ekonomiku, železo za umění boje, černé železo za práci s havrany, olovo za znalost jedů, měď za historii, elektrum za astrologii, bílá ocel za kovářské umění, ocel za stavitelství, bronz za astronomii a valyrijská ocel za vyšší tajemství. Další používané kovy jsou mosaz, cín, platina a červené zlato, ale nebylo řečeno, kterým uměním připadají a téměř žádný mistr stejně nenosí všechny, naopak spousta mistrů může mít více článků z jednoho kovu.
I pokud ale mají řetěz ukutý z většiny kovů a tak znalosti z většiny oborů, ve spoustě případů to neznamená, že je budou všechny i používat. Mezi hlavní a nejčastější povinnosti mistrů na hradech a pevnostech totiž patří komunikace pomocí havranů speciálně vyškolených pro jednu, výjimečně více cest, výuka lordových potomků (spíš synů, o dcery se často starají septy), ošetřování obyvatel hradů a někdy rady v domácích záležitostech.
Pouze mistři v Citadele mají ještě povinnost věnovat se astronomii a sledovat vývoj „ročních“ období. Na planetě, na které Západozemí leží, se totiž léto a zima střídá značně nepravidelně a v letitých intervalech, a proto má v případě nadcházející zimy Citadela rozesílat speciální bílé havrany, jejichž účelem je právě oznamování této změny.
Nepochybně jde ale o jednu z nejužitečnějších institucí Západozemí, a zároveň by mohlo i o jednu z velmi nebezpečných, neboť spousta lordů sice své mistry podceňuje, ale nelze přehlédnout, že mají jako první přístup k nejnovějším zprávám a informačním kanálům napříč kontinentem a zajišťují znalosti využitelné k lecčemu. Třeba i takový Oberyn Martell studoval v Citadele a ukul si několik článků mistrovského řetězu za výbornou znalost jedů.
Foto: HBO
#3 Rafan: Tak při té technice kterou používali v knize neni nic o přidávání jiných kovů (což platí i pro samurajské meče v reálu, železo + uhlí a překládat aby se molekulární sruktura oceli seřadila do jednoho směru(nepočítám jádro meče z pružnějšího kovu protože se bavíme o Valyrijské oceli ne uhlíkové). V knize nic nemíchali, jen znovu seřadili do stejnosměrných vrstev, jediný co mi na tom přišlo špatně bylo barvení, čímž opravdu kvalita slitiny musela klesnout.
#4 Movego: Obojí je v plánu. :)
Dobrý článek, děkuju. Moc prosím o mega dlouhý článek o dracích prosim děkuju ;) ( nebo Obrech )
#5 Xavik#2 Engeneer: Ukout je terminus udělat něco z materiálu který je již hotový. Příkladem je meč Eddarda Starka, z něho kovář vykoval 2 menší a žádnou magii k tomu nepotřeboval. Podle to toho co jsem pochopil, je třeba magie a dračího ohně při tavbě té oceli. Samozřejmě z pohledu mistrů zbrojířů vykovat z jednoho meče 2 menší je nesmysl a něco takového není technologicky správné. Technika ukování čepele spočívá v překládání několika několika druhů ocelí což vytvoří čepel v požadováných vlastnostech. Kdyby jste ty druhy ocelí roztavil do jedné lázně je kvalita budoucí čepele pryč. Ukování kvalitní čepele je věda která se dědí u mistrů z generace na generaci a i tak jsou techniky některých starých famózních ostří ztraceny (zapomenuty). Dodnes se nepřišlo na to jak ty neuvěřitelné čepele staří mistři dělali.
#6 HoříUž před pár lety mě napadla otázka, jak si mohli mistři ukout článek z Valyrijské oceli, když se u toho používala magie, kterou oni pohrdají?:-)
#3 RafanCitadela se snaží o rovnováhu a draci jsou narušení rovnováhy